نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

دوشنبه ، 13 آذر 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

امروزه با گسترش اینترنت و به دنبال آن فروشگاه های اینترنتی، یکی از دغدغه های اصلی فروشندگان این نوع فروشگاه ها، جلب اعتماد مشتریان می باشد. از آنجایی که در این نوع فروشگاه ها خرید و فروش در فضای مجازی انجام می شود، مشتریان به راحتی به فروشنده اطمینان نمی کنند. اینجاست که اهمیت نماد اعتماد الکترونیکی مطرح می شود.

خرید اینترنتی

 

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟
نماد اعتماد الکترونیکی که به آن "ای-نماد" هم گفته می شود، نشانه ی داشتن مجوز برای کسب‌ و‌کارهای مجازی است که از طرف  "مرکز توسعه تجارت الکترونیکی"، که یکی از مراکز وابسته به وزارت صنعت و معدن است ، به فروشگاه های اینترنتی معتبر اعطا می شود و بر فعالیت های آنان مهر تایید می زند. هدف این نماد جلب اعتماد مشتریان است به طوریکه هنگام خرید مطمئن باشند وبسایت مورد نظرشان به تعهدات خود عمل کرده و حقوق مشتریان را به رسمیت می شناسد. این نماد برای مدت زمان یک ساله، و پس از بررسی وبسایت و احراز هویت مالک آن، به وبسایت داده می شود.

نماد اعتماد الکترونیکی

دو نکته ی بسیار مهم!!

1.    کاربر باید دقت کند که امکان کلیک کردن بر روی نماد اعتماد الکترونیکی وجود داشته باشد. زیرا بعضی سایت های کلاه بردار فقط عکس نماد اعتماد الکترونیکی را در صفحات خود قرار می دهند و قصد فریب دادن مشتری را دارند. (که در صورت افشا شدن آن، مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.) با کلیک کردن روی نماد باید وارد صفحه ی زیر شوید که در آن جا می توانید به اطلاعات سایت مورد نظرتان مثل: آدرس سایت، آدرس شرکت، پست الکترونیکی فروشگاه، وضعیت نماد و... دسترسی داشته باشید و معتبر بودن سایت فروشگاهی را بسنجید.
2.    معتبر بودن نماد اعتماد الکترونیکی است. اگر وضعیت نماد معتبر باشد یعنی فعالیت‌های ‌سایت فروشگاهی مورد نظر قانونی است و کاربر می‌تواند با اطمینان خاطر از آن ها خرید کند.

قبل از اقدام به خرید، نکات قید شده در صفحه ی باز شده پس از کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیکی را با دقت مطالعه نموده و با سایت فروشگاهی مورد نظرتان تطبیق دهید.

نماد اعتماد الکترونیکی


انواع نمادهای اعتماد الکترونیکی 

در حال حاضر دو نوع نماد اعتماد الکترونیکی وجود دارد:


نماد دائم یک ستاره:  این نماد بعد از ثبت‌نام (و اعطای نماد موقت) و بررسی فروشگاه توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در صورتی که وبسایت مورد نظر، مجموعه ای از معیارها را داشته باشد به آن اعطا می شود.
 

نماد دائم دو ستاره:  معیار های اعطای این نماد کاملا مثل معیار های اخذ نماد یک ستاره است با این تفاوت که فروشگاه اینترنتی برای دریافت این نماد باید از گواهی امنیتی (پروتکل)SSL در وبسایتش استفاده کرده باشد. (پروتکل SSL یک استاندارد وب است که برای امنیت بیشتر، اطلاعات مبادله شده بین کاربر و سرور را کدگذاری می کند به طوری که قابل بازیابی نباشند.)


چگونگی اخذ نماد اعتماد الکترونیک

برای اخذ نماد اعتماد الکترونیک، به سایت نماد اعتماد الکترونیکی کسب و‌کارهای اینترنتی (enamad.ir) مراجعه کنید و وارد گزینه درخواست نماد اعتماد شوید و پس از ایجاد حساب کاربری، مشخصات حقیقی و حقوقی خود را وارد کرده و فرم های مربوطه را تکمیل کنید. پس از ارسال درخواست، وبسایت شما از سه جهت: مرتبط بودن محتوای سایت با مدل کسب و کار، چگونگی فرایند خرید و فروش و ثبت سفارش و استاندارد بودن صفحات وبسایت، مورد بررسی قرار می گیرد و پس از آن نماد اعتماد الکترونیکی به شما داده می شود و می توانید آن را روی وبسایت خود قرار دهید.


توجه داشته باشید!

  • فقط وب‌سایت‌هایی که فروشنده ی کالا و خدمات هستند، می‌توانند این نماد را دریافت کنند. وب‌سایت‌های تبلیغاتی و فروشگاه های تلفنی واجد شرایط دریافت این نماد نیستند.
  • فروشگاه های اینترنتی برای دریافت این نماد باید حتما دامنه ی ثبت شده داشته باشند و امکان دریافت نماد با IP وجود ندارد.
  • اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی یک سال است  و فروشگاه ها باید تا سه هفته قبل از تمام شدن یک سال، برای تمدید اقدام کنند. در صورتی که در طول یک سال تخلّفی مرتکب نشده باشند، نماد آنها تمدید می شود.

 

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com