تاثیر فیلترینگ شبکه های اجتماعی بر کسب و کارهای آنلاین

سه شنبه ، 26 دی 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

آیا تا به حال از خود پرسیده اید "چه نیازی به راه اندازی یک وبسایت دارم وقتی می توانم فقط با استفاده از شبکه های اجتماعی کسب و کارم را ترویج دهم؟" این سوال بزرگ، بیشتر از آن چه تصور می کنید، ذهن کارفرمایان را درگیر کرده است.
چرا باید یک وبسایت را با هزینه های زیاد مثل هزینه ی دامنه، هاست، طراحی، سئو و ... راه اندازی کنید در حالیکه می توانید به طور رایگان برای کسب و کار خود صفحات شبکه های اجتماعی مثل: اینستاگرام و تلگرام و فیسبوک و... ایجاد کنید؟ علاوه بر رایگان بودن این شبکه ها، میلیون ها نفر در آن ها حضور دارند که می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و این امر به شما اجازه می دهد که سریعتر از هرجای دیگری بتوانید رشد کنید.

social network - شبکه های اجتماعی

با این اوصاف چرا همچنان ساختن وبسایت ضروری است؟

 

باید بر حضور آنلاین خود کنترل 100 درصد داشته باشید


به عنوان صاحب یک کسب و کار ترجیح شما کدام است؟

فروشگاهتان را درون یک فروشگاه دیگر راه اندازی کنید (بدون پرداخت اجاره)، یا فروشگاهی را مخصوص کسب و کار خود بخرید یا اجاره کنید؟
اگر گزینه ی اول را انتخاب کنید، حضورتان وابسته به فروشگاه مالک خواهد بود، اگر آنها تصمیم بگیرند که کسب و کار شما دیگر در فروشگاه آنها وجود نداشته باشد، تا زمانی که محل جدیدی برای کسب وکار خود پیدا کنید، بیکار خواهید بود. و یا اگر تصمیم بگیرند برای یک روز فروشگاهشان را تعطیل کنند، شما مشتریان آن روز خود را از دست خواهید داد و درآمدتان تحت تاثیر قرار می گیرد. اما اگر مالک فروشگاه باشید، کنترل بیشتری روی وضعیت خود خواهید داشت و تغییرات کسب و کار اشخاص دیگر، روی کسب و کار شما تاثیر نخواهد گذاشت.
 داشتن وبسایتی که خودتان کنترلش می کنید در مقابل پایه گذاری کردن کسب و کارتان تنها بر روی شبکه های اجتماعی، نیز مشابه همین وضعیت است.


وابسته به دیگری نباشید!

اگر کسب و کار خود را فقط بر روی یک یا چند شبکه اجتماعی پایه گذاری کنید، کسب و کارتان کاملا وابسته به آن پلتفرم ها خواهد بود. آن ها می توانند هر زمانی که بخواهند، تغییراتی را در پلتفرم خود ایجاد کنند و شما نمی توانید اعتراض کنید، حتی اگر آن تغییرات روی کسب و کار شما تاثیر منفی بگذارد. و در صورت تعطیل شدن آن پلتفرم، شاید هرگز قادر نباشید مشتریان از دست رفته را برگردانید.
به عنوان مثال، در تغییرات اخیر الگوریتم های فیسبوک، دسترسی به صفحات کسب و کار ها کاهش یافت و بسیاری از کسب و کارها صدمه دیدند. با اینکه بسیاری از آن ها شکایت کردند، در نهایت مجبور شدند قوانین جدید را بپذیرند و خود را با آن تطبیق دهند.
شرایط مشابه می تواند هر زمانی در شبکه های اجتماعی دیگر نیز رخ دهد. مثلا یوتیوب تصمیم بگیرد برای قرار دادن ویدیو روی سرورهایش از کاربران خود پول دریافت کند. یا توییتر تصمیم بگیرد که برای ایجاد هر اکانت مبلغی را دریافت کند. در هر یک از این شرایط، اگر شما مبلغ مورد نظر را پرداخت نکنید، دیگر نخواهید توانست با مشتریان خود ارتباط داشته باشید.


