معرفی ابزار URL Inspection در سرچ کنسول

سه شنبه ، 6 شهریور 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

گوگل به تازگی اعلام کرده که به کاربران ابزار گوگل وبمسترز اجازه می‌دهد تا URL ها و صفحات خاصی را در وبسایت خود بررسی کنند تا بدانند تکنولوژی جستجوی گوگل آنها را چگونه می‌بیند.

این ویژگی که چند روز پیش به طور رسمی در نسخه جدید سرچ کنسول گوگل (یا همان وبمستر تولز) معرفی شد، ابزار بازرسی URL یا URL Inspection نامیده شده و در هفته های آینده در دسترس همه کاربران آن قرار می‌گیرد.

url inspection tools

طبق تعریف خود گوگل، ابزار بازرسی URL اطلاعاتی درباره نسخه ایندکس شده‌ی یک صفحه خاص را ارائه می دهد. این اطلاعات شامل خطاهای AMP، خطاهای داده ساختاری و مسائل مربوط به ایندکس سازی است.

گوگل از اطلاعات نمایش داده شده در این ابزار، برای ارزیابی نتایج جستجو استفاده می کند. اگر صفحه ای با موفقیت ایندکس شده و نمایش داده شود، صاحبان صفحات می توانند این اطلاعات را ببینند و هر گونه تغییر در وضعیت یک صفحه -مثلا تغییرات AMP- را ارزیابی کنند. و اگر صفحه ای ایندکس نشده باشد، این ابزار دلیل آن را به کاربر خود نمایش می دهد، مثلا به متاتگ ربات اشاره می کند که آیا nonindex است یا نه، و همچنین URLهای canonical گوگل را به کاربران نشان میدهد که به معنی URL هایی است که ربات گوگل آنها را ترجیح می دهد به این صورت که ممکن است شما URL   ای را به گوگل معرفی کنید اما ربات گوگل آن را انتخاب نکند و آدرسی را که خودش فکر می کند درست تر است انتخاب و اعمال کند.

 

استفاده از URL inspection

برای استفاده از این ابزار باید ابتدا وارد حساب کاربری خود در وبمستر تولز- که در نسخه جدید، گوگل سرچ کنسول نامیده می شود- شوید، در صورتی که از قبل وبسایت خود را در این کنسول ثبت کره اید، آن را انتخاب کرده و وارد property مورد نظر می شوید. برای ورود به پنل ابزار URL inspection باید روی گزینه یTry the new Search Console که در بالای منوی سمت چپ صفحه قرار دارد کلیک کرده و سپس گزینه URL Inspection را انتخاب کنید. در این مرحله کادری نمایش داده می شود که می توانید در آن ، آدرس URL صفحه مورد نظر خود را جستجو کنید و پس از اسکن شدن صفحه، نتایج را ببینید.

ابزار URL inspection شامل 3 بخش است که در زیر به توضیح هر کدام می پردازیم:

  1. Presence on Google

  2. Index coverage

  3. Enhancements

 

قسمت اول Presence on Google:

 این بخش نشان می دهد که آیا URL مورد نظر شما در نتایج گوگل به درستی نمایش داده می شود یا خیر.

  1. اگر در این بخش پیغام "URL is on Google" را ببینید به آن معناست که آدرس صفحه مورد نظر شما به درستی ایندکس شده است و می تواند در نتایج گوگل نمایش داده شود. البته این به آن معنا نیست که صفحه مورد نظر، قطعا در نتایج نشان داده شود.

  2. اگر عبارت "URL is on Google, but has issues" برای شما نمایش داده شود، به آن معناست که آدرس صفحه مورد نظر شما می تواند در نتایج موتور جستجوی گوگل نمایش داده شود اما مشکلاتی –مثلا مشکلات AMP- دارد. با کلیک کردن روی Issue Report می توانید ایرادات صفحه را ببینید و با توجه به آنها، خطا ها را رفع کرده و مجددا درخواست ایندکس کنید.

