هر آنچه که باید درباره google adwords بدانید!

چهارشنبه ، 8 اسفند 1397

تبلیغات آنلاین با گوگل اَدز (Google ads)، که قبلا با عنوان گوگل ادوردز (Google AdWords) شناخته می شد، یکی از موثرترین راه ها برای رسیدن به مشتریان جدید و رشد کسب و کار شما است. با این حال، قبل از اینکه بتوانید کمپین ادوردز خود را شروع کنید، باید بدانید که چگونه به طور موثری از ادوردز استفاده کنید تا بیشترین بازده سرمایه گذاری را از هزینه های تبلیغاتی خود داشته باشید و از بروز اشتباهات جلوگیری کنید.

google adwords

ادوردز چیست؟

آیا متوجه شده اید که وقتی چیزی را در گوگل جستجو می کنید، در کنار تعدادی از نتایج جستجو، علامت “Ad” قرار دارد؟ این علامت کنار لینک وبسایت هایی قرار می گیرد که برای رسیدن به بالای لیست نتایج جستجو، هزینه ای را به گوگل پرداخت می کنند. به این نوع تبلیغات، تبلیغات کلیکی یا PPC که مخفف pay per click است، گفته می شود. شما می توانید کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کار خود را تعیین کنید تا هنگامی که کسی برای یک کلمه کلیدی خاص مرتبط با کسب و کار شما در گوگل جستجو می کند، وبسایت شما را در لیست نتایج ببیند، سپس به ازای هر کلیک روی لینک وبسایتتان، هزینه ای را به گوگل پرداخت کنید.


هزینه ی تبلیغات ادوردز چگونه است؟

قیمت کلمات کلیدی می تواند تا 100 دلار برای هر کلیک افزایش یابد. این هزینه به این بستگی دارد که رقابت بر سر یک کلمه در مقایسه با دیگران چقدر باشد. هرچه رقابت بیشتر باشد، هزینه ی هر کلیک بیشتر می شود و نهایتا به 100دلار برای هر کلیک می رسد. شما باید بودجه خود را به طور متعادل و برنامه ریزی شده برای این تبلیغات تقسیم بندی کنید.

 

آیا گوگل ادوردز روی نتایج تاثیر می گذارد؟

استفاده از ادوردز به سود شما است. با استفاده از ادوردز می توانید بسیار سریع تر از بازاریابی سنتی در چشم مخاطبان خود ظاهر شوید. همچنین می توانید از آگهی خود به عنوان تحقیق بازار استفاده کنید. وقتی زمان زیادی برای بازاریابی از طریق محتوا ندارید یا می خواهید یک صفحه فرود را تست کنید و بازار هدف خود را به آن جذب کنید، ادوردز گزینه ی بسیار مناسبی است.

همچنین می توانید کسانی را که با تبلیغات خود مورد هدف قرار می دهید، با جزئیات انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که افرادی که روی آگهی های شما کلیک می کنند، کسانی هستند که احتمال تبدیل شدنشان به خریدار، بیشتر است.

یکی دیگر از مزیت های ادوردز، راحتی سنجش نتایج آن است. می توانید به راحتی ببینید که تعداد کلیک های مربوط به یک کمپین تبلیغاتی چقدر بوده است، چقدر هزینه برای آن صرف کرده اید و چند کلیک در نهایت منجر به فروش شده اند. بنابراین یک گزارش دقیق از بازگشت سرمایه خود خواهید داشت.

 

برای استفاده از ادوردز چه اصطلاحاتی را باید بدانیم؟

استفاده از گوگل ادوردز سخت نیست. می توانید قبل از شروع، از لیست اصطلاحات واژگان زیر کمک بگیرید.

 

PPC :

PPC که مخفف عبارت "pay-per-click." است، اشاره به آگهی دارد که در آن شما به عنوان تبلیغ کننده مبلغی معین را به ازای هر کلیک بر روی لینک تبلیغ خود پرداخت می کنید.

 

Impression :

نشان دهنده ی تعداد ظاهر شدن آگهی (ad) شما (تعداد نمایش آن) در یک صفحه وب است.

 

صفحه فرود یا Landing page:

بازدیدکنندگان با کلیک بر روی لینک تبلیغ شما، به یک صفحه وب خاص هدایت می شوند که به آن صفحه فرود یا Landing Page گفته می شود. صفحه فرود باید برای یک محصول و یا مخاطب خاصی مورد هدف قرار گیرد.

 

ROI :

مخفف عبارت return on investment و به معنای بازگشت سرمایه شما است که  اشاره به تعداد مشتریانی دارد که به ازای تبلیغات کلیکی کسب می کنید.

 

نرخ تبدیل یا  Conversion Rate :

این نرخ نشان دهنده درصد افرادی است که بر روی آگهی شما کلیک می کنند که در واقع یا خرید می کنند یا اقدام خاصی را انجام می دهند.

 

CPA :

مخفف عبارت Cost per action است و بر خلاف PPC به جای آنکه به ازای هر کلیک هزینه ای را بپردازید، هنگامی که اقدام خاصی رخ می دهد، مثلا شخصی از شما خرید میکند، هزینه ای از شما دریافت می شود.

 

CPM :

مخفف عبارت Cost per thousand impressions و به معنای هزینه هر هزار آگهی تبلیغاتی است. شما می توانید یک قیمت تعیین شده برای هر هزار بار که تبلیغتان نمایش داده می شود، پرداخت کنید.

