چگونه رضایت مشتریان خود را جلب کنیم؟

یکشنبه ، 24 دی 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

با افزایش رونق كسب و كارتان، شايد زمان اين باشد كه كمي مكث كنيد و از خودتان بپرسيد: آيا مشتريان از عملکرد من راضي هستند؟
ارائه خدمات عالی و ارتباط با مشتریان نیاز به صبر و حوصله دارد. شاید خیلی از ما  فکر کنیم که می توانیم مشتریان را فقط با توجه به نگرش، ظاهر، سن و یا حتی نحوه صحبت آنها تحلیل کنیم، اما همیشه باید از پیش فرض هایی که در مورد مشتریان بالقوه خود دارید پرهیز کنید.
برای ارائه خدمات عالی به مشتریان لازم است با تمام مشتریان خود با احترام برخورد کنید. مشتریانی که احساس کنند با احترام با آنها برخورد شده است و به نگرانی های آنها توجه شده است، از مشتریان بدخو و معترض، تبدیل به طرفداران شماره یک شما خواهند شد. اما چگونه؟

رضایت مشتریان


در این مطلب به 4 نکته اساسی که برای راضی نگه داشتن مشتریان، باید به آنها توجه کنید، اشاره می کنیم:


ارتباط موثر با مشتریانتان برقرار کنید.

بشنوید و توجه کنید. به بازخورد ها توجه کنید و از آنها یادداشت برداری کنید تا مطمئن شوید که می دانید مشتریان چه می خواهند.
با اینکه ارتباطات مهم ترین بخش ارائه خدمات مشتری است، مهارت های ارتباطی موثر در کسب و کار به ندرت دیده می شود. برقراری ارتباط موثر، از ایجاد سوء تفاهم و ناسازگاری که از رایج ترین مشکلات در ارائه خدمات به مشتری است جلوگیری می کند.
به عنوان مثال، یک مشتری به آرایشگاهی مراجعه می کند و از آرایشگر می خواهد که موهای او را به حالت تاب دار آرایش کند اما آرایشگر به خواسته ی او توجه نکرده و موهای او را فر می کند چون فکر می کند که مدل موی فر بیشتر به مشتری اش می‌آید. این کار او باعث می شود که مشتری اش دیگر هرگز به آن آرایشگاه مراجعه نکند و این امر یک باخت برای هر دو طرف یعنی مشتری و آرایشگر محسوب می شود.

customer - مشتری


مسئولیت پذیر باشید.

یک کارآفرین موفق اطمینان حاصل می کند که همه ی کار ها به درستی انجام شود. مشتری ها از کسب و کار هایی که برای مشکلات خود بهانه تراشی می کنند خسته  می شوند. برخی از رایج ترین بهانه هایی که مشتریان از بخش پشتیبانی شرکت ها می شنوند عبارتند از: " مشکل مربوط به  این بخش نیست... مشکلات فنی پیش آمده... من تازه کار هستم..." و غیره.
این بهانه ها باعث رنجش مشتریان شما می شوند. وظیفه ی شما به عنوان کارفرما، استخدام، آموزش و تجهیز کارکنان خود با تمام ابزارهایی است که برای پاسخگویی به مشتریان به آن نیاز دارند. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که بخش "پشتیبانی" شما کارآمد باشد و زمان انتظار مشتریان به کم ترین زمان ممکن تقلیل یابد.


با مشتریانتان مهربان باشید.

مهربان بودن با مشتریان، اثرات پایدار دارد. کارکنان مهربان و خوش برخورد، نیاز های مشتریان شما را برطرف کرده و بنیان یک رابطه ی بلند مدت را ایجاد می کنند. اما چگونه باید مهربان بود؟
به مشتریان خود گوش کنید و نیاز های آن ها را درک کنید. هرگز صدای خود را بلند نکنید و هنگام صحبت کردن و ارائه خدمت به آن ها لبخند بزنید. همچنین به عنوان یک کارفرما باید بدانید که کدام یک از کارمندان شما مهربان هستند و برای آن ها پاداش در نظر بگیرید.

customer- مشتری


در ارائه ی خدمات پایدار باشید.

برای راضی نگه داشتن مشتریان، باید در ارائه خدمات با کیفیت، پایدار باشید. مشتریان شما باید بدانند که رضایت آن ها هدف اصلی کسب و کار شماست. از بازخورد های کارمندان خود نیز استفاده کنید و کانال های ارتباطیتان با آن ها را بهبود ببخشید. به عنوان یک کارفرما باید جلسات منظمی با کارمندان قسمت پشتیبانی خود داشته باشید تا هرگونه ایده ی جدیدی که ممکن است به افزایش رضایت مشتری کمک کند، پیدا کنید.
و در نهایت فراموش نکنید که یادگیری چگونگی جذب و حفظ مشتریان و راضی نگه داشتن آن ها، برای موفقیت کسب و کار شما ضروری است.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

              (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com