برندسازی با طراحی سایت

دوشنبه ، 16 اسفند 1395

در تمامی مشاغل، مهمترین عامل موفقیت تجاري يک شرکت ، مهمتر از  کیفیت و یا اقتصادی بودنِ محصول، اين است که شما برند خود را تا چه حد در بین مردم جا انداخته اید . جایی که پای انتخاب در میان است مردم 99% شرکت  و یا محصولی را انتخاب می کنند که نام آن برند یا شرکت را جایی دیده باشند و در ذهنشان باشد .

فلسفه برند سازی امروزه گسترش فراوانی یافته است؛ به طوری که برای آن کمپین برند سازی ایجاد شده است، که این کمپین برای ایجاد یک برند به نکات زیادی توجه می نماید، از جمله جنبه های تصویری و حتی جنبه های شنیداری یک برند. حتی قسمت هایی بر روی تلفظ یک برند در زبان های مختلف مطالعه می نمایند تا برندی را انتخاب کنند که در تمام زبان ها تلفظی یکسان داشته باشد.

brand-برند

 

به طور کلی برندینگ فرآیندی است که در طی آن
به جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت افزوده می‌گردد 
و بدین وسیله ارزش آن برای مشتریان و سایر ذی نفعان افزایش می‌یابد.

 

ضرورت برندسازی یا برندینگ (Branding):

ضرورت داشتن برند از این روست که با توجه به حركت جوامع مصرفی به سمت‌ مُدگرايی، در اختیار داشتن برند (Brand) یا نام‌های تجاری معتبر، يكی از راهكارهای ايجاد تمايز و شخصیت به شمار می رود. اهمیت برند برای مشتری بواسطه ی دانش مشتری از برند ایجاد می شود، که به عوامل متعددی بستگی دارد، اما شاید دو مورد زیر مهم ترین آنها باشند:
1- عمق برند: یا به عبارتی اولویت ذهنی مشتری در انتخاب برند در میان سایر برند های مشابه. بطور مثال بسیاری از افراد پس از شنیدن کلمه نوشابه در ذهنشان بلافاصله Coca Cola تداعی می شود.
2- گستردگی برند: هرچه رابطه مشتری با برند پیچیده تر باشد یا به عبارتی توسط تنوع، تعاملات برند در ذهن بیشتر باشد، فرصت ساختِ وفاداری بلندمدت بیشتر است. همانند شرکت هایی چون Google , Amazon.

 

branding - برند

 

انواع برندسازی یا برندینگ (Branding):

تاکنون دسته بندی های مختلفی از انواع برندسازی توسط اساتید این حوزه ارائه شده است و اگر بخواهیم برجسته ترین نوع این دسته بندی ها را برشماریم به شرح زیر است:
1- برندسازی مشارکتی یا : Co-Branding مشارکت با برندی دیگر جهت دست¬یابی به هدف
2- برندسازی دیجیتال: وب سایت، رسانه¬ های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو، استفاده از وب سایت برای گسترش تجارت
3- برندسازی شخصی یا: Personal Branding روش¬ هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت برای خودش
4- برندسازی علّی: برندتان را با یک نیت خیر خواهانه همسو کنید؛ یا مسئولیت اجتماعی شرکت
5- برندسازی کشوری: تلاش برای جذب توریست و کسب و کار
و...

 

برندسازی دیجیتال:

بله از طریق طراحی وب سایت می توان برند سازی نمود و البته برای رسیدن به این هدف می بایست بر روی وب سایت تمرکز کافی داشت و روزانه و به طور مستمر بر روی آن فعالیت نمود تا وب سایت رتبه بهتری گرفته و در نتیجه ورودی های بیشتری از موتور جستجو بدست بیاورد. امروزه با گسترش کاربران اینترنت، وب سایت به یکی از بهترین بسترهای تبلیغاتی تبدیل شده است و می توان با حضور قدرتمند و دائمی در اینترنت برند سازی نمود و با توجه به بکر بودن این محیط نسبت به سایر زمینه های تبلیغاتی، هزینه های تمام شده ی فعالیت در این فضا، بسیار پایین تر از سایر زمینه ها خواهد بود.

