تفاوت SEM و SEO چیست؟

یکشنبه ، 13 اسفند 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

sem-seo

به طور ساده SEO یا بهینه سازی موتور های جستجو، بخشی از بازاریابی با موتور های جستجو است که به طور گسترده ای شناخته شده است و به بهبود رتبه بندی وبسایت ها در نتایج جستجو کمک می کند . در حالیکه SEM فراتر از SEO است و شامل روش های دیگری نیز می باشد که موجب افزایش تعداد بازدید کنندگانی می شود که از طریق موتور های جستجو به یک وبسایت می روند. مثل: تبلیغات کلیکی و ... .


هر دو فرآیند SEO و SEM به افزایش دیده شدن یک وبسایت در موتور های جستجو کمک می کنند.


برای آنکه تفاوت این دو را بهتر دریابیم بهتر است که در ابتدا تعریف دقیقی از SEO و SEM داشته باشیم:

SEO که مخفف Search Engine Optimization است در واقع فرآیند بهینه سازی یک وبسایت بوده که با هدف جذب ترافیک رایگان از موتور های جستجو به یک وبسایت انجام می گیرد.
یک وبسایت بهینه سازی شده، توسط کاوشگر های موتور های جستجو، راحت تر پیدا می شود و این امر باعث بهبود رتبه بندی و افزایش رتبه ی یک سایت در لیست نتایج جستجو می شود. SEO به دو روش On site و Off site انجام می شود که در مقاله های بعدی آن ها را بررسی خواهیم کرد.


SEM که مخفف Search Engine Marketing و به معنی بازاریابی موتور های جستجو است، فراتر و کلی تر از SEO است و در عین حال زیر مجموعه ای از کلیه استراتژی های بازاریابی اینترنتی یک وبسایت می باشد.

بنابراین SEM یک فرآیند بازاریابی است که هدف آن، افزایش دیده شدن در موتور های جستجو است که هم افزایش ترافیک رایگان (SEO) و هم افزایش ترافیک با پرداخت پول (paid search) را در بر می گیرد.

sem-seo
از طریق تبلیغات پولی، می توانید یک فضای تبلیغاتی را در نتایج جستجو خریداری کنید. بنابراین به جای تلاش در جهت افزایش رایگان ترافیک به وبسایتتان، هزینه ای را پرداخت می کنید تا در نتایج جستجو نشان داده شوید.

یکی از شناخته شده ترین نوع این تبلیغات، گوگل ادوردز است. از طریق google adwords ، تبلیغات شما در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند و شما فقط در ازای کلیک شدن تبلیغتان پول می پردازید. به همین دلیل به این نوع تبلیغات، تبلیغات کلیکی (PPC) نیز گفته می شود. شرکت های Bing  و Yahoo نیز سیستم مشابهی برای تبلیغات دارند اما هیچ کدام به اندازه ی Google adwords موفق و شناخته شده نیستند.


 اهمیت ترافیک SEM 

ترافیک از طریق SEM ، به عنوان مهم ترین منبع ترافیک اینترنت شناخته می شود  زیرا یک ترافیک "هدف گذاری شده" است.
همه می دانیم که امروزه مردم برای یافتن راه حل مشکلات خود، پاسخ به سوالات خود و یا یادگیری نحوه انجام یک کار، از موتور های جستجو استفاده می کنند. بنابراین وقتی یک جستجو کننده روی یکی از نتایج جستجو کلیک می کند، احتمال تبدیل آن شخص به مشتری وبسایت مورد نظر، افزایش می یابد.
ارتباط نزدیک بین موضوع جستجو شده و نتایج نمایش داده شده، SEM را از هر منبع دیگری ارزشمند تر می کند.


امروزه  فیسبوک و توییتر نیز در حال تلاش برای بهینه سازی سیستم های تبلیغاتی خود به منظور استفاده هدفمند از ترافیک هستند. اما همچنان ترافیکی که به طور مستقیم از موتور های جستجو نشأت می گیرد، بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را داراست.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

              (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com