وبسایت شما "مرکز" حضور آنلاین شماست،
 

شبکه های اجتماعی تنها ابزار بازاریابی است زیرا شما روی شبکه های

اجتماعی کنترلی ندارید.

 شبکه های اجتماعی و وبسایت

روش درست استفاده از شبکه های اجتماعی در کسب و کار

در صورتی که وبسایت خود را راه اندازی کنید و آن را مرکز کسب و کار خود قرار دهید، کنترل 100% روی موقعیتتان خواهید داشت.
مانند مثالی که ذکر شد، شما می توانید فروشگاه خود را داشته باشید و در عین حال، قفسه ای از محصولات خود را در فروشگاهی دیگر نیز قرار دهید. چرا که نه؟ به ویژه اگر آن فضا، رایگان در اختیار شما قرار گیرد. در این شرایط هم کنترل فروشگاه خود را در دست دارید و هم می توانید از فضای فروشگاه دیگران برای فروش محصولات خود استفاده کنید. اگر آن فروشگاه ها تعطیل شوند، شاید مشتریان زیادی را از دست بدهید اما کسب و کارتان را از دست نمی دهید.
از شبکه های اجتماعی به عنوان یک پلتفرم بازاریابی استفاده کنید که ترافیک را از آن جا به سمت سایت خود هدایت کنید. از ترافیک به دست آمده، لیست ایمیل های مشتریان خود را افزایش دهید تا بتوانید هر زمان و هرکجا با توجه به شرایطتان، با آن ها ارتباط برقرار کنید.

social network - شبکه های اجتماعی


اجازه ندهید فیلترینگ شبکه های اجتماعی کسب و کارتان را تحت تاثیر قرار دهد.
 

با توجه به اتفاقاتی که در منطقه می افتد و به اشتراک گذاشته شدن برخی محتواها در شبکه های اجتماعی، این شبکه ها هر از چندگاهی توسط مسئولین فیلتر می شوند و نمیتوان با IP های ایرانی به آن ها دسترسی داشت. در این زمان کسانی که کسب و کار خود را بر اساس وب سایت _ و نه فقط شبکه های اجتماعی- راه اندازی کرده اند، به دلیل فیلترینگ، کسب و کار خود را از دست نمی دهند. زیرا یک وبسایت فقط زمانی فیلتر می شود که محتوای غیر اخلاقی و نامناسب داشته باشد و تا کنون شاهد فیلتر شدن وبسایت کسب و کار های قانونی داخلی نبوده ایم. صاحبان کسب و کار می توانند از روش هایی که از آن ها در شبکه های اجتماعی برای فعالیت اقتصادی شان بهره می برند، در وبسایت خود نیز بهره مند شوند و حتی امکانات بیشتری نیز در اختیار داشته باشند مثل پرداخت آنلاین و ... . پس پیشنهاد می شود در ابتدا کسب و کار خود را با یک وب سایت شروع کنید و برای تبلیغات و بازدهی بیشتر از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. در این صورت بابت فیلتر شدن شبکه های اجتماعی نگرانی ندارید و در عین حال برای وبسایت خود، در شبکه های اجتماعی، تبلیغات رایگان انجام می دهید.
به طور کلی، سرمایه گذاری روی چیزی که مالک آن خودتان هستید بسیار هوشمندانه تر از سرمایه گذاری روی چیزی است که به شما تعلق ندارد. اگر کنترل اوضاع را در دست نداشته باشید، ممکن است روزی قوانین تغییر کنند و تاثیر بزرگی روی کسب و کار شما گذاشته و زحماتتان را به باد دهند. به همین دلیل است که اکیداً توصیه می کنیم صاحبان کسب و کار، ابتدا وبسایت خود را راه اندازی کنند و سپس از شبکه های اجتماعی و مزایای بسیار زیاد آن استفاده کنند تا مخاطبان بیشتری پیدا کرده و کسب و کار خود را گسترش دهند.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

           (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com