اهمیت SSL و تاثیر آن بر سئو

چهارشنبه ، 17 خرداد 1396

همان طور که می دانیم، اطلاعاتی که به طور معمول در صفحات وب رد و بدل می شوند در بستر پروتکل HTTP  (Hyper Text Transfer) Protocol انتقال می یابند، این پروتکل استانداردی تعریف شده است که با آن متن ساده یا plain text را منتقل می کنند، از طرفی این داده ها به دلیل رمزنگاری نشدن، برای افراد سوم شخص قابل خواندن هستند، مثلا اگر پسورد خود را در بستر این پروتکل به سروری منتقل کنید، ممکن است از طریق سرویس دهنده اینترنت، قابل رویت باشد. لذا http از لحاظ امنیتی برای کارهایی که به اطلاعات حساس از جمله حسابهای بانکی و رمزهای مشتریان مربوط می شود اصلا مناسب نیست، از این رو بانک ها و فروشگاههای اینترنتی و در کل سایتهایی که امنیت کاربران برایشان اهمیت زیادی دارد، از پروتکلی دیگر به نام (HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure بدین منظور استفاده می کنند.

 

پس از راه اندازی وب سایت، یا فروشگاه اینترنتی، امنیت مهمترین نیاز محسوب می شود.

 

SSL چیست؟

پروتکل امنیتی (SSL) یکی از پروتکل‌های استاندارد، جهت انتقال داده‌ها بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) به صورت رمزنگاری شده است که در آن داده‌های رد و بدل شده بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) توسط کلیدهای خاص خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt)  شده و در سمت دیگر رمزگشایی  (Decrypt) می‌شود. امنیت در این پروتکل دو طرفه است؛ یعنی در هر دو طرف، فرایند رمزنگاری و رمزگشایی انجام می‌گیرد.

بسیاری از سرویس دهندگانی که اطلاعات و داده‌های حساس مانند اطلاعات کارت‌های بانکی (مثلاً در شبکه بانکی کشور)، کارت‌های شناسایی، رمزهای عبور مهم و... را بین خود و سرویس گیرنده رد و بدل می‌کنند، از پروتکل‌های امنیتی مانند SSL استفاده می‌کنند.

ssl

تاثیر پروتکل SSL بر سئو سایت و رتبه بندی گوگل

سئو با هدف توسعه و پیشرفت رتبه سایت در موتورهای جستجو نشانگر معتبر بودن سایت شما در موتورهای جستجویی همچون گوگل است. هر اندازه سئوی سایت شما قوی تر باشد ، موتورهای جستجو برای نمایش نتیجه ی جستجوی کاربران، به محتوای سایت شما اهمیت و ارزش بیشتری می دهند. در نتیجه موجب افزایش و بالا بردن ترافیک سایت شما می شوند.

همانطور که می دانید هر گاه سایت شما در کلمات مرتبط با شرکت یا کسب و کارتان در صفحه ی نخست گوگل باشد، مسلّماً کاربران و مشتریان بیشتری جذب خواهند شد و در نتیجه افزایش فروش خواهید داشت.

استفاده ازSSL  چه میزان در سئو سایت تاثیر داشته و چه مقدار باعث رشد و بهبود رتبه سایت در گوگل می شود؟!

یکی از فاکتورهای مهم گوگل برای رتبه بندی، امنیت کاربر است. گوگل در وبلاگ رسمی خود نیز اعلام کرده است سایت هایی که از پروتکل امن HTTPS استفاده کنند در رتبه بندی از اهمیت بالایی بر خوردارند.

تمامی عملگرهای گوگل دارای ارزش و اعتبار هستند، مواردی هم چون: محتوای منحصر به فرد، سرعت بارگذاری صفحات، استاندارد کد نویسی، رعایت کردن موارد فنی، کوتاه بودن لینکها ، ظاهر وب سایت و چند مورد دیگر در اولویت قرار دارند، که این ویژگی ها در کنار هم موجب رشد و توسعه ی رتبه سایت می شوند. در کنار همه ی اینها ویژگی SSL نیز می تواند تاثیر به سزایی در بهبود رتبه سایت داشته باشد.


مزایای استفاده از پروتکل SSL:ssl

  • بالا رفتن امنیت سایت هنگام استفاده از SSL
  • به وجود آوردن نماد اعتماد بین سایت و کاربران آن
  • از ویژگی های جدید گوگل برای بالا رفتن رتبه ی سایت
  • رمزنگاری ارتباط بین سرور و کاربر
  • شناسایی هویت سایت توسط همه ی موتورگرهای جستجو
  • عرضه خدمات اعتباری به سایت هایی که SSL دارند


کلام آخر...
ذکر این نکته حائز اهمیت بوده که صرفاً استفاده ازSSL  به تنهایی، به بالا رفتن رتبه سایت شما کمکی چندانی نخواهد کرد، چرا که این ویژگی در کنار ده ها ویژگی اصلی دیگر گوگل قابل اهمیت است. در حقیقت تاثیر عمده استفاده از SSL  در سئو سایت، بر شناسایی هویت و تایید سایت شما می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

منابع :

www.siarco.com
www.irpowerweb.com
pardazit.net

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com