تکنیک های جستجو در گوگل

جمعه ، 1 اردیبهشت 1396

اینترنت تکنولوژی مرزناشناسی است که هر لحظه بر وسعت آن افزوده می شود. هم اکنون میلیاردها سایت بر روی این شبکه وجود دارد و هر 5 ثانیه نیز یک سایت به آن افزوده می شود. این دنیای مجازی آنقدر بزرگ شده است که دیگر کاربران بدون استفاده از موتورهای جستجو قادر به بهره مندی از آن نیستند، و بدین ترتیب روز به روز اهمیت استفاده از موتورهای جستجو بارزتر می گردد.

اما همان اندازه که این موتورها مفید هستند درصورت نا آشنا بودن با نحوه درست کار با آنها می توانند خسته کننده هم باشند.

امروزه موتورهای جستجوی زیادی بر روی شبکه وب، فعال هستند که هر یک الگوریتم جستجوی خاص خود را دارد و به نحوی به جستجوی سایتهای مورد نظر شما می پردازند. اما یکی از پرکاربردترین و مفیدترین موتورهای جستجو گوگل نام دارد. جستجوگری که با پشتیبانی از زبانهای متنوعِ دنیا، کاربران زیادی را به خود جذب کرده است.

برای جستجو نمودن یک موضوع در گوگل کافی است که چند کلمه توصیفی و اصلی موضوع را در نوار مربوط به جستجو تایپ نمائید و سپس کلید Enter را فشار دهید و یا اینکه بر روی دکمه Search که در جلوی نوار جستجو تعبیه شده است کلیک نمائید، تا به لیستی از وب سایتهای مرتبط با موضوع خود دست یابید.

از آنجائیکه گوگل وب سایتهایی را لیست می کند که «همه» ی کلمات مورد جستجوی شما در آن باشند لذا بایستی سعی کنید تا در نوار جستجو، کلماتی را وارد کنید که اساسی تر هستند و از وارد کردن کلمات اضافی بپرهیزید تا نتایج جستجو به آنچه که شما می خواهید نزدیکتر باشند.

 

کلمات اصلی تر را بنویسید :

همانگونه که گفته شد برای بهتر نتیجه گرفتن از جستجو لازم است که کلمات اصلی را در نوار جستجو وارد کنید. برای اینکار هر قدر که می توانید، موضوع جستجو را ریزتر و معین تر نمائید. برای مثال: بجای آنکه در نوار جستجو تایپ کنید "نقاش" بهتر است که نام نقاش مورد نظرتان را تایپ کنید، مثلا بنویسید "پیکاسو". یا اینکه بجای "اتومبیل" بهتر است بنویسید "BMW" و یا...

همچنین دقت نمائید تا کلماتی را بکار برید که احتمال وجود توضیحات درباره آنها بیشتر باشد. مثلا به جای نوشتن "گذراندن یک شب خوب در تهران" بهتر است تایپ کنید "هتلهای تهران".

 

از برگه های بالای سایت کمک بگیرید.

با استفاده از نوار ابزار بالای سایت گوگل به راحتی می توانید نوع جستجوی خود را تعیین کنید، برای مثال اگر به دنبال مد و فشن های به روز و جدید هستید از نوار shop یا اگر به دنبال یک ویدئو هستید از نوار Video و یا برای مطلع شدن از اخبار، از نوار News استفاده کنید، همچنین می توانید از قسمت های ویژه گوگل مثل عکس، اَپ اِستور، تاریخ، پرواز هواپیماها و . . . نیز بهره مند شوید.

 

از آوردن حروف اضافه خودداری کنید!

گوگل بطور پیش فرض فقط سایتهائی را لیست می نماید که تمام کلمات مورد جستجو در آنها باشند. و نیازی نیست که شما بین کلمات جستجو از کلمه ی پیوند دهنده "و" استفاده نمائید. به خاطر داشته باشید که وارد نمودن چنین کلماتی و کلماتی نظیر در، به، و... بر نتیجه جستجو تاثیر خواهد گذشت. بطور مثال برای جستجو در مورد تعطیلات در شمال بجای تایپ نمودن "گذراندن تعطیلات در شمال" بهتر است تنها بنویسید: "تعطیلات شمال"

خودِ گوگل هم برای بالا بردن کیفیت جستجوها بطور اتوماتیک کلمات معمولی و کاراکترهائی همچون "کجا" و "چطور" را از کلمات مورد جستجو حذف می نماید. چون این گونه کلمات باعث کندی عمل جستجو می شوند و تاثیری هم در بهبود جستجو ندارند و حتی گاهی کیفیت نتایج جستجو را کاهش هم می دهند.

 

از علامت + استفاده کنید.

