چرا کاربرها از سایت شما خارج می شوند؟

جمعه ، 27 اسفند 1395

طراحی سایت که بخش مهمی از سایت شماست، مانند یک چاقوی دو لبه عمل می کند. یعنی همانقدر که می تواند در جذب کاربر موثر باشد به همان میزان هم می تواند باعث آزار کاربر شده و او را از سایت شما فراری دهد.

برای یک سایتِ شخصی یا تجاری، بازدیدکننده مهم ترین چیز است. هرچقدر هم که شما سایت زیبا و پر محتوایی داشته باشید، اما اگر کسی از سایت شما بازدید نکند پس، در عمل شکست خورده اید. چون همین کاربرها هستند که به مرور زمان باعث افزایش محبوبیت و رشد سایت شما در نتایج جست و جو و در نتیجه افزایش درآمد سایتتان می شوند. اما نکاتی نیز وجود دارد که اگر به آنها توجه نشود در بلند مدت تعداد زیادی از کاربران سایت خود را از دست می دهید و در اصطلاح  نرخ پرش (Bounce Rate) سایت شما بالا می رود.

bounce rate - نرخ پرش

با بالا رفتن نرخ پرش(Bounce Rate)، یعنی اکثریت افرادی که وارد سایت شما می شوند از کیفیت طراحی سایت و مطالب شما رضایت نداشته و بلافاصله از سایت خارج می شوند!!  در دنیای امروز برای هر نوع سایتی هزاران رقیب وجود دارد که اگر شما حتی ۱ بازدیدکننده را از دست بدهید بلافاصله سایت های همکار شما او را به سمت خود جذب می کنند و در عمل شما یک مشتری را از دست داده اید!

از این رو، یک طراحی مناسب، می تواند میزان خروج کاربران از وب سایت را کاهش داده و موجب افزایش فعالیت کاربران در وب سایت شما شود. ساختار استاندارد و مناسب، با تکیه بر محتوای مناسب و کاربردی می تواند میزان خروج کاربران از وب سایت قبل از بازدیدِ تنها یک صفحه را بگیرد و بازدید کننده را ترغیب به دیدن تمامی صفحات وب سایت نماید.

 

مواردی که باعث رنجش کاربران و در نتیجه خروج آنها از سایت شما می شوند عبارتند از:

کاربر پسند نبودن طراحی سایت

در طراحی وب سایت باید دقت کنید، کاربری که وارد سایت شما می شود به دنبال چه می گردد و سریعترین راه برای رسیدن به آن صفحه  را برای او فراهم کنید. برای مثال شما یک شرکت نرم افزاری هستید و نرم افزار تولیدی خود را برای دانلود در سایت قرار داده اید. پس باید دکمه دانلود نرم افزار در بهترین مکان سایت قرار بگیرد تا کاربر به راحتی آن را ببیند , چون دلیل اصلی مراجعه کاربر به سایت شما دانلود نرم افزار است پس اگر یک صفحه پر از توضیحات و مطالب مختلف مقابل کاربر قرار دهید که در انتهای آن یک دکمه ی کوچک برای دانلود وجود دارد باعث سردرگمی و نارضایتی کاربر می شوید.

هم چنین بهتر است از رنگهای مناسب با توجه به محتوای سایت و از تصاویر و گرافیک مناسب نیز استفاده کنید.

نداشتن سایتی واکنش گرا (Responsive)

امروزه بیشتر کاربران با استفاده از موبایل و تبلت از اینترنت استفاده می کنند و تقریباً 60% از کاربران از این دسته از افراد هستند. سایت خود را با این ابزارها تطبیق داده تا کاربران برای مشاهده وب سایت شما مشکلی نداشته باشند.

سرعت بارگذاری سایت

سایت هایی که بیشتر از 4 ثانیه لود می شوند به طور معمول 40% از بازدیدکنندگان خود را از دست می دهند و این موضوع برای سایت های فروشگاهی به منزله از دست دادن مشتری می باشد.

قالب بندی سایت

دقت کنید که کاربرها باید در سایت شما احساس راحتی داشته باشند و همه چیز در دسترس آنها باشد. برای مثال وقتی یک کاربر به دنبال روشی برای تماس با شماست باید تمامی اطلاعات تماس خود از جمله : آدرس کامل پستی و تلفن , ایمیل , شبکه های مجازی و حتی مکان شما بر روی نقشه گوگل در صفحه تماس با ما برای او در دسترس باشد.

سعی کنید تمامی مطالب مربوط به یک موضوع را در یک صفحه از سایت جمع آوری کنید تا کاربر دچار سردرگمی و آشفتگی نشود و همچنین  ساخت یک نقشه سایت می تواند به کاربر در دسترسی هرچه سریعتر به هدفش کمک کند.