 

مزایای وب برندینگ:

اگر افراد با نام تجاری شما آشنا باشند و بدانند برند شما چه خدمات و سرویس هایی را ارائه می نماید در نتیجه در زمان لزوم به سرویس و کالا، در وهله اول به طراحی سایت شما مراجعه کرده تا راه های ارتباطی را ایجاد نمایند. این مفهوم می تواند تجلی از برندسازی و وب برندینگ باشد بطوریکه عموم و یا افراد خاص در حوزه تخصصی خود با برند و طراحی سایت شما آشنا باشد. به منظور برندسازی طراحی وب سایت خود می توانید اقداماتی را اجرا نمایید از قبیل: ویدیو مارکتینگ ، تقویت سئو سایت و بهینه سازی سایت ، ایمیل مارکتینگ و غیره  که تمامی در جهت پروسه برندینگ می باشد.

 

زمانی که برند خود را ایجاد نمودید، زمان آن است که سایت قادر به انتشار آنچه خلق کرده اید باشد.


همیشه اولین برداشت ها مهم هستند.

 

 

brand - برند

 

برند سازی با طراحی وب سایت:

مهم نیست که شما وب سایت را برای یک تجارت میلیاردی می سازید یا برای یک وبلاگ شخصی، برند سازی به دلایلی که در بالا گفته شده مهم است. در مورد وبلاگ شخصی، برندسازی به شما در متمایز شدن کمک کرده و سایت شما را به یادماندنی می کند. در اینجا به چند نکته برای کمک به ایجاد  برند با طراحی وب سایت اشاره می کنیم:

 

رنگ

انتخاب یک رنگبندی خوب در برندسازی بسیار مهم است. رنگ نه فقط از نقطه نظر زیبایی شناسی، بلکه از نظر تحریک احساساتِ مختلف اهمیت دارد. مثلا: نگ قرمز، ممکن است باعث افزایش فشار خون ، ضربان و تنفس بشود. این رنگ نماد شور و هیجان، انرژی، قدرت و شوق است. برای همین رنگ مناسبی برای شرکتهایی است که درصنعت سرگرمی مشغول به کار هستند. هم چنین رنگهای دیگر وابستگی ها و اثراتی دیگری را به وجود می آورند.
زمانیکه برای برند خود رنگ انتخاب می کنید ، تاثیرات  و وابستگی هایی که ایجاد می کند را بررسی کنید تا ببنید که انتخاب مناسبی برای نوع محصولاتی،که برند شما آن را ارائه می دهد هست یا نه ؟ همچنین توجه داشته باشید که فرهنگهای متفاوت  ممکن است رنگ های یکسانی را برای محصولات مختلفی استفاده کنند، پس بهتر است که رنگ مورد نظرتان را بررسی کرده تا مطمئن شوید که آن رنگ در بازاری که می خواهید وارد شوید همان معنی مورد نظر شما را می دهد یا خیر؟

 

هویت

کمی هویت دادن به برند می تواند به نشان دادن مفهومی که  برند  می رساند کمک کند. آیا برند فقط در رابطه با ثبات و امنیت است تا مشتریان شما مطمئن شوند که می توانند به شما اعتماد کنند؟ آیا برند  مفرح و بدور از زرق و برق است؟
خیلی از مردم در جوامع تجاری از برند برای نشان دادن خودشان استفاده می کنند. بنابراین شخصیت برند خودتان را از طریق چیزهایی که مخاطبانتان دوست دارند در آن خود را دخیل کنند بسازید.

 

احساسات

احساسات عامل دیگری است که باید هنگام برند سازی آن را مدّنظر قرار داد. دوست دارید مردم هنگام مشاهده سایت شما، چه احساسات و عواطفی را تجربه کنند؟ تمایل دارید به خاطر چه چیزهایی با برند شما در ارتباط باشند؟ زیبایی سایت شما باید ابتدا براساس احساسات و ایده هایی  باشد که شما می خواهید برند القاء کند، و بعد از آن بر روی طرحی کار کنید که این کار را انجام دهد.

 

ماندگاری

برای ساختن یک برند موفق شما باید آن را به یادماندنی کنید. برای اینکه مردم چیزی را به خاطر بسپارند چه باید کرد؟ آن ها را تکرار کنید به یادماندنی شدن از طریق طراحی سایت باعث می شود تا برندینگ بهتر عمل کرده و مخاطبان، مشترک بالقوه ی سایت شما شوند و دائم به آن سر بزنند. رنگ ها، تصاویر و تایپوگرافی را در وبسایت ثابت نگه دارید و آن ها را تکرار کنید تا به یک یونیفرم برسید.

