چگونه از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی استفاده کنیم؟

جمعه ، 27 مهر 1397

زمان لازم برای مطالعه مطلب : 5 دقیقه

امروزه نام هشتگ را در همه جا و حتی گفتگو های معمولی روزانه می شنویم. در این مطلب خواهیم گفت که هشتگ از کجا آمده و از آن چه استفاده ای می شود.

hashtag


هشتگ از کجا به وجود آمد؟ 

علامت # که امروزه به عنوان هشتگ شناخته میشود، از دیرباز در بین انگلیسی زبانها وجود داشت و برای نشان دادن عدد ها به کار می رفت و به آن number sign گفته می شد. مثلا اگر جایی نوشته می شد #1 منظور همان number one بود.
اما استفاده از این علامت در دنیای برنامه نویسی از سه دهه پیش در زبان برنامه نویسی C شروع شد و از آن برای جدا کردن کلمات مهم و کلیدی استفاده شد.
چندین سال بعد یعنی در سال 2007، هشتگ وارد توییتر شد تا به کاربران نشان دهد که هر توییت مربوط به چه موضوعی است و با این کار کاربران توانستند گفتگو های خود را طبقه بندی کنند و کسانی که یکدیگر را نمیشناختند اما دغدغه های مشترک داشتند، توانستند راحت تر یکدیگر را پیدا کنند. سپس هشتگ به بقیه ی شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیسبوک و تلگرام نیز وارد شد و امروزه بسیار فراگیر شده است.


کاربرد هشتگ چیست؟

استفاده از هشتگ به بازدیدکنندگان پست های شما در شبکه های اجتماعی توضیح می دهد که انگیزه و هدف شما از آن پست چیست. و به درک محتوای پست شما کمک می کند. با هشتگ میتوان پیام احساسی پشت یک موضوع را نیز به خوانندگان انتقال داد.
همچنین کسانی که به دنبال موضوع خاصی هستند می توانند آنرا در هشتگ ها جستجو کنند و اگر پست شما هشتگ موضوع مورد نظر آن ها را داشته باشد، پیدایتان میکنند. پس یعنی هشتگ به یافته شدن و دیده شدن شما کمک میکند.
کاربرد مهم دیگر هشتگ، طبقه بندی موضوعی است. می توانید برای هر موضوعی در صفحه شخصی یا صفحه مربوط به کسب و کارتان، یک هشتگ مخصوص بسازید و پست هایتان را با آنها طبقه بندی کنید.
هم اکنون هر کس می تواند با هر ترکیبی از کلمات و اعداد هشتگ خود را بسازد و محدودیتی برای آن وجود ندارد، فقط باید به این نکته توجه شود که اگر بین کلمه ها، فاصله (space) قرار بگیرد، کلمه ی بعد از فاصله، جزو عبارت تگ شده به حساب نمی آید. در زبان انگلیسی برای حل این مسئله کلمات را به هم می چسبانند و پشت هم می نویسند و در فارسی نیز به کمک خط فاصله ( underline) این مسئله حل شده است.


باید ها و نباید ها در استفاده از هشتگ

  • در استفاده از هشتگ افراط نکنید. استفاده بیش از اندازه از هشتگ ها خواندن متن را دشوار کرده و خوانندگان را آزرده خاطر میکند. همچنین نشان می دهد که شما به شدت به دنبال تبلیغ خود هستید که جلوه ی خوبی ندارد. و از همه مهم تر اینکه ممکن است از طرف اینستاگرام به عنوان اسپمر شناخته شوید.
  • لزومی ندارد همه ی هشتگ ها را در توضیحات عکس بنویسید. میتوانید هشتگ های مورد نظر خود را در کامنت ها بنویسید تا پست شما ظاهر زیبا تری داشته باشد.
  • از هر کلمه ای به عنوان هشتگ استفاده نکنید و سعی کنید هشتگ اختصاصی خود را داشته باشید.
  • اگر قصد دارید از هشتگ های پر طرفدار یا ترند استفاده کنید توصیه میشود آن را با یک هشتگ اختصاصی ترکیب کنید. هشتگ های ترند به دلیل آنکه هر ثانیه به تعدادشان اضافه میشود عمر کوتاهی دارند و ممکن است در چند دقیقه یا چند ثانیه پست شما زیر انبوهی از پست ها مدفون شود و آنطور که می خواهید دیده نشوید.
  • برای استفاده از هشتگ ها، استراتژی داشته باشید. یکی از استراتژی های معمول استفاده از سه دسته هشتگ به صورت زیر است:

دسته اول: هشتگ مربوط به برند شخصی شما که باید در همه ی پست هایتان مورد استفاده قرار گیرد.
دسته دوم: هشتگ مربوط به کمپین ها یا پروژه های مدت دار که زیر پست های مربوط به آن کمپین، درج می شود.
و دسته سوم: هشتگ های توضیحی که هدف و موضوع پست را بیان کرده و برای طبقه بندی موضوعی از آن استفاده می شود.
در آخر یادتان نرود که برای آنکه با استفاده از هشتگ، بازاریابی موفقی داشته باشید باید صبر و حوصله به خرج دهید و نتایج کار های خود را با ابزار های تحلیلگر، بررسی و تحلیل کنید. همچنین تحلیل رقبا را نادیده نگیرید.

 

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه آرکامپ

            (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com