متن های طولانی

برای توضیح مطالب سعی کنید از کلمات مناسب و در حد معمول استفاده کنید و از گزافه گویی بپرهیزید زیرا مطالب طولانی معمولا کاربران را فراری می دهد. هر قدر هم که بار معنایی یا اهمیت بالایی داشته باشند، باز هم کاربران دنبال مطلب خلاصه تر می گردند. هم چنین می توانید برای ارائه بهتر مطالب، از تصاویر، ویدئو و اینفوگرافیک که برای کاربران جذاب نیز هست استفاده نمایید.

تبلیغات در سایت

تمام مدیران سایتها علاقه دارند که از زحماتی که برای سایت و مدیریت آن می کِشند درآمد داشته باشند که یکی از راه های کسب درآمد از یک سایت اینترنتی، تبلیغات است که باید در مکان مناسب خود از آن استفاده کرد زیرا تبلیغات نابجا و زیاد از حد، موجب ناراحتی و مزاحمت برای کاربران سایت شده و آنها را فراری می دهد.

استفاده از پاپ آپ

یکی از آزاردهنده ترین روش های تبلیغات استفاده از پاپ آپ است و به صورت تقریبی 95% از کاربران از این کار نفرت دارند. حتی گوگل نیز چنین سایت هایی را جریمه می کند. اگر برای تبلیغات خود می خواهید از پاپ آپ استفاده کنید سعی کنید به صورت هوشمندانه و در جای مناسب از آن استفاده نمایید.

ثبت نام اجباری

هرگز کاربرهای سایت را مجبور نکنید که برای دیدن یک محتوا یا دانلود یک فایل در سایت شما ثبت نام کنند، چون این کار تعداد زیادی از بازدیدکنندگان سایت شما را منصرف می کند. اگر می خواهید اطلاعات تماسی از بازدید کنندگان داشته باشید بجای اینکه آنها را مجبور کنید در سایت ثبت نام کنند می توانید یک خبرنامه در سایت ایجاد کرده و از کاربرها بخواهید برای دریافت آخرین مقالات و کدهای تخفیف و ... در خبرنامه شما ثبت نام کنند و در مقابل این ثبت نام یک هدیه ارزشمند برای آنها در نظر بگیرید که باعث تشویق آنها برای ثبت نام شود.

استفاده از عنوان و تیترهای نامناسب

کاربران از طریق تیترهای شما وارد وب سایت شما می شوند. سعی کنید محتوایی متناسب با تیترهای خود تهیه کرده و یا اینکه برای محتواهای تولید شده خود تیترهای مناسبی را برگزینید.

خوانا بودن مطالب

یک مقاله در سایت شما هرچقدر جذاب و اختصاصی باشد باید توسط کاربرها خوانده شود تا بازخورد آن معلوم گردد. برای مقالات خود از یک فونت خوانا استفاده کنید و همچنین سایز فونت را طوری تنظیم کنید که نیازی به زوم کردن برای خواندن متن نباشد.

 

بروز رسانی

با مراجعه به بسیاری از سایت ها , خصوصاً سایت های ایرانی مطالبی می بینید که ماه ها و حتی سالها از انتشار آن گذشته است و طبیعی است که وقتی یک بازدید کننده به چنین سایتی وارد شود و تاریخ انتشار مطالب را ببیند متوجه می شود که به این سایت اصلا رسیدگی نمی گردد و مدت هاست که سایت رها شده.

باید برای انتشار مطالب در سایت برنامه ریزی داشته باشید و در بازه های زمانی مختلف مطالب جدید در سایت منتشر کنید و تمامی مقالات قدیمی و منسوخ شده سایت را از صفحه اصلی سایت پاک کرده و به قسمت بایگانی مقالات منتقل نمایید.

 

کلام آخر...

عواملی که مورد آزار کاربران در سایت می شوند بسیارند. شما می توانید از کاربران در مورد رضایت از سایت خود نظرسنجی کرده و از این نظرات در جهت ارتقای سایت خود بهره مند شوید. همواره سعی کنید با گرفتن بازخورد مناسب از کاربران، مشکلات سایت خود را بررسی کرده و آنها را بهبود دهید. اهمیت دادن به تجربه کاربری و رفتار کاربران می تواند کمک بسیار زیادی به بهبود و پیشرفت سایت شما کند. ایجاد جذابیت و مطالب مفید در سایت باعث ماندگاری کاربران در سایت شما شده و به مرور برند شما را توسعه می دهد.

در مطلب بعدی به بررسی چند عامل مهم در جهت ماندگاری هر چه بیشتر بازدیدکنندگان وب سایت پرداخته و راه کارهایی در جهت رضایت بازدیدکنندگان از وب سایت شما ارائه می دهیم.

 

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com