نرخ تبدیل سایت و عوامل موثر بر آن

شنبه ، 25 آذر 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

فرض کنید مغازه ای دارید که هرروزه تعداد زیادی از مردم وارد آن می شوند و از محصولات شما دیدن می کنند اما بدون آنکه چیزی بخرند از مغازه خارج می شوند. همین امر در فضای آنلاین به این صورت است که سایت شما ترافیک زیادی دارد اما این ترافیک و تعداد زیاد بازدیدکنندگان منجر به فروش بیشتر خدمات شما نشده است. در اینجاست که متوجه می شوید نرخ تبدیل سایت شما پایین است و باید برای بهبود آن اقدام کنید.


به طور کلی نرخ تبدیل یا Conversion Rate یعنی درصدی از بازدیدکنندگان وبسایت که اقداماتی را که شما از آنها انتظار دارید، انجام می دهند. و بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) یا به اختصار CRO هنر تبدیل بازدیدکنندگان، به مشتریان مورد هدف است. در این مرحله باید به این پرسش پاسخ دهید که چرا بازدیدکنندگان، اقداماتی را که مورد هدف شما است انجام نمی دهند. منظور از اقدام مورد هدف، کاری است که به وقوع پیوستن آن منجر به موفقیت کسب و کارتان می شود. مثلا اگر هدف شما فروش یک محصول خاص است باید بررسی کنید که چه عواملی، بازدیدکنندگان را به خرید آن محصول ترغیب می کند و در جهت بهبود آن عوامل تلاش کنید.

نرخ تبدیل سایت


در بهینه سازی نرخ تبدیل باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

 

  1. افزایش ترافیک وبسایت تاثیری در افزایش نرخ تبدیل ندارد، مسئله ی مهم تبدیل کردن بازدیدکنندگان به مشتری، و افزایش مشارکت آن ها است.
  2. در بهینه سازی نرخ تبدیل، هدف جذب بازدیدکنندگان جدید نیست، بلکه هدف اصلی نگه داشتن کاربران قبلی و متقاعد کردن آنها به خرید محصولات است.
  3. بهینه سازی نرخ تبدیل با حدس و گمان و دخالت سلایق شخصی اجرایی نمی شود و نیازمند تجزیه و تحلیل علمی است تا فروش بیشتر را تضمین کند.
     

برخی از عوامل موثر بر نرخ تبدیل:

ظاهر وبسایت

هرچقدر هم محتوای جذابی داشته باشید، تا وقتی ظاهر وبسایت شما کاربر پسند نباشد، بازدیدکنندگان در سایت شما نمی مانند و آن را ترک می کنند و در نتیجه خرید و فروشی نیز رخ نخواهد داد. پس با یک طراحی اصولی، سایتی با ظاهر کاربرپسند ایجاد کنید.

شهرت وبسایت

کاربران به سایتهای شناخته شده بیشتر اعتماد می کنند و ترجیح می دهند از سایت هایی که قبلا نام آنها را شنیده اند و امتحان خود را پس داده اند، خرید کنند. فعالیت در زمینه های برندینگ و شناخته  شدن در این زمینه موثر است که البته کاری نسبتا زمان بر است.

تجربه کاربری

بازدیدکنندگان شما باید بتوانند به راحتی به چیزی که دنبال آن هستند دسترسی پیدا کنند. مثلا اگر فروشگاه اینترنتی دارید، مراحل دسترسی و خرید یک محصول باید واضح و راحت باشد. در اینجا تعداد کلیک های هر کاربر و تعداد صفحاتی که هر کاربر از آن بازدید می کند می تواند تاثیر به سزایی در تجربه ی او از خرید داشته باشد.  پس وب‌سایت‌ شما باید طوری طراحی شود که مراحل جستجو، ثبت نام، اطلاعات تماس و پرداخت به راحتی انجام گیرد.

امنیت

بازدیدکنندگان باید این احساس را داشته باشند که امنیت از اولویت های شماست تا به شما اعتماد کرده و از شما خرید کنند. یکی از راه های جلب اعتماد مشتریان استفاده از نماد اعتماد الکترونیکی است.

سئو

وقتی کاربران در گوگل محصول یا خدمات مورد نظر خود را جستجو می کنند معمولا روی سایت هایی که در ابتدای نتایج گوگل ظاهر می شوند کلیک می کنند. پس جایگاه شما در گوگل یا سئوی مناسب عاملی مهم در افزایش نرخ تبدیل است. سعی کنید حداقل در صفحه اول نتایج گوگل ظاهر شوید تا بتوانید مشتریان هدف را به خود جلب کنید.

تشویق به خرید

در خیلی مواقع ممکن است کاربر محصولات شما را ببیند و حتی بپسندد اما خرید را به وقتی دیگر موکول کند. شما با ایجاد فوریت می توانید آن ها را ترغیب به خرید سریعتر محصول کنید. مثلا برای یک محصول به مدت چند ساعت تخفیف بگذارید.

پشتیبانی

اظلاعات تماس و پشتیبانی خود را به صورت واضح و کامل در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید و با پشتیبانی مناسب به آنها اطمینان دهید که محصولات و خدمات با کیفیتی را به آنها ارائه می دهید و رضایت و اعتماد آنها را جلب کنید.


این ها فقط تعداد کمی از عوامل موثر بر نرخ تبدیل وبسایت بودند. عوامل بسیار دیگری نیز می توانند بر این نرخ تاثیر گذار باشند. به طور کلی توصیه می شود که هر تغییری را که فکر می کنید بر نرخ تبدیل وبسایت اثرگذار است مورد آزمایش قرار دهید و پس از مطمئن شدن از نتیجه اش آن را اجرایی کنید.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

 

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com