عواملی که میزان رضایت کاربران از سایت شما را افزایش می دهند

جمعه ، 4 فروردین 1396

واضح است که طراحی و محتوای جذاب و غیر تکراری تاثیر بالایی در ماندگاری کاربر در سایت شما دارد که در نتیجه ی آن سیستم های امتیاز دهی نیز سایت شما را سایتی مفید خواهند دانست. در این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد تا با بکارگیری آنها بتوانید میزان رضایت مخاطبانتان را افزایش دهید:

طراحی وبسایت

بروزرسانی مطالب سایت

به روز رساتی یا آپدیت مطالب سایت یکی از مواردی است که کاربران را به سایت شما جذب می کنند. به روز رسانی مطالب قبلی سایت نشان از اهمیت شما به صحت و درستی مطالبتان است و این یک امتیاز بزرگ در دید هر کاربری است بهتر است که در کنار تاریخ ایجاد مطلبتان تاریخ آخرین ویرایشش را هم وارد کنید تا هم کاربران و هم سیستم های امتیازدهی متوجه این تغییر در سایتتان شوند.

چند بخش کردن مطالب طولانی

مطالب طولانی معمولا کاربران را فراری می دهد!! هر قدر هم که مطالب بار معنایی یا اهمیت بالایی داشته باشند باز هم کاربران به دنبال مطلب خلاصه تر می گردند اما گاهی نمی توان برخی از مطالب را خلاصه کرد بنابراین برای حل این مشکل بهتر است که مطالب طولانی را به چند بخش با عنوان های مختلف تقسیم کرده و هر بخش را در صفحه ای مجزّا قرار دهید و در انتهای هر کدام از این مطالب صفحات دیگری که مرتبط با این موضوع هستند را لینک کنید. این کار باعث می شود که تعداد صفحات سایتتان بالا برود . از طرفی با این کار شما برای هر صفحه از کلمات کلیدی مختصّ خودش استفاده کرده اید و این باعث می شود که شانس بیشتری در نتایج جستجو کاربران داشته باشید.

استفاده از فونت های خوانا

مطمئن شوید که کاربران می توانند عناوین ، پاراگراف ها و لینک ها را به راحتی بخوانند . فونت های واضح و روشنی را انتخاب نمایید که به سرعت و به راحتی قابل خواندن باشند . هم چنین رنگ فونت باید با رنگ پس زمینه تضاد داشته باشد. به عنوان مثال: نباید فونت صورتی روی پس زمینه قرمز گذاشته شود. سایز فونت ها هم باید به گونه ای قابل خواندن باشند . استفاده از فونت های دست نویس مثلا نستعلیق یا فونت هایی با سایز کوچک ، برای پاراگراف های طولانی به هیچ وجه ایده مناسبی نیست . استفاده از رنگ ها و سایز های مناسب برای عناوین و پاراگراف ها باعث می شود که کاربر احساس راحتی نماید. فونت های استاندارد، خالی از این گونه نواقص می باشند. همچنین فضای خالی میان خطوط به خصوص در پاراگراف های بزرگ بر روی خوانایی بسیار تاثیر گذار است.

استفاده از عکس های با کیفیت و مرتبط با موضوع

وقتی کاربران عکس های عام را بر روی وبسایت می بینند تصور می کنند که وبسایت جعلی و غیر واقعی است. عکس های متناسب و زیبا ، سرمایه ای بسیار معقول برای سایت شماست . عکاس های خوبی را استخدام کنید تا از محصولاتتان ، موقعیتتان و … عکس بگیرند . مطمئن شوید عکس هایی را که انتخاب می کنید متناسب و مرتبط با موضوع باشند و موجب آزار کاربر نشوند. هم چنین بهتر است عکس ها، رنگ هایی متناسب با رنگ بندی وبسایت داشته باشند .

استفاده از رنگ های جالب و سرگرم کننده

بهتر است برای پوسته(theme)  وبسایتتان ، از رنگ های زنده و جذاب استفاده نمایید . استفاده از رنگ های فوق العاده کم رنگ و روشن موجب آزار چشم کاربر و افزایش نرخ پرش (bounce rate) می شوند. مگر اینکه مخاطب سایت کودکان باشند .
انتخاب رنگ سایت باید متناسب با موضوع سایت باشد مثلا اگر موضوع وبسایت سلامتی است بهتر است از رنگ های آبی و سبز استفاده نمایید . می توانید در انتخاب رنگ از رنگ محصولات یا لوگو ها یا عکس هایی که توسط کارفرمایان ارائه می شوند استفاده کنید.

طراحی وبسایت متناسب با نوع برند

رنگ ها ، لوگو ها ، فونت ها ، لینک ها ، دکمه ها و پس زمینه ها و… همگی نمایش دهنده یک برند یا نام تجاری خواهند بود . متناسب بودن اجزاء با نام تجاری می تواند در کاهش نرخ پرش (Bounce rate) تاثیر چشمگیری داشته باشد . نمایش لوگو در تمامی صفحات و همچنین داشتن فرمت یکسان برای تمامی صفحات موجب تاکید بیشتر بر روی برند شما می شود. استفاده از رنگها و تصاویر سازمانی و همچنین المانهای یکپارچه از یک نام تجاری، در تمامی رسانه ها موجب افزایش اعتماد برای آن نام تجاری خواهد شد .

brand - برند

استفاده از رابط های کاربری (user interface ) مناسب

اولین موردی که می تواند موجب آزار یک کاربر شود، استفاده از رابط های کاربری (user interface )  نا مناسب است . در بالاترین قسمت سایت، جهت یابی (navigation) قرار می گیرد که طراحی آن باید به گونه ای باشد که استفاده از آن آسان بوده و مهم تر از همه واضح و روشن باشد. هم چنین مطمئن شوید که جهت یابی (navigation) سایت ساده بوده و مبرّا از هر گونه موارد غیر ضروری باشد. مکان و موقعیت عناصر اصلی سایت باید به گونه ای قابل پیش بینی باشد. به عنوان مثال box های جستجو ، navigation، لوگو ها و دکمه ها باید در جاهایی گذاشته شوند که کاربر انتظار دارد . فرم های نا مناسب اغلب نقش ویژه ای در افزایش خروج کاربران یا افزایش نرخ پرش (bounce rate)  در سایت دارند. فرم ها باید به گونه ای باشند که پر کردن آن ها سریع و آسان باشند . هم چنین label آن ها باید واضح باشند و از رنگ هایی استفاده شود که کاربر را مشغول و سرگرم نماید . فرم های طولانی به چندین فرم کوتاه تر شکسته شوند و ترتیبی داده شود که کاربر بداند در کجای مسیر قرار گرفته است و چند مرحله دیگر باید طی کند تا کارش به پایان برسد.

خدمات پشتیبانی آنلاین

کاربران به دنبال سایتی هستند که مدیران آنها حاضر و به محتوای سایت اهمیت می دهند. وجود سیستم پشتیبانی آنلاین مانند گفتگوی آنلاین و یا حتی پاسخ سریع به نظرات یا مشخص کردن ساعتی به کاربران که در آن ساعت به تمام نظراتشان پاسخ می دهید باعث می شود که کاربران متوجه شوند که شما به سایتتان اهمیت می دهید، در نتیجه آنها نیز به سایت شما اهمیت می دهند و مشتری سایت شما خواهند شد.

 

 

 

 

 

 

 

منابع :

http://www.seoskillsite.ir
http://www.portal.ir
http://www.web24.ir
http://webnegaran.co
https://karait.com

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com