چگونه از مزایای Google Webmaster Tools استفاده کنیم؟

سه شنبه ، 24 بهمن 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

از میان ابزارهای جستجوگر گوگل، وب مستر یکی از مفیدترین آنهاست. این ابزار کاربردی بسیاری از اطلاعات مهم درباره ی سئوی سایتتان را به شما ارائه داده که بنابراین می تواند دلیل خوبی برای شروع استفاده از Google Webmaster Tools باشد. البته اگر تاکنون از آن استفاده نکرده باشید!

google webmaster tools


چگونه در وبمستر تولز حساب کاربری ایجاد کنیم؟

برای ایجاد حساب کاربری در وبمستر تولز نیاز به یک آدرس Gmail (حساب گوگل) دارید. سپس باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. وارد Google Webmaster Tools شوید.
  2. روی گزینه ی Get Started کلیک کنید.
  3. با اطلاعات حساب کاربری گوگل خود وارد شوید.
  4. در قسمت "سایت ها" آدرس وبسایت خود را تایپ و آن را به لیست سایت ها اضافه کنید.
  5. سایت خود را تایید کنید. با این کار تایید می شود که شما مالک این وبسایت هستید و به گوگل اجازه داده می شود تا اطلاعات وبسایت مورد نظر را با شما به اشتراک بگذارد. (برای این کار باید کد کوتاهی را در کد سایت خود قرار دهید.)

پس از آن که مالکیت خود را تایید کردید و کد مورد  نظر را در سایت خود قرار دادید، می توانید از مزایای وبمستر تولز استفاده کنید. وقتی به حساب کاربری وبمستر تولز خود وارد می شوید، اولین چیزی که می بینید داشبورد (Dashboard) است، از این بخش می توانید به تمام بخش های اصلی شامل: جستجوها، لینک ها، خطاهای پیمایش، کلمات کلیدی و نقشه های سایت، دسترسی داشته باشید. با کلیک کردن روی هرکدام از آن ها، بخش مربوطه باز خواهد شد.


جستجوها (Search Queries)

این بخش، کلمات کلیدی که کاربران را به سایت شما هدایت می کند، نشان می دهد.
این لیست طولانی به شما نشان می دهد که کاربران با جستجو کردن چه کلمات کلیدی ای به سایت شما آمده اند. بهترین حالت، زمانی است که این کلمات کلیدی، با کلمات کلیدی که وبسایتتان را برای آن بهینه سازی کرده اید یکی باشند، در بسیاری از مواقع نیز این لیست ها حاوی کلماتی است که از تاثیرگذاری آن ها بی خبر بوده اید. در این حالت باید این کلمات کلیدی را انتخاب کرده و مجدداً سایت خود را برای آن ها بهینه سازی کنید.
همچنین در این بخش می توانید تعداد نمایش ها و کلیک ها را مشاهده و بر اساس آن CTR (نرخ کلیک به نسبت رتبه) را حساب نمایید. به طور کلی، هرچه CTR بالاتر باشد یعنی کلمه کلیدی مناسب تر و مرتبط تر است بنابراین می توانید تلاش بیشتری برای بهینه سازی آن کلمه کلیدی انجام دهید. همچنین اگر CTR برای کلمه ای پایین باشد می توانید آن را از لیست کلمات کلیدی خود حذف کنید.


لینک ها (Links)

دومین بخش وبمستر تولز که بخش بسیار مفیدی است، بخش لینک ها است.
در این بخش می توانید ببینید که منشا لینک های داخلی و خارجی  شما کجا هستند و به چه صفحه ای از وبسایت شما لینک می دهند. البته همه ی لینک های داده شده به سایت شما را به صورت جداگانه نشان نمی دهد اما با این وجود، این فهرست از لینک ها برای بررسی های شما بسیار مفید خواهد بود.
یکی از کاربرد های پیشرفته این بخش آن است که امکان حذف کردن لینک هایی که از سایت های نامناسب به سایت شما داده می شوند را در اختیار شما قرار می دهد. زیرا اگر از سایت های نامناسبی به سایت شما لینک داده شود، می تواند تاثیر منفی روی رتبه بندی وبسایت شما داشته باشد.


خطاهای پیمایش (Crawl Errors)

این بخش، خطا هایی را که ربات گوکل در سایت شما پیدا کرده است را نشان می دهد. داده هایی که از این بخش دریافت می کنید بسیار مشابه داده هایی است که هنگام استفاده از Spider Simulator دریافت می کنید، که صفحات غیرقابل دسترسی، صفحه های گم شده، خطا های سرور و انواع مشکلاتی که ربات گوگل در هنگام پیمایش سایت شما با آن مواجه شده است را نمایش می دهد. همچنین برخی آمار پیمایش ( مثلا تعداد صفحات پیمایش شده در روز) را به شما نشان می دهد که می تواند مفید باشد.


کلمات کلیدی (Keywords)

این بخش نیز مانند بخش جستجو ها با کلمات کلیدی سر و کار دارد با این تفاوت که در این بخش، یک لیست از کلماتی که گوگل در سایت شما پیدا کرده است، و یک لیست از کلماتی که کاربران تایپ کرده اند تا به وبسایت شما برسند را می بینید. این دو لیست ممکن است بسیار متفاوت باشند و این به این معنی است که شما کلمات درستی را که کاربران به دنبال آن هستند برای بهینه سازی انتخاب نکرده اید.


نقشه های سایت (Sitemaps)

آخرین بخشی که از طریق داشبورد می توانید به آن دسترسی داشته باشید بخش نقشه های سایت است. در این بخش نقشه سایت خود (یک فایل متنی حاوی تمام آدرس‌های موجود در سایت شما) و تعداد آدرس های URL آن را مشاهده می کنید. اگر نقشه سایتی که مشاهده می کنید با چیزی که انتظار داشتید ببینید متفاوت باشد می توانید نقشه سایت جدیدی را به گوگل برای استفاده، ارائه دهید.


فایل Robots.txt و سایر موارد پیشرفته

بخش هایی که تا کنون معرفی کردیم، بخش های اصلی وبمستر گوگل هستند که در هر کدام از آن ها گزینه های پیشرفته ای هم وجود دارد که آن ها را به صورت جزئی بیان نکرده ایم. به عنوان مثال: شما می توانید از وبمستر تولز برای ارسال یک فایل robots.txt و یا تنظیم نحوه ی نمایش دامنه ( به عنوان مثال: نمایش دامنه بدون www) استفاده کنید. ابزار وبمسترز گوگل همچنین به شما اطلاع می دهد که وبسایت شما به بدافزارها آلوده شده است یا خیر، که در صورت آلوده شدن باید ابتدا آن را از بدافزارها پاک کرده و دوباره آن را برای بررسی ارسال نمایید.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

             (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com