ایمیل مارکتینگ چیست؟

سه شنبه ، 23 آبان 1396

ایمیل مارکتینگ چیست؟

اساسا به استفاده از ایمیل برای ارتقاء محصولات و یا خدمات، بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ گفته می شود. اما تعریف بهتر آن، استفاده از ایمیل به منظور توسعه روابط با مشتریان بالقوه و یا کاربران است. ایمیل مارکتینگ بخشی از اینترنت مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی است که شامل بازاریابی آنلاین از طریق وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها و غیره می شود.

ایمیل مارکتینگ


همه ی ما روزانه تعداد بسیار زیادی ایمیل های اِسپَم (Spam) با عنوان های مختلف دریافت می کنیم. این نوع ایمیل ها نمونه هایی از بدترین حالت ایمیل مارکتینگ است؛ سلسله ایمیل هایی آزاردهنده!
به این صورت که فردی یک یا چندین! لیست ایمیل را خریداری می کند و ایمیلی را با محتوایی مثل "محصول X را فقط با قیمت N تومان!!! خریداری کنید." بارها و بارها برای تمام افراد آن لیست می فرستد. همه ی این ها باعث اذیت شدن کاربران شده و ایمیل مارکتینگ را در نگاه کاربران بدنام می کند.


ایمیل مارکتینگ به صاحبان کسب و کار این فرصت را می دهد تا مشتریان خود را آگاه کرده و پیام های بازاریابی خود را به آنها برسانند.


ایمیل مارکتینگ می تواند شخصی سازی شود

گروه های خاصی از مشتریان و یا حتی افراد خاص می توانند مورد هدف قرار گیرند. مثلا پیشنهاد های ویژه خرید یا ارائه خدمات ویژه در روز تولد یک مشتری، از نمونه های شخصی سازی ایمیل مارکتینگ است.(مثلا یک رستوران می تواند در روز تولد مشتری اش به او ایمیلی داده و کد تخفیف 50 درصدی غذای ویژه ی رستوران خود را به او هدیه دهد).
 ایمیل مارکتینگ به شیوه ی صحیح، باعث توسعه کسب و کار و حفظ رابطه با مشتری در طول زمان شده و همچنین موجب افزایش فروش و جلب اعتماد مشتری و وفاداری آنها می شود.

 

بهترین شیوه های ایمیل مارکتینگ عبارت اند از:

•    ایجاد لیست ایمیل اختصاصی خود به جای خریدن یک لیست ایمیل
•   استفاده از ایمیل هایی که با تمایل صاحب ایمیل، در سرویس ایمیلی شما عضو شده اند. (ایمیل مارکتینگ مبتنی بر اجازه ی کاربر).
•   ایمیل مورد نظر باید برای دیده شدن در گوشی های تلفن همراه بهینه شود، زیرا طبق آمار، بیش از نیمی از ایمیل ها در تلفن های همراه باز می شوند.


مزایای ایمیل مارکتینگ

دو مزیت بزرگ ایمیل مارکتینگ عبارتند از: قیمت و سهولت آن.
ایمیل دادن در مقایسه با بسیاری از انواع روش های بازاریابی، یک راه ارزان برای تبلیغ شرکت شما و محصولات و خدمات آن است. همچنین برای تنظیم و پیگیری یک کمپین بازاریابی، ایمیل یک راه بسیار آسان است که برای بازاریابی کسب و کارهای کوچک بسیار مناسب می باشد.
شما می توانید لیست ایمیلی از کسانیکه که از وبسایت شما بازدید کرده و اطلاعات خود را وارد کرده اند، بسازید و خبرنامه هایتان را برای آنها ارسال کنید. مثلا می توانید اخبار به روزرسانی شرکتتان، رویداد های آینده و پیشنهاد های ویژه را برای آنها بفرستید با این کار حضور مداوم خود را نیز به آن ها یادآوری کردید تا شاید زمان آن رسیده باشد که یک بار دیگر از وبسایت شما بازدید کنند.

