google trends چیست و چه کاربردی دارد؟

پنجشنبه ، 16 اسفند 1397

گوگل ترندز(Google Trends) ابزار آنلاینی است که به کاربران کمک می کند تا رفتار افراد را در هنگام جستجو در سرچ گوگل، اخبار گوگل، تصاویر گوگل و دیگر قسمت های آن، تجسم و کشف کنند. گوگل ترندز (Google Trends) ابزاری فوق العاده مفید است که برای بررسی موفقیت یک استراتژی SEO در یک شرکت، بسیار کاربردی خواهد بود. این ابزار نه تنها کاربران را قادر می سازد تا موضوعات و عبارات داغ در جستجوها را پیدا کنند، بلکه دسترسی به داده هایی را نیز ممکن می کند که نشان می دهند طی یک دوره زمانی خاص، چه موضوعاتی بیشتر جستجو شده اند، که این مورد را می توان در فیلترها تنظیم کرد. سپس گوگل می تواند این داده ها را به صورت نموداری از روند جستجوی موضوع مورد نظر در طول زمان انتخاب شده ایجاد کرده و نمایش دهد، که به شما این امکان را می دهد تا نتایج را به طور موثر تجزیه و تحلیل کنید. نمودار جستجوی گوگل ترندز (Google Trends) می تواند آمار جستجوی تا 5 موضوع مختلف را به طور همزمان نشان دهد و به شما اجازه دهد تا  تجزیه و تحلیل و تحقیقات مقایسه ای را برای موضوعات مورد نظر خود انجام دهید.

 

google trends

 

چگونه از گوگل ترندز(Google Trends)  استفاد کنیم؟

قبل از شروع، پیشنهاد می کنیم تا روی لینک زیر کلیک کنید تا صفحه گوگل ترندز (Google Trends) را ببینید.

https://trends.google.com/trends

کار با گوگل ترندز (Google Trends) را با عمل ساده وارد کردن یک موضوع در نوار جستجو شروع می کنیم. پس از وارد شدن به موضوع مورد نظر، چهار گزینه برای پالایش داده ها ارائه خواهد شد که به شما، امکان بررسی دقیق و کامل نتایج را می دهد. این چهار گزینه عبارت اند از:

مکان جغرافیایی:

می توانید اطلاعات مربوط به محل جغرافیایی خاصی را ببینید و آن را از سطح جهانی تا سطح یک شهر تغییر دهید.

زمان بندی:

در این گزینه می توانید گستره ی زمانی دلخواه خود را از سال 2004 تا یک ساعت قبل انتخاب کنید.

رده بندی موضوعی:

گزینه های رده بندی  شامل هنر و سرگرمی، ورزش، سیاست، امور مالی، اخبار و غیره می باشد.

نوع جستجو:

در این قسمت نوعی که کاربران موضوع مشخصی را جستجو کرده اند را می توان فیلتر کرد مثلا جستجوی تصویر، جستجو در اخبار، خرید گوگل و جستجوی یوتیوب

 

تفسیر اطلاعات گوگل ترندز(Google Trends)

هنگام تجزیه و تحلیل اطلاعات در گوگل ترندز (Google Trends)، چند نکته مهم را باید در نظر داشته باشید.

نموداری که پس از جستجوی  یک موضوع خاص ظاهر می شود، نشان دهنده تعداد واقعی جستجو های آن موضوع نیست، بلکه یک شاخص از 0-100 است. اعداد نشان دهنده تعداد نسبی جستجو نسبت به بالاترین نقطه در نمودار برای منطقه و زمان انتخاب شده است. عدد 100 بالاترین سطح محبوبیت موضوع مورد جستجو است، در حالیکه مقدار 50 بدین معنی است که محبوبیت آن نصف مقدار محبوبیت رایج است. و نمره 0 به این معنی است که مقدار کافی از داده ها برای مدت انتخاب شده در دسترس نیست.

به عنوان مثال تصویر زیر را ببینید.

 

google trends


همانطور که می بینید، ما "GDPR" (General Data Protection Regulation  مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی) را جستجو کردیم تا متوجه شویم که در 12 ماه گذشته، چقدر مورد سوال قرار گرفته است. جستجوها به طور خاص در هلند و در جستجوهای گوگل متمرکز بود. همانطور که انتظار می رفت، محبوبیت جستجو به علت رسوایی اخیر اطلاعات و قوانین جدید GDPR ، در اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه مه به اوج خود رسید. همچنین جالب توجه است که از ماه می سال جاری، جستجوهای این موضوع افزایش یافته است.

حال برای دیدن یک مثال مقایسه ای، تصمیم گرفتیم غذایی را که مردم دوست دارند در زمستان بخورند با غذایی که خوردن آن را در تابستان ترجیح می دهند مقایسه کنیم: سوپ و بستنی.

