الگوریتم گوگل پنگوئن چیست و چگونه کار می کند؟

یکشنبه ، 15 مهر 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

همانطور که می دانید، گوگل از الگوریتم های جستجوی پیشرفته ای استفاده می کند تا نتایجی که به کاربرانش نشان می دهد، مطابق با خواسته های آنها باشد. یکی از این الگوریتم ها، الگوریتم پنگوئن است.

google penguin algorithm


چرا با وجود الگوریتم page rank، گوگل به فکر راه اندازی الگوریتم پنگوئن شد؟

تا قبل از پیدایش این الگوریتم، یکی از فاکتور های بسیار مهم در سئو، page rank بود. PageRank که ابزاری برای تعیین رتبه بندی وبسایت ها بود، باعث می شد گوگل بر اساس تعداد بک لینک‌ها، کیفیت یک وبسایت را بسنجد. در این روش هر لینک مثل یک رای تایید برای صفحه عمل می کرد و بر اساس این ایده راه اندازی شده بود که اگر سایتی، به سایتی دیگر لینک داده و آن را به مخاطبانش معرفی کرده است، پس حتما محتوای مفیدی در آن وجود دارد.
اما طولی نکشید که سئوکاران راه دور زدن این الگوریتم را پیدا کردند و شروع به لینک سازی های غیرطبیعی کردند. به همین علت گوگل به فکر راهی افتاد تا این سایت های اسپم را شناسایی کند. و این گونه بود که الگوریتم پنگوئن راه اندازی شد...


وظیفه الگوریتم گوگل پنگوئن چیست؟

اولین نسخه پنگوئن که در سال 2012 منتشر شد، لینک های غیر طبیعی و اسپم را شناسایی کرد و تغییر عمده ای در روند  فعالیت های سئو  ایجاد کرد. هدف پنگوئن این است که سایت هایی که لینکشان را دستکاری می کنند، شناسایی و جریمه کند.
الگوریتم گوگل پنگوئن بیش از هر چیزی روی بک لینک های یک وبسایت تمرکز می کند.
یکی از کارهای این الگوریتم تشخیص لینک سازی اسپم است. مثلا اگر سایتی هزاران بک لینک داشته باشد اما هیچ لینکی از شبکه های اجتماعی نداشته باشد، پنگوئن به آن مشکوک می شود. زیرا به دست آوردن تعداد زیاد لینک بدون داشتن هیچ فعالیتی در شبکه های اجتماعی، غیر طبیعی به نظر می رسد!
این امر خود دلیلی است که باعث می شود توصیه کنیم که از خرید بک لینک صرف نظر کنید. لینک سازی بخشی مهم در سئو است و با توجه به قوانین سخت گیرانه گوگل، بهتر است برای پیدا کردن راه دور زدن آنها، به فکر لینک سازی پیشرفته باشیم.
همچنین توصیه می شود که در استفاده از کلمات کلیدی تان زیاده روی نکنید. زیرا خواندن متنی که پر از کلمات تکراری باشد و فقط برای موتورهای جستجو نوشته شده باشد، مخاطب را ناخشنود می کند و در این اینجاست که پنگوئن وارد میدان می شود و این امر را تشخیص می دهد. پس ممکن است استفاده ی بیش از حد از کلمات کلیدی، نتیجه ی معکوس داشته باشد. به طور کلی پیشنهاد می شود چگالی کلمه کلیدی در یک متن، 2/5%  باشد.


الگوریتم پنگوئن چطور وبسایتتان را جریمه می کند؟

این الگوریتم، سایت هایی را که از قوانینش پیروی نکنند جریمه می کند، و شدت جریمه ی آن متغیر است. مثلا ممکن است سایتی که جریمه شده، برای یک کلمه کلیدی دچار ریزش ترافیک وبسایتش شود و یا حتی از ایندکس گوگل خارج شود.
اگر در سرچ کنسول خود پیغامی دریافت کردید که به "لینک سازی غیر طبیعی" اشاره کرده بود، بدانید که توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی شده اید!


آیا گوگل پنگوئن به روزرسانی می شود؟

گوگل این الگوریتم را در سال 2012 معرفی کرد و اولین آپدیت آن را در آپریل همان سال منتشر نمود و اعلام کرد که 3٪ از وب سایتهای انگلیسی زبان را تحت تاثیر قرار داده است. گوگل همیشه به روزرسانی ها و تغییرات ایجاد شده در  پنگوئن را اعلام نمی کند، اما می دانیم که الگوریتم پنگوئن حداقل پنج به روز رسانی داشته است و مهمترین ویژگی ای که در آخرین به روزرسانی به آن اضافه شده، واکنش سریع آن به تغییرات است. تا قبل از این، الگوریتم پنگوئن فقط در دوره‌های مشخصی فعالیت می‌کرد؛ یعنی اگر سایت‌هایی که توسط این الگوریتم جریمه شده بودند، موارد موجود در گوگل پنالتی خود را اصلاح می‌کردند، تغییری در وضعیت‌شان ایجاد نمی‌شد و باید صبر می کردند تا پنگوئن دوباره فعالیت خود را شروع کند. که با آپدیت جدید، این مشکل نیز برطرف شده است.

 

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

              (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com