 

کلمه کلیدی یا Keyword :

کلمات یا عباراتی هستند که تبلیغ خود را بر مبنای جستجو شدن آن ها پایه گذاری می کنید. هنگامی که کسی یک کلمه کلیدی خاص را جستجو می کند، آگهی شما ظاهر خواهد شد، و لینک شما براساس بودجه تان، در لیست نتایج جستجو رتبه بندی می شود.

 

کلیک تقلب یا Click Fraud :

 کلیک تقلبی هنگامی اتفاق می افتد که کسی (معمولاً یک رقیب) بر روی تبلیغ کلیکی شما، بدون آنکه قصد خرید داشته باشد، کلیک می کند تا هزینه هایی را به شما که رقیب آن ها هستید تحمیل کند.

گوگل این نوع کلیک ها را تشخیص می دهد و آن ها را کلیک های جعلی یا تقلبی در نظر می گیرد.

 

رایج ترین نمونه های کلیک های تقلبی عبارتند از:

 • کلیک از جانب روبات ها یا ابزارهای خودکار (ابزارهای تبلیغاتی و بوت نت)
 • کلیک های دستی مکرر کاربران بر روی یک تبلیغ
 • کلیک های تصادفی کاربران روی یک تبلیغ
 • کلیک هایی از VPN های شناخته شده و آدرس های IP مشترک

برای شناسایی کلیک های نامعتبر و تقلبی، گوگل دارای سیستم پیچیده ی خود است که هر کلیکی را که روی تبلیغ شما زده می شود، تحلیل می کند.

جزئیات چگونگی عملکرد این سیستم ناشناخته است. با این حال، بسیاری فکر می کنند که گوگل برای تعیین تقلبی یا قانونی بودن یک کلیک، تعدادی از عوامل را مورد توجه قرار می دهد. این عوامل شامل مواردی مانند زمان، آدرس IP و شناسه دستگاه کاربر و ... می باشد.

 

نکاتی که باید برای موفقیت کمپین های ادوردز خود به آنها توجه کنید:

 • قبل از شروع کمپین خود، سایر تبلیغات در حوزه کسب و کار خود را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید. شما فضای محدودی برای کلمات مورد استفاده تان دارید و این کلمات تأثیر قابل توجهی روی تصمیم افراد برای بازدید کردن از صفحه شما دارند.
 • باید بازدید کنندگان را تشویق کنید تا برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد محصولات شما روی لینکتان کلیک کنند.
 • به یاد داشته باشید که از جملات کلیدی کوتاه استفاده کنید که مزیت کليک کردن روی لینک شما یا خرید محصولتان را به مخاطب نشان دهد.
 • با کلماتی مانند "پیشنهاد شگفت انگیز" و یا "همین حالا خرید کنید" برای مخاطبان خود فوریت ایجاد کرده و آنها را به کلیک بر روی لینک خود ترغیب کنید. باید از کلماتی استفاده کنید که مردم احساس کنند اگر روی لینک شما کلیک نکنند، چیز خوبی را از دست خواهند داد.
 • اطمینان حاصل کنید کلمات کلیدی شما واضح و روشن است. از خود بپرسید که مشتریان برای یافتن محصول شما، چه کلمه ای را جستجو می کنند؟ خاص باشید، هرچه هدف خود را واضح تر و جزئی تر انتخاب کنید، در رقابت جایگاه بهتری خواهید داشت. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک نانوایی در شهر رشت دارید، اگر از کلمه کلیدی "نانوایی" استفاده کنید رقابت سخت تری خواهید داشت زیرا نه تنها توسط افراد ساکن رشت جستجو می شوید، بلکه افراد کل ایران یا حتی جهان ممکن است کلمه نانوایی را جستجو کنند اما به دنبال خریدن نان در رشت نباشند. در عوض، کلمه کلیدی "نانوایی در رشت" را انتخاب کنید یا حتی بهتر: "نانوایی بدون گلوتن در رشت"، و اینگونه می توانید جایگاه بالای آگهی خود را تضمین کنید، زیرا نانوایی های کمتری برای این عبارات کلیدی رقابت می کنند.
 • هنگامی که کمپینی را راه اندازی می کنید، چشم از آن برندارید. دو تبلیغ مختلف را ایجاد و اجرا کنید. این روش به آزمون A / B  معروف است. به این معنی که شما دو آگهی مختلف با کلمات مختلف ایجاد می کنید که به یک لینک مشابه اشاره می کنند. سپس می توانید ببینید که کدام یک از این کمپین ها بازدیدکننده ی بیشتری را جذب می کنند و سپس برای کمپین خود برنامه ریزی کنید.
 • مهم است که توجه کنید که آیا کلیک ها به فروش تبدیل می شوند؟ اگر اینطور نبود، اطمینان حاصل کنید که مخاطبان شما، آنچه را در لینک آگهی می بینند، در صفحه اصلی پیدا می کنند. ممکن است مردم چیزی را انتظار داشته باشند و چیز دیگری را دریافت کنند. اطمینان حاصل کنید که صفحه آگهی و صفحه اصلی شما با انتظارات مشتری منطبق باشد. در این صورت تبلیغ شما موفقیت آمیز خواهد بود.

 

 

 

منبع : تیم تولید محتوا گروه آرکامپ

          (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com