تفاوت لینک های follow و nofollow

یکشنبه ، 18 شهریور 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

یکی از راه های جذب بازدید کننده و دیده شدن بیشتر وبسایت شما، فرایند لینک سازی و ساختن بک لینک می باشد که در مقاله های قبلی آرکامپ به آن پرداخته ایم. لینک هایی که می سازید می توانند فالو (Follow) یا نوفالو (NoFollow) باشند که در ادامه به تفاوت این دو می پردازیم. 

follow and nofollow links

لینک فالو (Follow) چیست؟

اگر لینکی به صورت فالو (Follow) باشد یعنی سایت شما به درستی با سایتی که در آن، لینک قرار داده اید پیوند خورده است. لینک های follow یا do follow لینک هایی هستند که موتور های جستجو آنها را دنبال می کنند و روی page rank و سئوی وبسایت شما تاثیر گذار هستند. برای موتورهای جستجو، تعداد زیاد لینک های فالوی یک وبسایت، به معنای محبوبیت آن  وبسایت است بنابراین باعث بهبود رتبه آن، در لیست نتایج جستجو می شود.
 لینک های فالو (Follow)، تگ به خصوصی ندارند و لینک های معمول، لینک های فالو محسوب می شوند.
باید توجه داشته باشید که  لینک سازی به صورت فالو قوانین خاصی دارد که اگر آنها را رعایت نکنید  ممکن است نتیجه معکوس بگیرید و رتبه سایت شما افت کند. به طور کلی تاکید می شود که در سایت های معتبر بک لینک سازی کنید زیرا اعتبار آن وبسایت روی اعتبار لینک های شما (link juice) تاثیر می گذارد.


لینک نوفالو (NoFollow) چیست؟

اگر لینکی به صورت نوفالو(NoFollow)  باشد یعنی به موتورهای جستجو اعلام کرده ایم که آن لینک را دنبال نکنند و در نتیجه تاثیری بر رتبه و اعتبار صفحه نگذارند. توجه کنید که این امر به آن معنی نیست که این نوع لینک ها از نظر گوگل غیر قانونی هستند، بلکه همچنان گوگل این لینک ها را ایندکس می کند اما در واقع با استفاده از لینک های نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو اعلام می کنید که آن لینک نباید در رتبه صفحه شما (page rank) تاثیر بگذارد، اما همچنان اجازه می دهید که موتور های جستجو این صفحات را ایندکس کنند.
لینک هایی که نوفالو هستند، یک قطعه کد بصورت “rel=”nofollow   در کد لینک‌ خود دارند. این کد به موتور های جستجو اعلام می کند که نباید به دنبال این لینک بروند.


استفاده از کدامیک از این لینک ها بهتر است؟ لینک های فالو یا لینک های نوفالو؟

به طور کلی داشتن تعداد متعادلی لینک های فالو و نوفالو بهترین انتخاب خواهد بود.
شاید به نظر برسد که فقط لینک های فالو باعث افزایش رتبه و سئو در گوگل می شوند در صورتی که باید حتما از لینک های نوفالو نیز استفاده کنیم. دلایل استفاده از لینک های نوفالو (NoFollow) عبارتند از:

جلوگیری از اسپم:

ممکن است صفحات شما به سایتی لینک داده باشند که بعدا مشخص شود آن سایت اسپم بوده است، و یا ممکن است مردم در بخش نظرات وبسایت شما، لینک های اسپم قرار دهند. اگر تگ لینک را به نوفالو تغییر دهید اعتبار آن سایت ها دیگر بر اعتبار سایت شما تاثیر نخواهند گذاشت.
جلوگیری از محتوای تکراری: ممکن است در وبسایت خود به صفحه ای با محتوای تکراری لینک داده باشید. برای آنکه تکراری بودن محتوای آن سایت بر رتبه شما تاثیر نگذارد بهتر است لینک آن را نوفالو کنید تا موتورهای جستجو آن را از صفحه شما دنبال نکنند.

بک لینک های خریداری شده:

اگر قصد خرید بک لینک دارید بهتر است از لینکای نوفالو (nofollow) استفاده کنید. گوگل از الگوریتم های پیچیده ای برای شناسایی لینک های خریداری شده استفاده میکند در صورت پیدا کردن آنها شما را جریمه می کند.  پس در تبلیغات خود از لینک نوفالو (nofollow) جهت طبیعی جلوه کردن استفاده کنید.

جلوگیری از کم شدن اعتبار صفحه: 

گاهی ممکن است مجبور شوید در صفحات خود از تعداد زیادی لینک خارجی استفاده کنید، تعداد زیاد لینک های خارجی می تواند باعث کاهش اعتبار صفحه شما شود برای جلوگیری از این امر بهتر است تعدادی از آن لینک ها را نوفالو کنید.

 

چگونه لینک های فالو و نوفالو را تشخیص دهیم؟

برای فهمیدن آن که یک لینک فالو است یا نوفالو می توانید در گوگل کروم روی لینک مورد نظر کلیک راست کنید و با انتخاب  گزینه ی Inspect، منبع و کدهای صفحه را ببینید. با جستجوی عبارت No Follow در قسمت کد ها، می توانید لینک های نوفالو را ببینید. در مرورگر فایرفاکس نیز می توانید روی صفحه کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه View Page Source همین کار را انجام دهید.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com