ابزار Google Keyword Planner چیست و چگونه کار می کند؟

شنبه ، 5 آبان 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

کیورد پلنر ابزاری است که درون ابزار Google Ads قرار گرفته و به وبمستر ها کمک می کند تا کلمات کلیدی مناسب را برای تبلیغات کسب و کار خود پیدا کنند. در این ابزار می توانید ایده هایی برای کلمات کلیدی جدید، میزان محبوبیت آنها، تعداد جستجوهای آن کلمات در ماه و سال، میزان رقابت آن ها و... را پیدا کنید.

Google Keyword Planner


هدف این ابزارچیست؟

اگر صاحب یک کسب و کار آنلاین باشید، مطمئنا به دنبال جذب تعداد زیادی بازدیدکننده به وبسایت خود هستید تا بتوانید محصول یا خدمات خود را به آنها بفروشید. بهترین روش برای جذب بازدیدکننده، شناختن جامعه ی هدف و شناسایی موضوع های مورد علاقه آنهاست. به خصوص موضوعاتی که آنها را در گوگل جستجو می کنند. هر جستجو نشان دهنده ی نیاز ها و خواسته های مشتریان شماست.
 پس از شناسایی این موضوعات می توانید مطالب و محتوای سایت خود را بر اساس آن ها تولید کنید. کیورد پلنر گوگل (Google Keyword Planner) با بررسی اتوماتیک جستجوهای گوگل به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی مرتبط به هر موضوع را پیدا کنید و محتوای سایت خود را بر اساس آنها بهینه سازی کنید.


چگونه وارد کیورد پلنر شویم؟

از آنجایی که کیورد پلنر در دل گوگل ادز قرار گرفته است، برای استفاده از آن باید ابتدا با استفاده از Gmail خود یک حساب کاربری گوگل ادز بسازید. پس از وارد شدن به حساب کاربری خود، صفحه ای نمایش داده می شود. در این مرحله از آنجایی که نیاز به ثبت نام برای استفاده از تبلیغات گوگل ندارید، روی گزینه skip the guided setup کلیک کنید.

Google Keyword Planner

در صفحه ی بعد آدرس ایمیل خود را وارد کنید و روی save and continue کلیک کنید. پس از وارد شدن به صفحه ی جدید، در منوی ابزار ها (Tools) گزینه ی Keyword Planner را انتخاب کنید. پس از آن می توانید از امکانات کیورد پلنر گوگل استفاده کنید.
 

Google Keyword Planner

چگونه از کیورد پلنر استفاده کنیم؟

کیورد پلنر گوگل  در شروع کار چند انتخاب در اختیار شما قرار می دهد:
1- پیدا کردن کلمات کلیدی-search for new keywords : با انتخاب این قسمت می توانید کلماتی را که می تواند برای مخاطبانتان جذاب باشد را پیدا کنید.


با استفاده از این ابزار چگونه می توانید کلمات کلیدی جدید را پیدا کنید؟

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با نیاز مشتریانتان و راه پیدا کردن به پایگاه داخلی کلمات کلیدی گوگل، باید نام خدمت یا محصولتان، یا آدرس صفحه اصلی سایتتان (landing page)، و یا عبارت مرتبط با دسته بندی محصولتان را وارد کنید. همچنین می توانید کشور و زبان مورد جستجو را نیز فیلتر کنید. که البته به علت فیلتر بودن این ابزار برای ایران، پیشنهاد می شود All locations و All languages را انتخاب کنید. این ابزار با جستجو در پایگاه داده قوی گوگل، کلمات کلیدی متناسب با ورودی های شما را انتخاب کرده و نمایش می دهد.
کیورد پلنر گوگل علاوه بر کلماتی که به شما پیشنهاد می دهد، میانگین تعداد جستجوی هر کلمه در ماه و رقابت آن کلمه را نیز نشان می دهد.


آیا می توان عبارات کلیدی چند کلمه ای را نیز پیدا کرد؟

بله، در این ابزار می توانید عباراتی تا سقف سه کلمه یا عبارت کلیدی و آدرس URL را جستجو کنید. اما گوگل در هر صورت تا سقف 2هزار کلمه کلیدی را به شما پیشنهاد می کند.


2- دریافت حجم جستجو- Get search volume: دراین قسمت می توانید حجم و مقدار جستجوی کلمات کلیدی را بر اساس روز، ماه و سال ببینید. همچنین پیش بینی هایی در خصوص اینکه در آینده حجم جستجوها چقدر خواهد بود به شما ارائه می دهد.


این قسمت چه تفاوتی با گزینه قبلی دارد؟

در این قسمت، کلمات کلیدی جدیدی به شما پیشنهاد نمی شود. پس بهتر است بعد از آنکه کلمه کلیدی خود را انتخاب کردید به این بخش وارد شوید. در این بخش می توانید ببینید که پیش بینی کیورد پلنر برای تعداد کلیک ها و impression هر کلمه کلیدی چقدر است. همچنین پارامتر های CTR و CPC نیز برای شما پیش بینی می شود. می توانید با توجه به این پیش بینی ها تصمیم بگیرید که کلمه کلیدی تان را عوض کنید یا نه، و برای استقاده از کلمات کلیدی تان استراتژی مناسب تعیین کنید.


قابل ذکر است که این ها فقط بخش هایی از این ابزار بودند که به طور رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند. در صورتی که کمپین ادوردز خود را راه انداخته و برای کمپین های خود پول بپردازید، امکان استفاده از قابلیت های پیشرفته تری را خواهید داشت.
 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه آرکامپ

         (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com