تفاوت بازاریابی سنتی و اینترنتی

جمعه ، 29 بهمن 1395

دنیای امروز دنیای هزینه-منفعت می باشد. هر مؤسسه ای که وارد مبحث تبلیغات می شود باید بتواند ضمن جبران نمودن هزینه های متحمل شده ، به هدف خود که همانا جذب مشتری می باشد، دست یابد. با توجه به آنکه امر تبلیغات ، در شرکت ها و مؤسسات هزینه بر است ، لازم است تا تبلیغات به گونه ای صحیح و مناسب صورت گیرند تا ضمن اثربخشی، به نوعی متناسب با آن هزینه صرف شده ، برای مؤسسه منفعت و عایدی هر چند در بلند مدت داشته باشد.

تبلیغات به شکل های گوناگون رسانه ای برای ارتباط برقرار کردن بکار می رود. تبلیغات در ساده ترین شکل آن، روشی است که فروشنده یا صاحب کارخانه یک محصول با مشتری و مصرف کننده از طریق یک رسانه یا رسانه های زیادی ارتباط برقرار می کنند. برای استفاده صحیح از تبلیغات و نیز محتوای پیام تبلیغاتی، باید شناخت صحیح و علمی و همه جانبه داشته باشیم و آشنایی کامل با زمینه های فرهنگی مخاطبان از جمله عوامل تعیین کننده در اثر گذاری تبلیغ است؛ تبلیغ کوششی است تعمدی و حساب شده که به منظور شکل دادن به دریافت، دست کاری کردن ادراک و همسو کردن رفتار مخاطبان با نیت مورد نظر تبلیغ کنندگان صورت می گیرد.

تبلیغات

چرا باید تبلیغ کنیم؟

تبلیغات می تواند نقش بسزایی در سیاستهای بازاریابی شرکتها از قبیل ارتباط با مشتریانِ هدف و اطلاع رسانی به آنها، تغییر در اذهان عمومیِ مشتریان نسبت به شرکت و نشان تجاريِ هدف ایجاد کند.

برخی آنقدر تبلیغ می‌کنند که به اهداف بازاریابی خود برسند؛ مانند بسیاری از برندهایی که زنجیره ‌وار روزانه تبلیغات گسترده‌ای از رسانه‌های مختلف را منتشر می‌کنند. برخی برندها تبلیغ می‌کنند که مشتریان را وفادار کنند یعنی از طریق یادآوریِ برند در ذهن مشتریان اقدام به این کار می‌کنند، برخی به خاطر اینکه از رقبای بازار عقب نمانند اقدام به تبلیغات می‌کنند که این تبلیغات می تواند به صورت مدرن یا سنتی باشد.

 

تفاوت بین تبلیغات سنتی و مدرن

مخاطب تبلیغات سنتی یک مخاطب عام است، اما در تبلیغات مدرن این طور نیست نظام توزیع رسانه ها می تواند مخاطبان خاص خودش را جذب کند. به هر حال زمانی که مخاطب شناسایی می شود در مسیر هدف نیز قرار می گیرد. برخی از سازمان ها رویکردی تاثیرگذار برای عامه مخاطبان ترجیح می دهند، برخی از مخاطبان یک پیام را مشتاقانه تر از پیام دیگری می پذیرند، و برخی هم آن را رد می کنند.

تفاوت تبلیغات سنتی و مدرن

کدام یک از تبلیغات سنتی و مدرن مفیدتر است ؟

تبلیغات ایده آل تبلیغاتی است که از بالاترین امکان دسترسی به مشتریان بالقوه، همراه با یک امکان پذیری بالا برای گرفتن بازخورد و البته با هزینه پایین برخوردار باشد.

تبلیغات سنتی یا قدیمی که شامل استفاده از تراکت، انواع اطلاعیه های کاغذی و برچسبی و… می باشد در گذشته ای نه چندان دور که فناوری های الکترونیک و دیجیتال به وجود نیامده بودند مورد توجه بودند. تبلیغات مدرن و نوین که پدیده جدید دنیای امروز می باشد، به فناوری هایی نظیر اینترنت، تلویزیون های شهری، بیلبوردها و هر دستگاه الکترونیکی گفته می شود .

تبلیغات سنتی که معمولاً از کاغذ در آنها استفاده می گردد، علاوه بر اینکه گران تمام می شوند، موجب قطع سالانه تعداد زیادی درخت برای تهیه چوب و نهایتاً کاغذ شده و بعد از اینکه استفاده شدند دور ریخته می شوند و آلودگی زیستی به وجود می آورند.

اگر به درب منازل و ادارات و … نگاه کوتاهی انداخته باشید، حتماً برچسب های تبلیغاتی بعضی شرکت ها که بر روی درب نصب شده اند را دیده اید آیا به نظر شما این روش تبلیغاتی ، روش مناسبی است؟ حتماً در خیابان ها مشاهده کرده اید که تعداد زیادی برگه های تبلیغاتی و تراکت وجود دارند که علاوه بر کثیف کردن شهر، زحمات پاکبان ها را بیشتر و بیشتر می کنند.