  3. پیغام دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید "URL is not on Google: Indexing errors" است. این پیغام نشان می دهد که خطایی وجود دارد که مانع از نمایش صفحه شما در گوگل می شود. برای رفع این خطا ها می توانید به index coverage در وبمستر تولز بروید و آخرین Error ها را مشاهده و بررسی کنید. برای شناسایی این Error ها گزینه های زیرباید بررسی شود:

فایل robotx.txt

با کلیک کردن روی گزینه ی Test robots.txt blocking وارد صفحه ای می شوید که به شما نشان می دهد مشکل موجود از سمت این فایل است یا خیر. اگر پیغام سبز رنگ ALLOWED نشان داده شود یعنی مشکل از این فایل نیست و اگر پیغام قرمز رنگ دریافت کنید یعنی مشکل از این فایل است و باید برای رفع آن اقدام کنید.

متاتگ robots:

برای آنکه بدانید متاتگ robots مانع از ایندکس شدن صفحه شما شده است یا خیر، باید وارد صفحه ای که خطا دارد شده، CTRL + U و پس از آن CTRL + F را زده و سپس robots را تایپ کنید. اگر پیغام nonindex را دریافت کردید یعنی باید این متاتگ را حذف کنید یا آن را index کنید.

تنظیمات sitemap:

پپیغام خطا ممکن است به دلیل تنظیمات اشتباه sitemap باشد. برای پیشگیری از این نوع خطا ها پیشنهاد می شود از افزونه های Yoast یا Google XML Sitemaps برای ایجاد نقشه سایتتان استفاده کنید.

ارور های 4xx و 5xx:

  • اگر با پیغام URL is not on Google مواجه شدید یعنی آدرس مورد نظر در نتایج جستجو وجود ندارد و گوگل به آن دسترسی ندارد. دلیل آن ممکن است خطا های robots.txt یا متاتگ robots باشد. بعد از رفع خطا ها می توانید با درخواست Fetch as Google مجددا از گوگل بخواهید که صفحه مورد نظر را ایندکس کند.

  • پیغام URL is an alt version یعنی صفحه مورد نظر شما یک صفحه فرعی است که به صفحه اصلی اشاره می کند. با دیدن این پیغام نیاز نیست کار خاصی انجام دهید.
     

قسمت دوم Index coverage یا پوشش ایندکس :

      این بخش گزارشی از صفحات ایندکس شده ی شما را نمایش می دهد همچنین اطلاعاتی از جزئیات ربات های خزنده در صفحات را ارائه می‌دهد که شامل آخرین خزش (Last crawl) تاریخ و نتایج خزش ربات ها (Index coverage status)، خطا های خزش، خطا های ایندکس (Indexing allowed)، URL های کانونی یک صفحه به خصوص (User-declared canonical)، وضعیت sitemap و ...است.

 

قسمت سوم Enhancements :

در این بخش اعمالی که در صفحه تان انجام داده اید که از نظر گوگل باعث ارتقای آن شده است نمایش داده می شود. البته توجه کنید که فقط صفحاتی که ایندکس شده باشند در این قسمت مورد ارزیابی قرار می گیرند.

از جمله مواردی که در این بخش نمایش داده می شود می توان به گزینه ی AMP اشاره کرد که اگر با تیک سبزرنگ نشان داده شود،به معنی استفاده ی صفحه شما از AMP است. و یا پیغام Canonical URL و یا rich result که به معنی داشتن داده های غنی است.

گوگل با این ابزار جدید سعی کرده است تا به صاحبان وبسایت ها در رفع راحت تر ایرادات موجود در سایت هایشان کمک کند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعاتی که این ابزار به شما می دهد، اطلاعات زنده و لحظه ای یک صفحه نیست، بلکه اطلاعاتی از آخرین نسخه ایندکس شده ی یک صفحه است. پس ممکن است نتایج تغییراتی را که در صفحات خود ایجاد می کنید در همان لحظه نبینید.

گوگل چند ویژگی دیگر را نیز به تازگی به سرچ کنسول خود اضافه کرده است که از بین آنها می توان به اطلاعات ترافیکی 16 ماهه، توانایی حل مسائل مربوط به داده های ساخت یافته بر روی دستورالعمل ها در نتایج جستجو، و فیلترهای جدید در حوزه تجزیه و تحلیل جستجو اشاره کرد که داده های بیشتری را برای Web Light و Google Play Instant ارائه می کنند.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                 (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com