URL و بهینه سازی آن برای سئو

سه شنبه ، 29 اسفند 1396

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

شاید برای بعضی ها URL فقط آدرس منحصر به فردی باشد که مکان یک صفحه وب را در اینترنت نشان می دهد، اما از نگاه یک متخصص سئو، URL علاوه بر نشان دادن مکان یک صفحه وب، اطلاعات دیگری نیز در بردارد. یک آدرس URL مناسب، باید اصطلاحاً seo friendly باشد یعنی اطلاعاتی در برداشته باشد که به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای یک صفحه را درک کنند، هدف آن را دریابند و بازار هدف را شناسایی کنند. در ادامه تعدادی از نکاتی که باید هنگام ایجاد URL در نظر بگیرید را بیان می کنیم.

بهینه سازی url ها برای سئو


URL ها باید 100٪ قابل خواندن باشند.

اگر شما نتوانید هر کلمه ای را که در URL وجود دارد بخوانید، موتورهای جستجو نیز نمی توانند آن ها را بخوانند و جستجو کنند. این یک مشکل بزرگ است زیرا موتورهای جستجو می دانند که مردم قبل از کلیک کردن روی URL ها، آن ها را می خوانند تا محتوای صفحات را دریابند. موتور های جستجو، برای بررسی  URLها کلمات را می خوانند، درست همانطور که محتوای صفحات را می خوانند که این امر باعث می شود محتوای صفحات شما را بهتر درک کنند و در نتیجه شما را به بازار هدفتان متصل کنند.
به عنوان مثال فرض کنید می خواهید یک مبل چرمی قهوه ای بخرید. روی کدام یک از URL های زیر کلیک می کنید؟
آدرس درست: http://yourdomain.com/brown-leather-couches
آدرس نادرست:  http://yourdomain.com/index.php?=6512524=t55=?p=127

به جای خط فاصله "_" از خط تیره "-" استفاده کنید.

اگر می خواهید در URL خود، کلمات را جدا کنید، به جای خط فاصله زیرین "_" از خط تیره "-" استفاده کنید. الگوریتم های گوگل طوری طراحی شده اند که فقط خطوط تیره "-" را می خوانند. اگر می خواهید در بزرگترین موتور جستجوی دنیا رتبه بگیرید باید از قوانین و الگوریتم آن ها پیروی کنید.
آدرس درست: http://yourdomain.com/brown-leather-couches
آدرس نادرست: http://yourdomain.com/brown_leather_couches

مطالب مهم تر را در پوشه های مهم تر قرار دهید

موتورهای جستجو اغلب صفحاتی از وب را که در پوشه ی روت هستند به عنوان محتوای بهتر و سطح بالاتر در نظر می گیرند. بنابراین در مورد چگونگی ساختار URL خود بسیار دقیق و استراتژیک عمل کنید. ساختار URL می تواند اهمیت یک صفحه از سایت شما را نشان دهد.
آدرس مهم تر: http://yourdomain.com/target-keyword
آدرس کم اهمیت تر: http://yourdomain.com/category/subcategory/target-keyword

از حروف بزرگ استفاده نکنید

حروف بزرگ در URL ها باعث سردرگمی و گیج شدن کاربر ها و همچنین موتور های جستجو می شوند. با اضافه کردن حروف بزرگ به یک URL آن را به آدرسی تبدیل می کنید که یادآوری آن سخت خواهد بود. به عنوان مثال: آدرس Yourdomain.com/target-keyword با آدرس yourdomain.com/Target-Keyword متفاوت است.

URLهای بد را با Robots.txt مسدود کنید

اگر URL های متعددی داشته باشید که به محتوای تکراری آدرس می دهند، موتور های جستجو شما را جریمه خواهند کرد. به عنوان مثال ممکن است کاربران با جستجوی فیلتر شده ی واژه های متعدد ، به URLهایی که به یک صفحه تکراری اشاره می کنند دسترسی پیدا کنند. URL های پویای اضافی را که به URL اصلی اشاره دارند مسدود کنید.