هریک از این نوع تبلیغات دارای مزایا و معایبی می باشند، به عنوان مثال در بین ابزارهای تبلیغاتی مدرن، اینترنت دارای قدرت فناوری الکترونیکی است و نمی توان در دنیای امروز اینترنت را نادیده گرفت؛ همین طور ارزان بودن و در دسترس بودن آن موجب رایج تر و متداول تر شدن آن شده است.

بنابراین تبلیغاتی که در این شبکه صورت می گیرد را بیشتر مورد توجه قرار می دهند، چون تبلیغات در اینترنت شامل عکس و فیلم بوده و بسیاری از آنها نیز دارای نظرسنجی هستند و به مخاطبان راهنمایی بیشتر و راحت تری را در انتخاب محصول ارائه می نمایند. همچنین نصب بیلبوردهای تبلیغاتی خلاقانه و تلویزیون های شهری که از انواع ابزارهای تبلیغات مدرن محیطی می باشند باعث می شود که یک محصول روزانه به تعداد زیادی مخاطب معرفی شود.

روش های بازاریابی روز به روز در حال پیشرفت هستند و روزانه با روش ها و ابزارهای جدیدی برای بازاریابی مواجه می شویم؛ استفاده از تبلیغات مدرن برای فروش بیشتر محصولات امر مهمی است که بیشتر صاحبین کالا به آن توجه دارند زیرا تبلیغات مدرن در نحوه بازاریابی آنها تاثیر دارد.

امروزه تبلیغاتی در جامعه مخاطب دارد که، در کمترین زمان محصول را معرفی کند و مشتری برای آشنایی با آن کالا زحمت زیادی را متحمل نشود. در دنیای ارتباطات، تبلیغات مدرن باعث بازاریابی مدرن می شود رسانه های ارتباطی مدرن با بازاریابی و تعیین دقیق بازار هدف، طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته است. مشتریان، دیگر برای آگاهی از محصولات جدید متکی به تبلیغات سنتی یا همان بازاریابی سنتی نیستند زیرا استفاده از شیوه‌های جدیدی برای کشف، خریداری و جستجوی محصولات برای آنان فراهم شده است.

تبلیغات

مقایسه هزینه تبلیغات مدرن با تبلیغات سنتی :

قیمت عامل مهمی در تیره کردن خط بین تبلیغات دیجیتالی و سنتی است به خصوص اگر بودجه یک بازاریابی کوچک را داشته باشید. اگرچه نرخ تبلیغات دیجیتالی در تلویزیون و مطبوعات کمتر از تبلیغات سنتی و قدیمی است، اما هزینه تولیدات برای کمپین‌های دیجیتالی توسعه یافته توسط عوامل به طور برجسته‌ای بالاست. تبلیغات مدرن نسبت به تبلیغات سنتی کار بیشتری می‌‌طلبد. البته ترکیب نرخ مدرن دیجیتالی پایین و کارهای خلاقانه‌ای که خود نیز می توان آن را انجام داد باعث شده است که بسیاری از شرکت‌‌ها کمپین‌هایی را اداره کنند که با رسانه‌ی قدیمی قادر به انجام آن نبودند.

ترکیب تبلیغات مدرن و سنتی:

ترکیب تبلیغات سنتی با رسانه‌های دیجیتالی، فرم قوی‌تری از ارتباطات را نسبت به تبلیغات سنتیِ صِرف، ارائه می‌‌دهد. می‌‌توانید از تبلیغات سنتی برای تبلیغ یک محصول یا پیشنهادی که نیازمند پاسخ مشتری‌های آینده را دارد استفاده نمایید. تبلیغ شما باید مشتریان آینده را به سوی وبسایت هدایت کند جایی که شما در آن می‌‌توانید داده‌های بیشتری را بدست آورید. حتی می‌‌توانید از اطلاعات مشتریان برای شخصی سازی محتوایی که شما در آینده به عنوان قسمتی از برنامه برای ایجاد روابط با مشتریان می‌‌خواهید نیز استفاده کنید.

استفاده از ترکیبی از تبلیغات سنتی و رسانه‌های دیجیتال شما را قادر خواهد ساخت تا کمپین‌های متمرکز بر بازارهای هدف را توسعه دهید. با انتخاب و استفاده ی درست از رسانه ی سنتی شما می توانید به اکثریت مخاطبانِ مورد هدفتان با هزینه‌ای مناسب دست یابید. رسانه ی دیجیتال شما را قادر خواهد ساخت که بر ارتباطات بیشتری با هزینه کمتر در بازارهای هدف تمرکز نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

منبع :

http://respinatech.com
http://mohiti.com
http://www.adscimag.com

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com