تفاوت سئو داخل سایت و سئو خارج از سایت چیست؟

پنجشنبه ، 17 اسفند 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطالعه : 7 دقیقه

استراتژی های بهینه سازی موتور های جستجو یا SEO را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:  On-page SEO یا بهینه سازی داخل صفحه سایت و Off-page SEO یا بهینه سازی خارج از سایت. هر دو استراتژی برای موفقیت یک کمپین و ارتقای رتبه بندی در موتور های جستجو ضروری هستند اما کاملاً باهم متفاوت اند.
برای آن که تفاوت این دو را درک کنیم ابتدا لازم است بدانیم که الگوریتم های موتور های جستجو چگونه کار می کنند.

 on-site vs off-site seo


موتور های جستجو برای مقایسه یک وبسایت با وبسایتی دیگر، به دو بخش کلی نگاه می کنند:

  1. بخش داخل سایت یا On-site:  یک سایت یا صفحه، درباره‌ی چه موضوعی است؟
  2. بخش خارج از سایت یا Off-site:  یک وبسایت چقدر معتبر و شناخته شده است؟
     

کسب رتبه در نتایج جستجو عمدتاً به فعالیت های داخل سایت بستگی داشته، در حالیکه میزان بالا رفتن رتبه ی سایت در نتایج، به عوامل خارج از سایت بستگی دارد.


بهینه سازی داخل سایت یا On-site SEO چیست؟

به عمل بهینه سازی بخش های مختلف یک وبسایت که باعث بهبود رتبه بندی آن در نتایج موتور جستجو می شود، بهینه سازی داخل سایت یا On-page SEO/ On-site SEO گفته می شود. فاکتورهایی در یک سایت وجود دارد که می توانید آن ها را کنترل کرده و تغییر دهید. در ادامه مهمترین فاکتورها را بررسی خواهیم کرد.


تگ عنوان

کلمات کلیدی مورد نظر خود را در تگ عنوان هر صفحه از سایت خود قرار دهید. برای نوشتن تگ عنوان مناسب روش های زیادی وجود دارد.


سرصفحه H1

سرصفحه ها معمولا بزرگترین کلمات موجود در یک صفحه هستند و به همین دلیل، موتورهای جستجو ارزش بیشتری را برای این کلمات قائل می شوند. پیشنهاد می شود که کلمات کلیدی مورد نظر خود را در قسمت سرصفحه های صفحات وب به کار ببرید اما مطمئن شوید که محتوای صفحه ی خود را نیز منعکس کنید.


ساختار URL

در صورت امکان کلمات کلیدی را در URL خود قرار دهید. البته این به آن معنا نیست که همه ی URL های فعلی خود را تغییر دهید. فقط در صورتی آدرس ها را تغییر دهید که بخواهید تغییری در محتوا ایجاد کنید و آدرس قبلی را به آدرس فعلی هدایت کنید. پیش از انجام این کار با یک حرفه ای مشورت کنید.


متن ALT برای تصاویر

هر سیستم مدیریت محتوا به شما اجازه می‌دهد که چیزی به نام "متن alt" را به تمام تصاویر وب سایتتان اضافه کنید. این متن برای بازدیدکنندگان عادی قابل رویت نیست. متن Alt توسط نرم افزارهای خواننده ی صفحه نمایش مورد استفاده قرار می گیرد تا به کاربرهای نابینا، به درک محتوای تصاویر شما کمک کند. موتورهای جستجو نیز با روش مشابهی عکس های یک سایت را کاوش می کنند. بنابراین قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط در متن alt که در عین حال تصویر را هم توصیف می کنند، باعث می شود تا موتورهای جستجو راحت تر محتوای صفحه شما را درک کنند.


سرعت بارگزاری صفحات

گوگل برای ارائه بهترین تجربه به کاربر، به آن ها کمک می کند تا آن چه را به دنبال آن هستند به سرعت پیدا کنند. بنابراین بهینه سازی صفحات به منظور بارگزاری سریعتر باعث می شود که سایت شما رتبه ی بالاتری در نتایج جستجو کسب کند.


