نکات کاربردی در بازاریابی اینستاگرامی

شنبه ، 9 دی 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

علاوه بر فیسبوک و توییتر که شبکه های محبوبی در حوزه‌ی کسب و کار هستند، اینستاگرام هم مکان خوبی است و فرصت های بازاریابی زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. با ورود به اینستاگرام، شما به یک اجتماع آنلاین تقریبا ۷۰۰ میلیونی می‌پیوندید و با استفاده از ویژگی های آن می‌توانید خود و تبلیغاتتان را به مشتریانی که به حوزه شما نزدیکند نشان دهید. البته باید در به روزرسانی پست های خود خلاقیت به خرج دهید زیرا اینستاگرام یک شبکه اجتماعی لایف-استایل محور یعنی بر مبنای شیوه‌ی زندگی کردن افراد است. البته خلاقیت در اینستاگرام برای کسب و کار های مربوط به غذا، بهداشت، زیبایی، خرده فروشی و صنایع دستی کار دشواری نیست، اما برای کسانی که در تجارت های B2B فعالند، این امر می‌تواند چالش برانگیز باشد.

instagram


در هر موقعیت تجاری ای باشید راه هایی برای افزایش پتانسیل کسب و کارتان در اینستاگرام وجود دارد که تعدادی از آن‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم:

بر روی شیوه‌ی زندگی (لایف استایل) مشتریان خود تمرکز کنید:

کاربران اینستاگرام اکثرا روی پست های مبتنی بر لایف استایل متمرکز هستند و شما اگر قصد دارید توجه آنها را به خود جلب کنید، باید به آنها بپیوندید. استوری های شما باید پشت صحنه‌ی کسب و کارتان را نشان دهد، مثلا نشان دادن دفتر ها و محل کار افراد، پروسه‌ی انجام پروژه ها و... . هم چنین عکس های شما باید در عین سادگی، خلاقانه باشد.
برای آنکه صفحه‌ی اینستاگرام خود را جذاب تر کنید باید از حد محصولات و سرویس های خود فراتر روید. به دنیا بگویید که محصولاتتان چگونه ساخته می‌شوند، چه کاربردی برای مشتریان دارند و چه تجربه‌ی جدیدی را برای آنها به ارمغان می‌آورند.


از هشتگ ها، هوشمندانه استفاده کنید:

کاربران اینستاگرام می‌توانند از هشتگ های خاصی برای پیدا کردن آنچه به دنبال آن هستند استفاده کنند. استفاده هوشمندانه از هشتگ ها به شما کمک می‌کند تا دنبال کننده هایی را جذب کنید که به دنبال آنچه شما ارائه می‌دهید، می گردند. مثلا اگر کسب و کار شما، فروش غذای ارگانیک است می‌توانید از هشتگ هایی مثل OrganicFood# یا HealthyFood# استفاده کنید.


یک جامعه از مشتریان خود بسازید:

بسیاری از شرکت ها از اینستاگرام برای ارتباط با مشتریان و نزدیک تر شدن به آنها استفاده می کنند. این امر می تواند با منتشر کردن بازخورد مشتریان درباره‌ی محصول شما انجام گیرد. این کار همچنین روشی است برای تشکر کردن از مشتریانی که محصول شما را در صفحه‌ی شخصی خود معرفی می کنند. پس فراموش نکنید که نام کاربری آنها را ذکر کنید (آنها را مِنشِن(mention) کنید). با این کار شما یک جامعه‌ی آنلاین از مشتریان خود می‌سازید.

 

مطمئن شوید که پروفایل شما جزئیات مهم را در بر گیرد:

اینستاگرام به شما اجازه نمی دهد که در بخش «درباره‌ی من»، متن طولانی بنویسید، پس باید از این معرفی کوتاه بیشترین استفاده را ببرید. مطمئن شوید که در این بخش، توضیح دقیق و کوتاهی درباره‌ی کسب و کارتان، محل جغرافیاییتان، شماره تماس اصلی و البته لینک وبسایت خود را قرار دهید.

instagram


پیشنهاد های ویژه‌ی مدت دار ارائه دهید:

هیچ چیز بیشتر از تخفیف ها و خدمات رایگان، نمیتواند مشتریان را به خود جذب کند. پس اگر قصد دارید خط جدیدی از محصولات را معرفی کنید و یا محصول پرفروشی دارید که شانس بیشتر فروخته شدن را دارد، تبلیغات و پیشنهادات ویژه‌ با محدودیت زمانی را از طریق اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.

 

سطح مشارکت را بالا نگه دارید:

بازاریابی اینستاگرامی، تنها به استوری گذاشتن و منتشر کردن عکس منتهی نمی شود. هر زمانی که لازم شد، از طریق کامنت ها و صندوق پیام ها با مشتریان ارتباط برقرار کنید. باید به آنها نشان دهید که حضور شما در اینستاگرام صرفا برای تبلیغات نیست و شما برای شنیدن بازخورد مشتریان نیز مشتاق هستید.


پیشرفت خود را اندازه گیری کنید:

باید در کمپین های تبلیغاتی خود، پست ها و استوری هایی را که بیشترین لایک و کامنت را دریافت کرده اند پیدا کرده و پیگیری کنید. سپس آنها را تجزیه و تحلیل کنید و نقاط مشترک آنها را پیدا کنید. پیدا کردن شباهت ها بین پست های محبوب می تواند به شما کمک کند تا بفهمید مشتریان شما ترجیح می‌دهند چه نوع محتوایی را ببینند.

 

اگر می خواهید از طریق اینستاگرام بازاریابی کنید، جذب فالوئر های زیاد هم از نکات مهم به شمار می‌رود. ممکن است روند افزایش فالوئرها به کندی پیش رود مخصوصا وقتی که می خواهید کاربران منطقه‌ی خاصی را به خود جذب کنید. یکی از راه های افزایش فالوئر استفاده از تبلیغات حمایتی (Sponsored Ads) است، همچنین می توانید از هشتگ هایی که توسط مردم آن منطقه خاص استفاده می شود، بهره ببرید.

 

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                  (خانم کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com