چگونه ربات های گوگل در وبسایت ها می خزند؟

سه شنبه ، 31 مرداد 1396

شاید برای خیلی از شما جای سوال باشد که با گسترش دنیای وب و اینترنت در تمامی عرصه ها و روز به روز افزوده شدن و رشد وب سایت ها، عملکرد موتورهای جستجو برای تشخیص و بررسی این وب سایت ها باید چگونه باشد تا حجم عظیمی از این اطلاعات را جهت نمایش به کاربران خود به خوبی ذخیره نمایند!

بی شک گوگل یکی از پرکاربردترین و قوی ترین موتورهای جستجو در زمان حال است. به طوری که آمارها نشان داده حدود %60 از کل کاربران اینترنتی از گوگل استفاده می کنند. چه عواملی این قدرت را در اختیار گوگل قرار داده است؟ قطعاً ریشه ی این محبوبیت از بستر بسیار قوی آب می خورد! زیرا گوگل همواره رضایت کاربران را در اولویت کاری خود قرار داده است.

گوگل

در ابتدا سوال من از شما این است که به نظر شما، انتظارات یک کاربر از یک موتور جستجوی ایده آل چیست؟  یقیناً پاسخ همه ی شما؛ در اختیار گذاشتن نزدیک ترین نتایج به جستجوی تان، در کوتاه ترین زمان ممکن است!

 

یکی از راه حل های گوگل برای رسیدن به جایگاه امروز خود،

ساختن ربات ها یا خزنده هایی با الگوریتم های پیچیده و در هم تنیده بوده است.

 

ربات های خزنده

ربات ها یا خزنده ها (crawler)، اصطلاحاً به درون وبسایت ها می خزند و وارد لینک های داخلی و خارجی آن ها می شوند تا اطلاعات لازم را برای پایگاه داده گوگل فراهم نمایند. در ادامه به طور کامل به این موضوع که گوگل چگونه می تواند در این حد به روز باشد می پردازیم.

ربات گوگل

 

گوگل وبسایت های موجود در کل دنیا را به طور روزانه رصد کرده و این کار را با ربات های خزنده خود انجام می دهد. ربات ها روزانه به داخل میلیون ها میلیون سایت موجود و پیوسته در حال رشد در جهان می خزند و به وسیله ی لینک ها از صفحه ای به صفحه ی دیگر می روند (اگر در صفحه ای لینکی هایی از سایت یا سایت هایی دیگر وجود داشته باشد، آنها را نیز یادداشت کرده و به پایگاه داده های گوگل ارسال می کنند!) و صفحات سایت ها را بر اساس فاکتور هایی، مرتب و مسیر تک تک آنها را یادداشت می کنند. اما هیچ دخالتی در تعیین کیفیت محتواهای منتشر شده ندارند و تنها وظیفه ی آنها جمع آوری اطلاعات است. سپس این اطلاعات جمع آوری شده را به بخش دیگری به نام Indexer تحویل داده و او پس از تحلیل و بررسی، اطلاعات قبلی خود را به روز کرده و با استفاده از اطلاعات جدید، برای سایت ها رتبه و جایگاهی مناسب از نظر محتوایی در نظر می گیرد.

نمونه ی یک همکاری همه جانبه و بی نظیر! به نظر بسیار هوشمندانه می آید. این طور نیست؟!

حال تصور کنید که شما پشت سیستم تان نشستید و در حال جستجوی کلیدواژه ای خاص در گوگل هستید. لحظه ای که شما شروع به تایپ کلیدواژه مورد نظرتان می کنید، چه اتفاقاتی در پشت صحنه و جلوی روی شما در حال رخ دادن است؟
در آن لحظه الگوریتم های گوگل برای درک بهتر منظور شما، دست به کار شده، همزمان با تایپ شما اتوماتیک وار کلمات یا جملات و یا تلفظ آنها را کامل یا اصلاح می کنند و در صورت لزوم کلمات مترادف یا هم معنی را تشخیص می دهند. گوگل بر اساس تحلیل های انجام شده توسط الگوریتم ها، مطالب مرتبط با جستجوی شما را دسته بندی و رتبه بندی می کند. رتبه گذاری ها به عوامل متعددی شامل: کیفیت صفحات سایت و مطالب آن، به روز بودن سایت، امنیت سایت، میزان فعالیت آن در شبکه های اجتماعی و موارد دیگر بستگی دارند. در مجموع بیش از ۲۰۰ فاکتور برای رتبه بندی نتایج مورد جستجوی شما، تنها در(8/1 ثانیه!!!) بررسی شده و بهترین و نزدیک ترین نتیجه به جستجوی شما در اختیارتان قرار داده خواهد شد!

 

بنابراین، این همه محبوبیت بی جهت نیست !

 

ربات گوگل

منبع : تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com