 

google trends
 

نتایج ثابت می کند که همان انتظار ما درست است! مردم اغلب در تابستان به دنبال دستور العمل ها، علامت های تجاری، تصاویر و سایر موضوعات مربوط به بستنی هستند، و هنگامی که تابستان به پایان می رسد، نمودار نزول می یابد. در حالی که، برعکس، اطلاعات مربوط به جستجوی سوپ در تابستان کاهش پیدا می کند، و در فصل های پاییز و زمستان افزایش می یابد.

با استفاده از گوگل ترندز(Google Trends) می توانید مقایسه های سرگرم کننده و جالب زیادی را انجام دهید.

 

گوگل ترندز (Google Trends) چه مزایایی دارد؟

گوگل ترندز (Google Trends) ابزاری مهم برای بسیاری از شرکتها در سراسر جهان است. حال می خواهیم برخی از مزایا و فرصت هایی که گوگل ترندز (Google Trends) به تبلیغ کنندگان و بازاریابان ارائه می دهد را بررسی کنیم.

 

شناسایی آخرین ترندها

صفحه اصلی گوگل ترندز (Google Trends) حاوی طیف وسیعی از اطلاعات متنوع از کشورهای مختلف است. این اطلاعات شامل Insight ها در بالای صفحه و داستان های داغ مربوط به آن ها در زیر آن است. این اطلاعات می تواند برای بازاریابان مفید باشد زیرا می توان از بین آن ها موضوعاتی داغ برای تبلیغ محتوا و ایجاد استراتژی تبلیغاتی پیدا کرد.

 

نظارت بر بازاریابی

ابزارهای  مختلفی وجود دارند که شرکت ها می توانند توسط آن ها عملکرد بازاریابی و نام تجاری خود را نظارت کرده و با توجه به آن بازاریابی کنند. یکی از این ابزارها گوگل ترندز (Google Trends) است، زیرا می تواند به شما کمک کند تا فعالیت ها یا علاقه مردم نسبت به کسب و کار، محصول یا نام تجاری خود را مشاهده و بررسی کنید.

بررسی حجم جستجوها همچنین می تواند به شما کمک کند متوجه شوید در چه دوره های زمانی نام تجاری یا کلمه کلیدی شما بیشتر جستجو شده است، و نیز این امکان را به شما می دهد زمانی که حداکثر محبوبیت را در جستجوها داشته اید، مشاهده کنید و همچنین زمان هایی که مردم به محصول یا نام تجاری شما علاقه ای نشان نداده اند را بیابید.

نتایج ممکن است گاهی کمی گیج کننده باشد زیرا ممکن است نام تجاری شما برای سایر موضوعاتی که به کسب و کار شما ربطی ندارد هم استفاده شود. بنابراین، هنگام بررسی و اندازه گیری محبوبیت آن، نتایجی را بررسی کنید نام برند شما به همراه  نام یک محصول یا سرویس شما جستجو شده است.

 

شناسایی مناطق جغرافیایی که به کلمه ی کلیدی شما علاقه مند هستند

همانطور که قبلا ذکر شد، امکان دیدن تعداد جستجو ها بر اساس منطقه ی جغرافیایی یعنی کشورها و شهرهای مختلف امکان پذیر است. این اطلاعات ارزشمند می تواند به شما کمک کند تا کمپین های تبلیغاتی موثری را راه اندازی کنید، که به مخاطبانی دسترسی پیدا کنید که به کسب و کار شما علاقه مند هستند. زیرا ممکن است یک موضوع خاص در یک منطقه محبوب نباشد، اما در منطقه ای دیگر محبوبیت فراوانی داشته باشد.

 

انتخاب بهترین کلمات کلیدی

شما برای افزایش ترافیک وب سایتتان، به یک استراتژی SEO مناسب نیاز دارید. با کمک گوگل ترندز (Google Trends)، می توانید آسان تر متوجه شوید که چه کلمات خاصی به صورت مکرر مورد جستجو قرار می گیرند، همچنین می توانید کلمات کلیدی را آزمایش کنید و موفقیت بالقوه آن ها را اندازه گیری کنید، سپس با توجه به نتایج آن ها تصمیم بگیرید که چه عبارات کلیدی را در مقاله جدید خود اضافه کنید.

 

بررسی رقیبان

یکی دیگر از استفاده های این ابزار، تحلیل عملکرد رقبا است. اگر چه این روش، بهترین راه تجزیه و تحلیل رقیب نیست، اما به شما تصویری خوب از عملکرد رقیب می دهد و نشان می دهد محصولات و خدمات رقیبان شما چقدر در موتورهای جستجوی گوگل، جستجو می شوند.

 

بنابراین همانطور که بیان کردیم، کار های زیادی را می توانید با گوگل ترندز (Google Trends) انجام دهید و به همین دلیل است که این ابزار از محبوبیت زیادی برخوردار است. اگر هنوز آن را امتحان نکرده اید به شما پیشنهاد می شود که در اولین فرصت از آن استفاده کرده و به رونق کسب و کار آنلاین خود کمک کنید.

 

 

 

منبع : تیم تولید محتوا گروه آرکامپ

      (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com