الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و چگونه کار می کند؟

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

قبل از آنکه به الگوریتم جستجوی مرغ مگس خوار بپردازیم بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که "الگوریتم جستجو" به چه معناست. الگوریتم جستجو یک اصطلاح فنی برای دستورالعمل هایی است که گوگل برای مرتب سازی میلیاردها صفحه وب و اطلاعاتی که دارد از آن استفاده می کند تا بهترین نتایج را به مخاطبان خود نشان دهد. مرغ مگس خوار نیز یکی از آنها است.

hummingbird


چرا مرغ مگس خوار؟!

مرغ مگس خوار، نام الگوریتم جستجوی جدیدی است که گوگل از آن استفاده می کند. گوگل می گوید به علت "دقیق و سریع بودن" این الگوریتم، نام مرغ مگس خوار را برای آن انتخاب کرده است. هدف گوگل از این الگوریتم، ارائه ی نتایج بهتر به مخاطبانش است.


اما مرغ مگس خوار چه کار می کند؟

احتمالا بارها پیش آمده که عبارتی را جستجو کرده اید و چون جواب سوال خود را نگرفته اید، عبارت خود را تغییر داده اید. گوگل با الگوریتم مرغ مگس خوار قصد دارد کاری کند که این حالت کمتر برای کاربرانش پیش بیاید.
اگر صاحب وبسایت باشید، ممکن است دیده باشید که توضیحات مِتای صفحه تان در لیست نتایج گوگل، با توضیحاتی که خودتان نوشته اید متفاوت است. این کاری است که مرغ مگس خوار انجام می دهد. این الگوریتم تشخیص داده که توضیحات شما آن چیزی نیست که مخاطب به دنبال آن است، و به جای آن توضیح دیگری از محتوای صفحه تان پیدا می کند و به کاربر نشان می دهد تا به او بفهماند آنچه را که به دنبالش می گردد می تواند در صفحه ی شما پیدا کند! بنابراین بعضی لینک ها را از لیست نتایج جستجو حذف کرده و برخی دیگر را با تغییر عنوان و توضیحات به کاربر نشان می دهد چون ممکن است توضیحات وارد شده توسط شما کاربر را به کلیک کردن روی لینکتان ترغیب نکند اما محتویات صفحه همان هدف مورد نیاز کاربر باشد!


تمرکز مرغ مگس خوار روی چیست؟

به طور کلی، این الگوریتم بیشتر بر معنی پشت کلمات تمرکز می کند و سعی می کند معنای کلمات در جمله ها را درک کند، و به جای آنکه فقط به دنبال کلمات خاص بگردد، معنای جمله را درک کرده و صفحه مورد نظر کاربر را پیدا می کند. مثلا اگر مکان خانه خود را روی نقشه گوگل ثبت کرده باشید، و عبارت "نزدیک ترین میوه فروشی نزدیک خانه" را جستجو کنید، گوگل این عبارت را با مکان خانه شما تطبیق داده و نتیجه مورد نظرتان را به شما نمایش می دهد.
یکی از راه های گوگل برای درک معنای جمله ها، تمرکز بر جستجو های صوتی است، تعداد بسیار زیادی از کاربران از امکان جستجوی صوتی گوگل استقاده می کنند و در این جستجو مکالماتی را به گوگل انجام می دهند. بررسی این مکالمات به گوگل در درک منظور کاربران از جمله ها بسیار کمک می کند.

 

چه زمان مرغ مگس خوار شانس دومی به سایت شما می دهد؟

اگر سایت شما بارها در لیست نتایج جستجو نمایش داده شود اما آنقدر که گوگل انتظار دارد، روی لینک شما کلیک نشود، الگوریتم مرغ مگس خوار توضیحات متا و عنوان صفحه شما را تغییر می دهد و در واقع  شانس دومی به وبسایت شما می دهد و اگر با این حال هم موفق نشوید که مخاطبان را به صفحه خود بیاورید، ممکن است در طولانی مدت به طور کلی جایگاه خود را درعبارت مورد نظر از دست بدهید!!
برعکس این حالت نیز وجود دارد، اگر در لیست نتایج، رتبه ی صفحه ای بالاتر از رتبه ی صفحه شما باشد اما تعداد کلیک های لینک شما بیشتر باشد، به تدریج رتبه ی صفحه ی شما بهبود می یابد.

 

آیا استفاده از این الگوریتم به آن معنی است که الگوریتم "PageRank" از رده خارج شده و SEO مثل قبل نیست؟

خیر. PageRank  یکی از اصلی ترین موارد در دستورالعمل الگوریتم مرغ مگس خوار است. مرغ مگس خوار به پیج رنک –اهمیت لینک های یک صفحه- و دیگر عوامل موثر بر سئو مثل کیفیت صفحه، کلمات مورد استفاده در آن صفحه و ... نگاه می کند.
اما باید در نظر داشته باشید که این الگوریتم و قوانین آن نسبت به الگوریتم های پنگوئن و پاندا پیچیدگی بیشتری داشته و رتبه بندی صفحات وبسایت شما را بصورت داینامیک تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین پیش بینی رفتارهای این الگوریتم نسبت به پاندا و پنگوئن، دشوارتر خواهد بود. گوگل اعلام کرده که جای نگرانی برای متخصصان سئو وجود ندارد. داشتن محتوای اصلی و با کیفیت همچنان نیز مهم است. مرغ مگس خوار فقط باعث می شود که با روش های جدید و بهتری اطلاعات را پردازش کنند.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

             (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com