URLهای موبایل را به نقشه سایت اضافه کنید
 به موتورهای جستجوی عمده مانند گوگل اطلاع دهید که کدام یک از صفحات وب سایت شما در یک نقشه سایت، با تلفن های همراه سازگار هستند. صفحات سازگار با موبایل، در نتایج جستجوی موبایلی در رتبه بالاتری نمایش داده می شوند.
عده ای معتقدند که اگر سایت شما ریسپانسیو یا واکنشی باشد، لازم نیست صفحات سازگار با موبایل را در نقشه سایت نشان دهید. اما برای اطمینان بیشتر، توصیه می شود URL های سازگار با موبایل را در نقشه سایت اضافه کنید.

از URLهای کانونی استفاده کنید

گاهی صفحات پویا به طور تصادفی، محتوای تکراری ایجاد می کنند. طبیعتا شما نمی خواهید برای کاری که عمداً انجام نداده اید جریمه شوید. پس توصیه می شود از URLهای استاندارد کانونی (canonical) استفاده کنید.


از فاویکون (Favicon) استفاده کنید

نماد کوچکی که در مرورگر، کنار URL نشان داده می شود، یک فاویکون است. داشتن یک فاویکون مزایای زیادی دارد. موتور های جستجو مثل Bing و Google در نتایج جستجوی خود URL های فاویکون دار را بیشتر نشان می دهند. همچنین فاویکون ها در بوک مارک های مرورگر نیز ظاهر می شوند و به تشخیص و به یاد ماندن نام تجاری و جلب اعتماد کاربران کمک می کنند.
ممکن است داشت فاویکون تاثیر مستقیمی روی سئوی وبسایت شما نداشته باشد اما قطعا تاثیر مثبتی دارد و به طور کلی توصیه می شود که یک فاویکون داشته باشید.

 

استفاده از 310 Redirect برای عوض کردن URLها

اگر به هر دلیلی URL را عوض می کنید، مطمئن شوید صفحه ای را که گوگل آن را ایندکس کرده است و سایت های دیگر به آن لینک داده اند را هم حذف کرده باشید. مسلماً نمی خواهید موتور های جستجو صفحه ی شما را که رتبه ی بالایی در نتایج جستجو دارد، به علت پیدا نکردن محتوای آن روی URL سابق، حذف کنند. پس با اضافه کردن 301 redirect به موتور های جستجو اطلاع دهید که URL قدیمی خود را به URL جدید تغییر داده اید.

کلیدواژه های هدف خود را در URL بگنجانید

در صورت امکان، کلمه کلیدی یا عبارت دقیق هدف خود را در URL خود قرار دهید. انجام این کار در صفحه اصلی معمولا مشکل است، اما می توانید در صفحات سرویس یا مقالات وبلاگ خود به راحتی این عمل را اجرا کنید.


ترجیحا از URLهای انگلیسی به جای URLهای فارسی استفاد کنید

تفاوت زیادی در استفاده از URL های انگلیسی و فارسی وجود ندارد اما استفاده از آدرس های انگلیسی مزایایی دارد که باعث می شود کمی از نظر سئو مناسب تر باشند. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آدرس های فارسی نسبت به آدرس های انگلیسی طولانی تر هستند و کدهای سایت را طولانی می کنند. هر چقدر کدهای یک وبسایت کمتر و کوتاه تر باشد، از نظر سئو بهتر است.
  • گاهی ممکن است وبسایت هایی که به وبسایت شما لینک می دهند، از زبان فارسی پشتیبانی نکنند که این امر موجب ایجاد خطای 404 می شود.
  • URLهای انگلیسی کاربر پسندتر هستند.
  • تایپ کردن انگلیسی در محل URL مرورگر ها راحت تر است.
  • به خاطر سپردن URLهای انگلیسی ساده تر است که به برندینگ سایت هم کمک می کند.
  • URLهای انگلیسی سریعتر و راحت تر از URLهای فارسی ایندکس می شوند.

 

 

منبع : تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                 (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com