ایمیل مارکتینگ

تبلیغ در ایمیل مارکتینگ یا رسانه های اجتماعی؟

براساس یک مطالعه انجام شده توسط HostPapa، در عصر افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی برای تبلیغات، ایمیل مارکتینگ هنوز قاعده مند و استوار است:
•    94 درصد از کاربران اینترنت از ایمیل استفاده می کنند، در حالیکه فقط 61 درصد از آن ها از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.
•    75 درصد از کاربران آنلاین بزرگسال می گویند شیوه ی بازاریابی ایمیلی را به بقیه شیوه های بازاریابی ترجیح می دهند
•    ایمیل های "مبتنی بر اجازه ی کاربر" باعث بازاریابی با رضایت می شود
•    ایمیل مارکتینگ می تواند بر اساس آمار جمعیت (سن، درآمد و غیره) هدف گذاری شود
•    پیام های ایمیل نسبت به پیام های رسانه های اجتماعی، طیف گسترده تری از امکان قالب بندی را شامل می شوند.
•    ایمیل، آمار و گزارش بیشتر و دقیق تری ارائه می دهد، از قبیل نرخ کلیک، نرخ باز کردن پیام ها، نرخ جستجو و تبدیل ها

مزیت بزرگ ایمیل نسبت به شبکه های اجتماعی

احتمال دیدن ایمیل توسط مشتریان، بسیار بیشتر از احتمال دیده شدن در شبکه های اجتماعی است. به اشتراک گذاشتن یک پست در شبکه های اجتماعی به این معنا نیست که همه‌ی مخاطبان شما، آن را می بینند. پست شما ممکن است حتی در تایم لاین شبکه اجتماعی مخاطبان شما ظاهر نشود. اما یک ایمیل، تا زمانی که خوانده نشود (یا حذف نشود) در صندوق پستی کاربر باقی میماند.
در حالت ایده آل، بازاریابی ایمیل باید با رسانه های اجتماعی همراه باشد. افزودن رسانه های اجتماعی به ایمیل های بازاریابی با گذاشتن دگمه های "like" یا "share"، راه دیگری برای ارتباط مشتریان با نام تجاری شما است. می توانید تعدادی از دیدگاه های مثبت طرفدارانتان در رسانه های اجتماعی را در ایمیل بگنجانید و یا برعکس، از رسانه های اجتماعی برای تشویق هواداران به عضویت در خبرنامه های الکترونیکی تان استفاده کنید.
ایمیل مارکتینگ، اگر به درستی انجام شود، می تواند درآمد شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد. این یک راه عالی است که مردم را به بازدید از وبسایت یا وبلاگ شما ترغیب می کند و در نهایت ترافیک بیشتر وبسایت، معادل است با درآمد بیشتر.

ایمیل مارکتینگ

 

نکات مهم جهت استفاده درست از ایمیل مارکتینگ

1.    لیست ایمیل اختصاصی خود را بسازید. به این نکته قبلا هم اشاره کرده ایم. خریدن لیست ایمیل صرفا هدر دادن وقت و هزینه است. با فرستادن ایمیل های ناخواسته به افراد، اکثر افرادی را که امیدوارید تبدیل به مشتری شوند از دست می دهید و همچنین ریسک شناخته شدن به عنوان اسپمر (Spamer) را به جان می خرید.
2.    قوانین CAM-SPAM را رعایت کنید. این قوانین عبارتند از: داشتن یک موضوع غیر فریبنده، ارائه روش لغو اشتراک و نوشتن نام و آدرس شما در انتهای ایمیل.
3.    همیشه برای فروش محصولاتتان تبلیغ نکنید! سعی کنید از ایمیل خود برای برقراری ارتباط با مشتریانتان استفاده کنید و گاهی نیز تخصص های خود را با آنها به اشتراک بگذارید، راهنمایی های ارزشمند و کاربردی در زمینه ی کاری خود را به آنها ارائه کنید، و اطلاعات جالب توجهی را که باعث می شود مشتریان، شما و شرکتتان را بهتر بشناسند با آنها به اشتراک بگذارید.

 

در مجموع سعی کنید به قلب مشتریانتان نفوذ کنید تا همیشه شما را به خاطر بسپارند.
این رمز موفقیت و زنده ماندن برند و شرکت شماست

 

4.    با افراد لیست خود، خوب رفتار کنید. به یاد داشته باشید که افرادی که شما از طریق ایمیل با آنها در ارتباط هستید، به شما اعتماد کرده و نام و ایمیل خود را در اختیارتان گذاشته اند. پس سزاوار احترام از سوی شما هستند. شما نیز این شانس را دارید که آنها را از مشتری به طرفداران خود تبدیل کنید تا در هر فرصتی درباره ی شما صحبت کنند و پیام شما را به اشتراک گذارند.
5.    اگر یک خبرنامه را ارائه می دهید، طبق برنامه ریزی عمل کنید. ارسال ایمیل در یک یا چند روز مشخص، باعث می شود مشتریان بدانند در چه زمانی از شما انتظار دیدن چه چیزی را دارند.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

             (خانم کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com