انتخاب فونت مناسب در طراحی سایت

سه شنبه ، 12 دی 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

نوع فونتی که در طراحی سایت استفاده می شود، می تواند در ارائه‌ی تجربه کاربری خوب و هم چنین در موفقیت کسب و کارتان تاثیر زیادی داشته باشد. انتخاب فونتی مناسب که زیبا، خوانا و کاربر پسند باشد، جذابیت سایت را افزایش داده و بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت خود سوق می‌دهد. و برعکس، اگر فونت مناسبی را انتخاب نکنید، رضایت کاربران سایت کاهش یافته و حتی با وجود محتوای جذاب، ممکن است کاربران، سایت شما را ترک کنند.

فونت مناسب برای طراحی سایت

انواع فونت ها

به طور کلی دو نوع فونت ساده و تفنّنی داریم. خواندن متن های با فونت تفنّنی یا پیچیده زمان بیشتری می برد و خوانندگان باید برای فهم آن ها تلاش بیشتری کنند. فونت های ساده، راحت تر به چشم کاربران می آید و محتوا نیز ساده تر به آنها انتقال پیدا می کند.

به طور کلی چندین نکته را باید در انتخاب فونت مناسب برای وبسایت خود در نظر بگیرید:

سایز فونت

یکی از نکاتی که باید در انتخاب فونت به آن توجه کنید، سایز فونت است. به طور کلی در طراحی وبسایت، پیشنهاد می شود که  سایز فونت در تیتر ها بزرگ باشد - زیرا تیتر ها باعث جذب خواننده می شوند - و در متن مطالب، کوچک باشد اما باید در نظر داشته باشید که زیادی بزرگ یا زیادی کوچک نیز نباشند، یعنی آنقدر بزرگ نباشند که چشم کاربر را اذیت کند و آنقدر هم کوچک نباشند که کاربر نیاز به زوم کردن صفحه داشته باشد. در استفاده از فونت های فارسی، سایز های 10تا 33 px به عنوان سایز های مناسب و استاندارد پیشنهاد می شود. اگر اندازه فونت شما کمتر از 10 یا 12 پیکسل باشد، خوانایی آن برای کاربر بسیار سخت می شود.

هم چنین بهتر است بین عبارت ها و بخش هایی از متن که قابل کلیک کردن هستند و آنهایی که غیر قابل کلیک هستند تفاوت سایز یا رنگ قائل شوید یا بخش های قابل کلیک کردن را بُلد کنید.

فاصله بین حروف و کلمات

علاوه بر سایز فونت ها، اندازه فاصله بین حروف و کلمات نیز اهمیت دارند. باید در نظر داشته باشید که در فونت انتخابی شما، فاصله بین حروف، فاصله بین کلمه ها و فاصله بین خطوط مناسب باشد.

هر چه اندازه فونت و فاصله ی کاراکتر ها مناسب تر و استاندارد تر باشد، قابلیت خوانایی متن افزایش پیدا می کند.

رنگ فونت

از نظر سرعت بارگزاری نیز فونت هایی که چگالی رنگ بالا دارند، سریع تر بارگزاری می شوند. هم چنین بهتر است برای افزایش سرعت وبسایتتان، فونت وبسایت را در داخل هاست، بارگزاری کنید.

یکی از بهترین ابزارهایی که طراحان وبسایت برای فونت از آن استفاده می کنند، Google Font Tool است. در این ابزار رایگان گوگل می توان به راحتی به فونت ها دسترسی داشت. شما می توانید در این ابزار، فایل فونت مورد نظر خود را در پایگاه آن قرار داده و با دستور های خاصی آن را فراخوانی کنید.

 

نوع فونت

استفاده از فونت های فارسی مناسب می تواند در زیبایی و جذابیت وبسایت برای کاربر تاثیر مثبتی داشته باشند. اگر از فونت های مخصوص که به صورت پیش فرض در مرورگر وجود ندارند، استفاده می کنید باید آن را در سرور وب سایت خود قرار داده و با استفاده از دستور font-face آن را فرا بخوانید، پس پیشنهاد می شود که از فونت های جدیدی که از قبل تعریف نشده اند، استفاده نکنید. زیرا ممکن است به درستی در وبسایت بارگزاری نشده و ظاهر وبسایتتان را بهم بریزند.

پرکاربرد ترین و محبوب ترین فونت های فارسی که طراحان وبسایت از آنها استفاده می کنند، فونت های Tahoma، Nazanin - B Nazanin، Yekan - B Yekan، Roya - B Roya و Mitra هستند. البته هر کدام از این فونت ها باید با توجه به موضوع محتوای وب سایت و با در نظر گرفتن مخاطبان آن انتخاب شوند.


به طور کلی فونت ها یکی از ویژگی های زیبایی یک وبسایت هستند و باید توجه ویژه ای به آنها داشت. همچنین باید بدانید که اگر گوگل تشخیص دهد محتوای شما در موبایل یا کامپیوتر خوانا نیست، رتبه منفی به وب سایت شما می دهد، پس با داشتن فونتی خوانا و زیبا ارتباط نزدیک تری با کاربران وب سایت خود برقرار کنید و بر سئوی وبسایت خود تاثیر مثبت بگذارید .

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

             (خانم کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com