چگونه هنگام خرید اینترنتی در دام کلاهبرداران نیفتیم؟

شنبه ، 9 بهمن 1395

خرید اینترنتی

 

هر روز میلیون ها نفر بدون هیچ گونه مشکلی در اینترنت خرید می کنند. با داشتن کمی شجاعت و دانش، شما نیز می توانید از این قابلیت بهره مند شده و از ایجاد مشکلات مربوط به تجارت الکترونیکی جلوگیری نمائید.

ابتدا با برخی از عواقب عدم اطلاع درست از چگونگی خرید اینترنتی آشنا می شویم :

  • سوء استفاده از کارت های بانکی شما
  • خرید کالاهایی که تحویل داده نمی شوند
  • ارائه کالاهایی که با خصوصیات گفته شده در سایت مطابقت ندارند
  • خدمات ضعیف پس از فروش

بر اساس اعلام پلیس فتا ، این ارگان بر سایت‌های ارائه دهنده خدمات تبلیغ رایگان و فروشگاه های اینترنتی، كنترل و نظارت دارد ؛ لیکن توصیه هایی را جهت پیشگیری از هرگونه کلاه برداری به كاربران اعلام می‌نماید که به شرح زیر می باشد:

1- هنگام خرید آنلاین از معتبر بودن فروشگاه الكترونیكی موجود مطمئن شده و تا جای ممکن كالای مورد نظرتان را از وبسایت‌های معتبر كه دارای نماد اعتماد الکترونیکی است یا قبلاً دوستان و آشنایانتان از آن خرید كرده اند، خریداری نمایید.

2- نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود. توجه داشته باشید یک فروشگاه الکترونیکی معتبر حتماً دارای این نماد می باشد.

نماد اعتماد الکترونیکی

3- حتی اگر یك فروشگاه اینترنتی از نماد اعتماد الکترونیکی استفاده كرده حتما اعتبار آن را بسنجید تا از جعلی نبودن آن اطمینان حاصل نمایند. برای این کار می توانید به وبسایت مربوطه به نشانی www.enamad.ir  مراجعه فرمایید.

4- به فروش ارزان یك كالا در فروشگاهی نسبت به سایر فروشگاه ها اعتماد نكرده و حتماً تحقیق نمایید.

5- فروشگاه‌های اینترنتی موظف به درج مشخصات كامل فنی و عكس واقعی كالا و ارائه ضمانت نامه های معتبر می‌باشند و نباید از عكس‌های عمومی آن كالا برای معرفی طرح های مختلف كالای مورد نظر استفاده نمایند و نیز اگر برای فروش بیشتر كالا اقدامات تشویقی از قبیل تخفیف یا اعطا هدایای رایگان مثل CD آموزشی و ... در نظرگرفته اند می‌بایست بطور كامل به تعهدات تشویقی خود عمل نمایند.

6- در هنگام پرداخت وجوه، توجه داشته باشید که آدرس صفحه‌ی درگاه بانك الكترونیكی، متعلق به همان بانكی باشد كه آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌كنید. در مرورگر خود به دنبال نشانه ای از قفل (Padlock) باشید و اطمینان حاصل کنید که آدرس وب سایت با (https) آغاز می شود.

شاپرک

  • اگر اخطاری در ارتباط با شناسه امنیتی سایت دریافت کردید، خیلی حساس و محتاط باشید. در هر حال، قفل (Padlock) نشانه ای دقیق از وجود امنیت در سایت نیست و هیچ ارتباطی با اصول اخلاقی مورد استفاده صاحبان سایت ندارد.
  • بر روی قفل (Padlock) کلیک کنید تا بتوانید ادعای فروشنده در مورد هویتش را ببینید و بررسی کنید که آیا شناسه امنیتی آنها در آدرس درست و واقعی ثبت شده است یا خیر.
  • اطلاعاتی که توسط قفل (Padlock) روی صفحه ظاهر می شود، نباید شما را فریب دهد. برای صاحبان اصلی سایت کپی کردن تصویر یک قفل (Padlock) کار آسانی است. شما باید به دنبال قفلی (Padlock) باشید که در پنجره اصلی خود مرورگر وجود دارد.  در غیر این صورت قطعاً صفحه جعلی است و قصد كلاهبرداری دارد.

7- پلیس فتا هیچ فروشگاه اینترنتی یا وب سایتی رابطورخاص تائید نكرده و لذا استفاده از لوگوی این پلیس در صفحات وب سایت ها به هرعنوان از قبیل توصیه پلیس فتا و ... صحت نداشته و اقدام غیرقانونی می باشد.

بدیهی است عدم رعایت هریك از موارد فوق مصداق كلاهبرداری بوده و ضمن عدم خرید، موارد را ازطریق  وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به این پلیس گزارش نمایید.

 

 

منبع : تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com