همانگونه که قبلا گفتیم گوگل از یک سری کلمات معمولی بصورت خودکار چشم پوشی می کند، ولی در صورتی که شما ضروری می دانید که اینگونه کلمات حتما مورد جستجو قرار گیرند، می توانید با قرار دادن یک علامت "+" در جلوی آنها مطمئن شوید که در نتایج جستجو حتما وجود خواهند داشت. (دقت کنید که قبل از کاراکتر "+" یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فورا پس از آن بیاید).

راه دیگر مقیّد نمودن گوگل برای جستجوی کلمه ای خاص این است که کلمه مورد نظر را در کوتیشن (" ") قرار دهید. برای مثال اگر بخواهیم فیلم جنگ ستارگان 1 (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهیم، گوگل کلمه I را مورد جستجو قرار نمی دهد مگر آنکه آنرا بصورت Star Wars Episode +I و یا "Star Wars Episode I" بنویسیم.

 

از علامت - استفاده کنید.

ممکن است تا کنون ازکاربرد خط فاصله در جستجوی گوگل بی اطلاع بوده باشید، اما یکی از اساسی ترین و هوشمندانه ترین روش ها در جستجو به کار بردن خط فاصله است! برای مثال شما به دنبال شلوار مردانه هستید ولی نتایج بدست آمده اکثرا شلوار زنانه است ! برای حل این مشکل تنها کافیست بعد از تایپ شلوار مردانه در گوگل بنویسید ” – زنانه ” ، با این کار تمامی نتایجی که کلمه زنانه داشته باشند حذف خواهند شد!

 

از علامت ~ استفاده کنید.

گاهی ممکن است که شما فقط به دنبال کلمه ای خاص نباشید و بخواهید که به دنبال کلمات مرتبط با آن نیز بگردید. برای این کار از این عملگر استفاده می شود. برای مثال: اگر در کادر جستجو تایپ کنید «کیفیت غذا» در نتیجه سایتهایی ظاهر خواهند شد که کلمه «کیفیت» و کلمه «غذا» در آنها وجود داشته باشد. و حتی ممکن است که این دو کلمه اصلا به هم ربط هم نداشته باشند. اما اگر تایپ کنید «~کیفیت ~غذا» دنبال سایتهایی می گردد که درباره کیفیت غذاها نوشته باشند.

 

از علامت نقل و قول " " استفاده کنید.

گاهی وقت ها شما به دنبال متن و شعری میگردید که تنها یک بیت و یک جمله کوچک از آن متن را به یاد دارید، برای اینکه سریعتر به نتیجه برسید، بهتر است عبارت مورد نظرتان را داخل علامت نقل و قول ( “عبارت مورد نظر”) قرار دهید. این روش برای پیدا کردن موزیک، تکست آهنگ محبوبتان و مقالات مورد نیازتان بسیار سودمند است.

google - گوگل

از علامت : استفاده کنید.

این روش قطعا و بدون شک یکی از بهترین روش های جستجو در گوگل است، برای مثال ممکن است پستی را در سایتی دیده باشید اما اکنون هر چقدر در گوگل جستجو می کنید نمی توانید آن پست را مجدداً پیدا کنید برای رفع این مشکل فقط کافیست مطلب مورد نظر را تایپ کرده سپس با تایپ Site:yoursite.com  مطلب مورد نظرتان را پیدا کنید! (به جای عبارت yoursite دامنه سایت مورد نظر را تایپ کنید)

 

استفاده از علامت * در مواقعی که بخشی از موضوع را فراموش کرده اید!

اگر کلمه ای از یک متن یا شعر یا آهنگی را فراموش کرده باشید،گوگل این توانایی را دارد که بتواند کلمه ای که فراموش کردید را برایتان جستجو کند! فقط کافیست به جای آن کلمه یک ستاره قرار دهید!

 

همزمان دو چیز را جستجو کنید!

کافیست بین دو عبارت مورد نظرتان کلمه OR را تایپ نمایید.

 

از تاریخچه جستجو استفاده کنید.

شاید تا به حال به این مشکل برخورده باشید که یک موضوع را قبلا در گوگل جستجو کرده بودید اما اکنون نمی توانید آن نتیجه را از گوگل مشاهده کنید، در اینجا می توانید از بخش تاریخچه ی گوگل (History) استفاده کنید.

 

در این مطلب سعی شد به طور دقیق به چند نمونه ی مهم و پر کاربرد برای جستجوی صحیح در گوگل اشاره شود که می توانند تاثیر بسیاری در روند نتیجه گیری هر چه بهتر ما از جستجوهای روزمره مان داشته باشند.

 

 

 

 

 

 


منابع :
blog.bamilo.com
sarzamindownload.com
tahlildadeh.com

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com