لینک بیلدینگ چیست؟

یکشنبه ، 5 آذر 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

لینک بیلدینگ (Link Building) یا لینک سازی به مجموعه فعالیت‌هایی جهت دریافت لینک (هایپرلینک) از وبسایتهای دیگر به وبسایت خودتان گفته می شود که با هدف ارتقای رتبه سایتتان در نتایج جستجوی گوگل انجام می شود. این لینک‌ها شامل لینک‌های داخلی و خارجی و بک لینک می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم

link-building


چرا لینک بیلدینگ مهم است؟

ابتدا باید بدانید که وقتی کلمه ای را در موتورهای جستجو سرچ می کنید، سیستم یا موتور جستجو، مجموعه ای از فاکتورها را بررسی می کند و براساس آنها بهترین و مرتبط ترین نتایج را انتخاب کرده و نمایش می دهد. یکی از این فاکتورها لینک هایی هستند که به صفحه‌ی یک وبسایت ارجاع داده شده اند. اگر سایر فاکتورها را در نظر نگیریم، صفحه ای که تعداد لینک بیشتری به آن ارجاع داده شده باشد، در رده ی بالاتری از نتایج قرار می گیرد.
درواقع موتورهای جستجو لینک های موجود در بین تک تک صفحات وب سایت تان را دنبال می کنند و به طور کلی، همه ی لینک های موجود در بین وبسایت ها را زیر نظر دارند.

البته باید این نکته ی مهم را در نظر داشت که  هر لینکی که به سایت ارجاع داده شود، لزوما مفید نیست، از جمله این لینک ها، لینک هایی هستند که توسط وبسایت ها به فروش می رسند. اینگونه لینک ها ممکن است در کوتاه مدت نتایج خوبی حاصل کنند اما گوگل با اینگونه لینک سازی ها مخالف بوده و با الگوریتم ها و ربات های خود آن ها را تشخیص می دهد و این موجب گرفتن امتیازی منفی برای وبسایتتان می شود. زیرا باعث شده وبسایت شما به عنوان اسپم شناخته شود.
لینک ها معمولاً یا با قرار گرفتن یک خط در زیر متن مشخص می شوند و یا با تغییر رنگ متن، مثلا متن به رنگ آبی در می آید. با دیدن این تغییرات کاربر متوجه می شود که متن مورد نظر قابل کلیک می باشد.

link-building

 

لینک های داخلی

لینک داخلی یعنی از صفحات وبسایت خود به صفحاتی دیگر از همان وبسایت لینک دهید تا کاربر را از یک بخش به بخش‌های دیگر سایت هدایت کنید. در واقع این امر موجب می شود که بخشی از ترافیک صفحات وبسایت خود را به سمت صفحه ی مورد نظرتان هدایت کنید.
شما می توانید لینک های داخلی را در پاورقی  (Footer) و یا نوار کناری (Sidebar) صفحات سایت خود درج کنید تا در تمامی صفحات وبسایت شما تکرارشده و نمایش داده شوند. با تکرار لینک دهی داخلی، اهمیت سایت خود را به گوگل نشان می دهید و همچنین کاربر نیز میتواند به راحتی  به مطالب و مقالات دیگر دسترسی داشته باشد و آن ها را بخواند و در نتیجه زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند که این امر در سئوی سایت نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.


لینک های خارجی

لینک های خارجی لینک هایی هستند که کاربر را از وبسایتی به وبسایتی دیگر( روی دامنه ای دیگر) ارجاع می دهند. این لینک ها تاثیر خوبی در به دست آوردن رتبه در نتایج موتور های جستجو دارند. همچنین تاثیر آنها از لینک های داخلی نیز بیشتر است زیرا موتور های جستجو به این لینک ها اهمیت زیادی داده و آنها را مانند رای سوم شخص در تعیین میزان محبوبیت یک وبسایت به حساب می‌آورند، آنها معتقدند چیزی که دیگران درباره ی شما می گویند مهم تر از چیزیست که شما درباره ی خودتان می گویید. همچنین امکان دستکاری و تقلب از طریق این نوع لینکها کمتر است.

link-building


تعدادی از معیار های ارزش گذاری یک لینک خارجی عبارتند از:

  • قابل اعتماد بودن دامنه ی وبسایت لینک دهنده
  • فعال بودن سایت مبدا و به روز رسانی شدن مستمر محتوای آن
  • میزان محبوبیت صفحه لینک دهنده (مبدا)
  • ارتباط موضوعی بین محتوای صفحه ی مبدا و مقصد
  • تعداد دامنه ها یا سایت های لینک دهنده به صفحه ی سایت

 

به طور کلی، لینک ها نقش بسیار مهمی در رتبه بندی وب سایت ها ایفا می کنند. بنابراین گرچه دریافت لینک برای وبسایتتان کاری زمان بر است اما افزایش تعداد لینک های با کیفیت بالا می تواند تاثیر زیاد و طولانی مدت روی رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشد و برای کسب و کارتان سود آور باشد.

 

 

منبع : تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com