 

اندازه و موقعیت لوگو

رسم معمول این است که در هنگام طراحی سایت، در سایت های انگلیسی، لوگو در بالا سمت چپ صفحه قرار می گیرد و در طراحی سایت های فارسی در بالا سمت راست صفحه. این ناحیه، قسمتی است که بیشتر مردم برای اینکه بدانند وارد چه سایتی شده اند، ابتدا به آن نگاه می کنند. علاوه بر این، این بهترین شیوه است که تصویر لوگو را به صفحه ی اصلی سایت لینک کنید. اما موقعیت قرار گیری لوگو، تنها یکی از عناصر است، بلکه اندازه نیز بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که اندازه ی لوگوی سایت به اندازه ای است که دومین یا سومین چیزی باشد که مخاطبین هنگام مراجعه به سایت به آن توجه می کنند.

 

ارزش پیشنهادی

هنگامی که یک بازدیدکننده به وب سایت شما مراجعه می کند، سعی در یافتن دارند. آیا به وب سایت درستی آمده ام؟ آیا این سایت جذاب است؟ این سایت کلاً در مورد چیست؟ برای  پاسخ به این سوالات باید یک گزینه ارزش پیشنهادی مختصر و واضح برای بازدید کنندگان فراهم کنید. ارزش پیشنهادی باید یک متن کوتاه در یک محل شاخص و خوب در صفحه شما باشد. ترجیجا باید در کنار لوگو سایت  قرار بگیرد به طوریکه بازدید کنندگان جدید  به دنبال خواندن عنوان سایت و دیدن لوگو ، ارزش پیشنهادی را مطالعه کند. در چند کلمه و به صورت خلاصه توضیح دهید که این سایت دقیقا چه مزایایی را برای بازدیدکنندگان  فراهم می کند، تا آنها نه تنها متوجه شوند که سایت شما در مورد چه چیزی است بلکه چرا باید به استفاده از آن ادامه بدهند.

 

لحن گفتار مورد استفاده در وب سایت

زبانی که شما در وب سایت خود استفاده می کنید باید برای تقویت هویت برند تجاری و شخصیت آن استفاده شود. اگر شما یک برند دوستانه و خاکی دارید که اغلب مخاطبان شما جوان هستند، درک مناسبی از تکنولوژی دارند، پس یک لحن غیر رسمی و سرگرم کننده به خوبی برایتان پاسخگوست. اما اگر شما یک وب سایت برای بانک سرمایه گذاری می سازید، قاعدتاً لحن سخن باید رسمی تر باشد. پس تنها اینکه چه می گویید مهم نیست، بلکه چگونگی بیان آن نیز بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید یک جمله را با لحن های متفاوت بیان کنید و همان معنا را برساند، اما هویتی که آن لحن ، ایجاد می کند متفاوت خواهد بود. بنابراین لحنی را انتخاب کنید که مناسب هویت برند شما و مخاطبانتان باشد.

 

منحصر به فرد بودن

داشتن تمام عناصر بالا فقط تا حدی شما را جلو می برد، به خاطر اینکه یک چیز بسیار مهم دیگری هم هست که باید هنگام  ساختن برند خود آن را در نظر داشته باشید: منحصر به فرد بودن.

اگر وب سایت شما مانند رقیبتان باشد، واقعا به یاد ماندنی خواهد بود؟ چگونه مشتریان بالقوه بین این دو تفاوت قائل شوند؟ با تلاش اضافی برای خلق یک تصویر منحصر به فرد ، شما نه تنها از رقیبتان متمایز می شوید، بلکه به یاد ماندنی خواهید بود، و به این معناست که شانس بهتری وجود دارد که بازدید کنندگان مجدداً به سایت شما بازگردند.

 

نتیجه گیری...

ساختن یک برند قوی نه تنها برای شرکتهای بزرگ بلکه برای شرکت های کوچک و حتی وب سایتهای شخصی و وبلاگ ها هم بسیار مهم است. برند سازی به مردم کمک می کند تا بین رقبا تفاوت قائل بشوند و با سرعت بیشتری کیفیت آنها را بسنجند.
وب سایت، یک  فضای  بسیار عالی برای ساختن برند است، بنابراین خیلی مهم است زمانیکه بر روی وب سایت خود کار می کنید اهمیت  برند سازی را نادیده نگیرید. مطمئن شوید که از تمامی تکنیک های مختلف برای قدرتمند کردن و موثر کردن برند خود استفاده کنید.

brand - برند

 

 

 

 

 

 

منابع :
http://sitedesign-co.com
http://modir.tv
https://sitedar.com
http://tac.ir
http://www.irandream.com

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com