محتوای صفحه

محتوای صفحات شما باید برای افراد، مفید باشد. اگر آن ها به دنبال چیز خاصی باشند و به صفحه ی شما هدایت شوند باید بتوانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند. محتوای صفحات باید به راحتی قابل خواندن باشد و ارزشی را برای کاربر نهایی فراهم کند. گوگل برای سنجیدن محتوای صفحات شما روش های مختلفی را به کار می گیرد.


لینک های داخلی

استفاده از لینک های داخلی در بین صفحات یک وبسایت، هم برای بازدیدکنندگان و هم برای موتورهای جستجو مفید است.


SEO داخل سایت تضمین می کند که سایت شما هم توسط مشتری و هم ربات های موتور جستجو قابل خواندن باشد. موتورهای جستجو می توانند به راحتی در وبسایتی که  on-page SEOی خوبی داشته باشد،حرکت کرده، صفحات آن وبسایت را فهرست بندی کنند، موضوع سایت را درک و بر اساس آن ها سایت را رتبه بندی نمایند.

 

بهینه سازی خارج از سایت یا Off-site SEO چیست؟

SEO در خارج از صفحه بر افزایش اعتبار صفحات یک وبسایت از طریق گرفتن لینک های خارجی از وبسایت های دیگر، تمرکز می کند. نمره ای به نام "اعتبار دامنه" (Domain Authority) وجود دارد که اعتبار سایت شما را نسبت به بقیه سایت ها محاسبه و مقایسه می کند. می توانید نام دامنه خود را در آن وارد کنید تا امتیاز خود را ببینید.
بزرگترین عامل سئوی خارج از صفحه، تعداد و کیفیت لینک هایی است که به وبسایت شما داده می شود. در ادامه چند نمونه از کارهایی که با انجام آنها می توانید برای سایت خود لینک بسازید، آورده شده است:

  • ایجاد محتوای با کیفیت، طوری که مردم بخواهند به دلیل ارزشمند بودن، به آن لینک دهند.
  • به اشتراک گذاری محتوای وبسایت در رسانه های اجتماعی.
  • ارسال ایمیل به افراد با نفوذ در صنعت شما.
  • وبلاگ نویسی در سایت های مرتبط با وبسایت شما.

با اینکه تعداد لینک ها بسیار مهم است، امروزه متخصصان SEO و تولید محتوا معتقدند که کیفیت لینک مهمتر از مقدار آن است برای داشتن یک محتوای ارزشمند و بهبود سئوی خارج از سایت، اولین قدم تولید محتوای قابل به اشتراک گذاری است. اما برای پیاده سازی مناسب سئوی خارج از سایت، به چند لینک نیاز داریم؟ این سوال سختی است که جواب آن بستگی به اعتبار دامنه ی وبسایت رقبای شما دارد.
در زمینه ی خرید لینک، ابتدا متخصصان سئو معتقد بودند که خرید لینک راه مناسبی برای افزایش تعداد لینک ها است اما اکنون گوگل وبسایت هایی را که با خرید لینک در تلاش دستکاری رتبه بندی خود در نتایج جستجو هستند، جریمه می کند. همچنین ممکن است به علت ارسال لینک های خود به دایرکتوری لینک ها با هدف افزایش اعتبار دامنه تان، جریمه شوید. پس در نهایت، به این نتیجه می رسیم که در مبحث لینک سازی، کیفیت لینک بر کمیت آن برتری دارد.


کدام یک مهم تر است؟

انتخاب بین سئو داخل سایت و سئو خارج از سایت مانند انتخاب بین سقف یا زمین خانه است. هردو سئوی on-page و off-page برای بهبود رتبه بندی سایت شما در موتور جستجو لازم اند و باید در راستای هم کار کنند. با این حال، متخصصان سئو معتقدند بهتر است قبل از تمرکز بیش از حد روی سئوی خارج از سایت، بر سئوی داخل سایت تمرکز کنید. همانطور که در ساختن یک خانه ابتدا زمین را می سازید، ایراد های آن را برطرف می کنید و سپس به سراغ سقف می روید. تعادل این دو، کمک می کند که هم بازدیدکنندگان و هم موتورهای جستجو، سایت شما را بهتر درک کنند و در اینجاست که شاهد بهبود رتبه بندی وبسایت خود خواهید بود.

 

 

منبع : تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                    (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com