تاثیر موتورهای جستجو در کسب و کار

شنبه ، 23 اردیبهشت 1396

موتورهای جستجو به عنوان واسطه میان وب سایت ها و کاربران اینترنتی عمل می کنند. زمانی که یک کسب و کار اینترنتی فعالیت خود را آغاز می کند، نیاز دارد تا توسط کاربران شناخته شود تا میزان ترافیک آن وب سایت افزایش یابد. بنابراین نمی توان نقش تاثیر گذار موتورهای جستجو را در رشد کسب و کارهای اینترنتی انکار کرد!

 

بازدید افراد از یک سایت، برگ برنده آن سایت برای کسب و کار موفق در دنیای مجازی می باشد.

 

موتورهای جستجو - search engines

روزانه افراد به دنبال رفع نیازهای خود به وب سایت های گوناگون مراجعه می کنند اما، این ما هستیم که باید راه رسیدن به سایت خود را برایشان هموار کنیم. امروزه انواع و اقسام موتورهای جستجو از قبیل: Google – Bing – Yahoo! – Ask – Yippy و ... هستند که پرکاربرد ترین آنها Google  است.

 

موتور جستجوگر گوگل (Google) از نرم افزارها و سیستم های سخت افزاری مختلف و بسیار پیچیده ای جهت جستجو بهره می گیرد و با استفاده از این سیستم،  بهترین نتیجه را در کوتاه ترین زمان ممکن در اختیار کاربران خود قرار می دهد. سیستم اصلی نرم افزار  Google ، رتبه بندی یا همان Ranking Google است. در کل گوگل با الگوریتم های خاصی، نتایجی را که از بررسی هر صفحه ی وب به دست می آورد مرتب می کند و سپس رتبه بندی می نماید. صفحاتی که بیشتر به موضوع مورد نظر شما در جستجو، ربط داشته باشند، توسط گوگل رتبه بالاتری خواهند گرفت و در نتیجه گوگل آنها را بیشتر نمایش می دهد. این در حالی است که وب سایت باید در صفحه اول گوگل نمایش داده شود. به عبارت دیگر، زمانی که کاربران اینترنتی در گوگل عبارتهای مورد نظر خود را جستجو می کنند، گوگل با توجه به برخی پارامترها و الگوریتم هایی که مشخص کرده، وب سایت ها را رتبه بندی می کند و بهترین آنها را در صفحه ی اول خود  قرار می دهد. قابل به ذکر است که گوگل هنگام ارائه رتبه به موتورهای جستجو ابتدا کدها و متون موجود در وب سایت شما را مورد بررسی قرار می دهد.

موتورهای جستجو - search engines

 

پس از طراحی سایت، داشتن رتبه ی مطلوب در موتور های جستجو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

 

برای داشتن رتبه ی مطلوب در گوگل چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

 

 1. استفاده از URL های بهینه در مولفه های رتبه بندی گوگل: برای اینکه اصول و مولفه های رتبه بندی در وب سایت شما رعایت شود در گام نخست باید به این نکته توجه داشته باشید که آدرس دهی در وب سایت شما باید بصورت زیر باشد :  arcompgroup.com/seo اگر توجه نمایید در این نوع لینک دهی عنوان محتوای شما که با موضوع  seo نوشته شده است بلافاصله پس از آدرس وب سایت شما آمده است به این نوع لینک دهی ، لینک دهی استاندارد می گویند .
 2. استفاده از کدهای بهینه و استاندارد و سرعت بالای وب سایت: موضوع دومی که گوگل برای دادن رتبه به شما چک می نماید، استفاده از کدنویسی روان و بهینه می باشد . زمانی که کدنویسی وب سایت شما بهینه باشد ، سرعت لود سایت شما بالا خواهد رفت، معمولا برای اینکه این اتفاق بیافتد باید تعداد فایل های فراخوانی شده در صفحات سایت را به حداقل رساند.  برای بررسی این موضوع می توانید از وب سایت آنالیزور بسیار قدرتمند  gtmetrix.com استفاده نمایید . این وب سایت باگ ها و مشکلات سایت شما از نظر سرعت لود را بررسی می نماید .
 3. داشتن تصاویر بهینه در مولفه های رتبه بندی گوگل : اگر به کمک وب سایت آنالیزور gtmetrix.com  وب سایتتان را بررسی نمایید به این نکته خواهید رسید که تمامی تصاویر استفاده شده در صفحه اول شما باید بهینه شده و از حجم پایینی برخوردار باشند.   
         
    * پیشنهاد می شود مقاله بهینه سازی تصاویر سایت را در بخش مقالات مطالعه نمایید .

   
 4. قراردادن توضیحات تصاویر یا همان ALT برای تصاویر: تمامی تصاویر مورد استفاده در وب سایت شما باید توضیحات یا همان ALT داشته باشند . در صورت نداشتن توضیحات تصویر موتور جستجوی گوگل یک رتبه منفی به وب سایت شما خواهد داد. از این رو سعی کنید تمامی تصاویری که در وب سایتتان منتشر می کنید را با توضیحات و عنوان تصویر قرار دهید این موضوع علاوه بر اینکه بر رتبه بندی وب سایت شما تاثیر می گذارد ، باعث ورودی گوگل از بخش جستجوی تصویر گوگل به وب سایت شما نیز خواهد بود .
 5. رعایت استراتژی لینک دهی داخلی وب سایت : شما در هنگام تولید محتوا در وب سایتتان باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید که در صورت داشتن مقالاتی با عنوان پرجستجو، تمامی مطالب مرتبط با آن که تالیف می نمایید به آن صفحه لینک دهید . به این روش، استراتژیِ لینک دهی داخلی وب سایت می گویند .

البته نکات متعدد دیگری نیز وجود دارند که ما تنها به چند نمونه ی مهم و کارآمدتر اشاره نمودیم.

 

کلام آخر...

برای رونق و رشد کسب و کارهای اینترنتی، داشتن یک وب سایت با طراحی خوب، همراه با رتبه ای بالا در موتورهای جستجو از مهم ترین عوامل محسوب می شوند.

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com