چگونه بازدید وبسایتمان را تحلیل کنیم؟

پنجشنبه ، 19 مهر 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

analyze website visitors

یکی از مسائل مهم برای مدیران سایت ها، تحلیل ترافیک و بازدید وبسایتشان است. تحلیل رفتار بازدید کنندگان یک وبسایت اطلاعاتی را در مورد منشا بازدید ها ارائه می دهد که مدیران وبسایت ها می توانند با بررسی آنها نقاط ضعف و قدرت وبسایت خود را شناسایی کرده و با توجه به آنها صفحات خود را مدیریت و برای اقدامات بهینه سازی وبسایت خود برنامه ریزی کنند.

نرم افزار های گوناگونی برای تحیل و آنالیز ترافیک وبسایت وجود دارد که یکی از معروف ترین و جامع ترین آنها نرم افزار شرکت گوگل یعنی گوگل آنالیتیکز است، که البته دسترسی به آن در کشور ما محدودیت دارد و برای استفاده از آن باید آدرس IP خود را تغییر دهیم. علاوه بر این ابزار، نرم افزار های دیگری نیز وجود دارند که عملکرد مشابهی دارند که از بین آنها می توان به Stockcharts، Gtmetrix، Uitest و ... اشاره کرد. اطلاعاتی که این نرم افزار ها ارائه می دهند باعث می شود صاحبان وبسایت ها، بازار هدف خود را بهتر بشناسند و برای رضایت آنها تلاش کنند.

این نرم افزار ها چه اطلاعاتی را به مدیران وبسایت ها ارائه می دهند؟

این ابزارها اطلاعات آماری و فنی زیادی را در اختیار صاحبان وبسایت ها قرار می دهند که مهمترین آنها عبارتند از:

  • تعداد کل بازدیدکنندگان و تعداد بازدیدکنندگان هر صفحه به صورت جداگانه

با دانستن تعداد بازدید کنندگان هر صفحه می توانید متوجه شوید که چه نوع محتوایی طرفدار بیشتری دارد پس بیشتر روی آن تمرکز می کنید. همچنین اگر صفحه ای دارای محتوای مناسب باشد اما تعداد بازدیدش از حد انتظار کمتر باشد، باید به دنبال مشکلی در آن صفحه بگردید. مثلا ممکن است بارگذاری آن صفحه با مشکل مواجه شده باشد و یا سرعت لود شدن آن کند باشد.

  • زمان دقیق ورود و خروج بازدیدکنندگان

با این قابلیت می توانید زمان حضور بازدید کنندگان در سایتتان را ببینید. هرچه بازدیدکنندگان مدت بیشتری در سایت شما بمانند، احتمال تبدیل شدن آنها به مشتری یا بازدیدکننده ی وفادار بیشتر می شود. به طور کلی می توان گفت بهتر است زمان حضور بازدید کننده ها در صفحه شما بیشتر از یک دقیقه باشد. این یعنی محتوای صفحه شما ارزش دیده شدن داشته است و موتور های جستجو نیز در رتبه بندی خود این امر را لحاظ می کنند.

  • دستگاه و مرورگری که بازدیدکنندگان، با آن به سایت شما مراجعه می کنند

شما می توانید بفهمید که هر بازدید کننده با چه دستگاهی (موبایل یا کامپیوتر شخصی) و با چه مرورگری وارد وبسایت شما شده است. به عنوان مثال اگر ببینید کسانی که از طریق موبایل به وبسایت شما مراجعه کرده اند، زودتر از بقیه وبسایت شما را ترک می کنند باید به این مورد مشکوک شوید که شاید صفحه شما به خوبی در صفحات موبایل نمایش داده نمی شود.

  • سن بازدیدکنندگان

با دانستن محدوده سنی بازدیدکنندگانتان می توانید در تولید محتوای خود بهتر عمل کنید و محتوایی تولید کنید که برای آن محدوده سنی جذاب تر باشد.

  • کلمات کلیدی (keywords)

 با بررسی کلماتی که بازدیدکنندگان را به سایت شما هدایت می کنند ممکن است تعدادی کلمه کلیدی یا ترکیبی از کلمات را پیدا کنید که تصورش را هم نمی کردید و با بهینه سازی وبسایت خود برای این کلمات کلیدی، ترافیک وبسایت خود را افزایش دهید.

  • بک لینک ها

با پیدا کردن وبسایت هایی که به سایت شما لینک می دهند (reffering sites) می توانید ببینید بازدید کنندگان شما به چه نوع محتوا هایی از وبسایت های دیگر علاقه دارند.

  • موتور های جستجویی که به سایت شما لینک می دهند

  • ترافیک مستقیم (Direct traffic)

این مورد تعداد بازدیدکنندگانی را نشان می دهد که مستقیما با تایپ کردن آدرس وبسایت شما در مرورگر خود وارد وبسایتتان می شوند.

پس در نظر داشته باشید که فعالیت های شما در زمینه سئو، نباید فقط به هدف کسب رتبه خوب در نتایج جستجو باشد. بلکه بعد از آنکه موفق به جذب بازدید کننده شدید باید در جهت راضی و وفادار نگه داشتن آنها باشد تلاش کنید، که این امر با تحلیل آمار بازدید یک وبسایت، محقق می شود.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

              (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com