الگوریتم page rank گوگل چیست و چگونه کار می کند؟

سه شنبه ، 1 آبان 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

الگوریتم پیج رنک (Page Rank) را شخصی به نام لری پیج در طی پروژه ی دکترای خود ابداع کرد. اسم "پیج رنک" نیز از اسم پیج لری برداشته شده است. او الگوریتمی طراحی کرد که کیفیت و تعداد لینک های هر صفحه از وب را بررسی کرده و به آن امتیاز می دهد. هر لینک از یک وبسایت، یک امتیاز یا رای محسوب می شود، اما کیفیت لینک ها از تعداد آن مهم تر است، هرچه از سایت های با کیفیت تری لینک بگیرید، امتیاز سایت شما بیشتر خواهد بود. این امتیاز ها از 0  (کمترین پیج رنک) تا 10 (بیشترین پیج رنک) رده بندی می شوند. البته در نظر داشته باشید که کسب امتیاز 7 به بالا تقریبا غیر ممکن است و فقط سایت هایی مثل گوگل و مایکروسافت امتیاز 10 دارند.


پیج رنک چگونه محاسبه می شود؟

پیج رنک با استفاده از یک فرمول ریاضی محاسبه می شود که در این فرمول، هر لینک متناسب با کیفیتش امتیازی کسب می کند که در نهایت امتیاز این لینک ها باهم جمع شده و پیج رنک را حاصل می کند.  در این امتیاز بندی، کیفیت لینک ها نسبت به تعداد لینک ها اهمیت بیشتری دارد.
در گذشته، گوگل درقسمت Toolbar مرورگر، پیج رنک را به صورت عمومی نمایش می داد. اما در آوریل سال 2016 آن را از دسترس خارج کرد و به فهرست محرمانه خود اضافه کرد. البته این به آن معنی نیست که دیگر پیج رنک اهمیت ندارد. خود گوگل نیز اعلام کرده است که هنوز از پیج رنک برای سنجش میزان محبوبیت صفحات و رتبه بندی آنها در نتایج گوگل استفاده می کند.
همچنین به نظر می رسد که گوگل برای صفحه های قدیمی تر ارزش بیشتری قائل است. اگر صفحه شما کیفیت خوبی داشته باشد اما جدید باشد، پیج رنک کمتری نسبت به یک صفحه قدیمی تر با کیفیت مشابه صفحه شما خواهد داشت.

page rank


پیج رنک چه تاثیری بر سئو دارد؟

برای گوگل مهم است که یک سایت از طریق کوئری های جستجو به راحتی پیدا شود. هرچه پیج رنک یک صفحه بالاتر باشد، سایت شما راحتتر پیدا می شود. در نتیجه ، می توان گفت پیج رنک بالاتر تاثیر مثبتی روی سئوی وبسایت شما می گذارد.


چگونه پیج رنک وبسایت خود را افزایش دهیم؟

برای آنکه پیج رنک افزایش یابد، سایت شما باید دیده شود. اثربخش ترین کار برای دیده شدن، بک لینک سازی است. برای لینک سازی باید استراتژی های مناسبی برای تولید بک لینک مفید داشته باشید. از مهمترین فاکتور ها در لینک سازی می توان به مواد زیر اشاره کرد:


تولید محتوای با کیفیت: برای آنکه بک لینک های طبیعی و مفید بگیرید، نیاز به صرف زمان و تلاش دارید. اگر محتوای با کیفیت تولید کنید، مورد تایید سایت های معتبر قرار می گیرید و اگر آنها مطلب شما را بپسندند به صفحه ی شما لینک می دهند. هرچه سایت های معتبر تری به شما لینک دهند، رنک پیج شما بالاتر می رود.

شبکه های اجتماعی: صفحات اجتماعی کسب و کار خود را به روز و فعال نگه دارید و لینک مطالب خود را در آن ها به اشتراک بگذارید.

انجمن های آنلاین: در انجمن های آنلاین و تالار های گفتگوی مربوط به کسب و کار خود با دیگران بحث کنید و کامنت بگذارید و لینک های صفحات خود را به اشتراک گذاشته و آنها را به بازدید صفحات خود تشویق کنید. حواستان باشد که بیش از حد اینکار را نکنید تا به عنوان اسپم شناسایی نشوید.


آیا می توان الگوریتم پیج رنگ گوگل را دور زد؟

حتما در انتخاب استراتژی های بک لینک سازی، روش خرید و فروش بک لینک را نیز شنیده اید که شاید در ابتدا استراتژی خوبی به نظر برسد. اما گوگل به شدت با این موضوع برخورد می کند. زیرا اگر روشی وجود داشته باشد که بتوان با آن، نتایج گوگل را دست کاری کرد، اعتبار و قدرت الگوریتم گوگل خدشه دار می شود. به همین علت گوگل به شدت با این موضوع برخورد می کند و شما را جریمه می کند. حتی ممکن است پیج رنک شما را صفر کند که یعنی صفحه شما به طور کلی در گوگل نمایش داده نمی شود.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه آرکامپ

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com