DA و PA چیست؟

سه شنبه ، 9 مرداد 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

DA مخفف عبارت Domain Authority و به معنای اعتبار دامنه در موتور های جستجو است و PA مخفف عبارت Page Authority و به معنای اعتبار صفحه در موتور های جستجو می‌باشد.
اعتبار دامنه یا DA نوعی از رتبه بندی های موتورهای جستجو است که توسط شرکت Moz طراحی شده است و رتبه بندی یک وبسایت در صفحات نتیجه جستجو (SERPs) را پیش بینی می‌کند. نمره‌ی DA، نمره ای بین 1 تا 100 است. هرچه نمره‌ی DA یک دامنه بیشتر باشد، یعنی رتبه ی بهتری در نتایج جستجو خواهد داشت.


اعتبار دامنه با عوامل متعددی مثل لینک های دامنه اصلی و تعداد کل لینک ها، ارزیابی می‌شود و طبق آن نمره DA محاسبه می‌شود. از آن پس می‌توان از این نمره برای مقایسه وبسایت ها در رتبه بندی ها استفاده کرد.
به طور کلی، سایت هایی که تعداد زیادی لینک های خارجی با کیفیت بالا (مانند لینک هایی که از ویکی پدیا یا گوگل به وبسایت آنها داده می‌شود) دارند، نمره DA بالایی دارند، در حالی که کسب و کارهای کوچک و وب سایت هایی که لینک های ورودی کمتر دارند ممکن است نمره DA پایین تری داشته باشند.
وب سایت هایی با نام تجاری جدید همیشه با نمره DA  "یک" شروع به کار می کنند.


تعدادی از راهکارهای افزایش DA :

 • تولید محتوای با کیفیت در وبسایت خود که شامل ساختار منسجمی از لینک های داخلی باشد.

 • داشتن تعداد زیادی لینک ورودی با کیفیت به وبسایت خود. (لینک های خارجی)

 • حذف هر لینک بدی که به سایت شما اشاره دارد.

 • گذشت زمان. (افزایش نمره DA به آرامی صورت می گیرد.)
   

اعتبار صفحه یا PA نیز نمره ای است که توسط شرکت Moz ارائه شده است و پیش بینی می‌کند که یک صفحه خاص چه جایگاهی در صفحات نتایج جستجو خواهد داشت. این نمره بر اساس عوامل متعددی مثل شاخص های وب تعیین می شود و برای تعیین الگوریتم آن از مدل یادگیری ماشینی استفاده می شود. و از آنجایی که این الگوریتم ها در طول زمان تغییر می کنند، تغییر نمره PA یک وبسایت نیز دور از انتظار نیست.


تعدادی از راهکارهای افزایش PA:

 • صفحه ای در یک دامنه با DA بالا بسازید.

 • اطمینان حاصل کنید که محتوای صفحه انتخابی شما، دقیق، مرتبط و اصیل (غیر کپی) باشد.

 • از کاربردی بودن و بهینه بودن صفحه خود برای موتورهای جستجو (SEO) مطمئن شوید.

 • برای صفحه خود لینک های داخلی و خارجی کسب کنید.

 • لینک های بدی که به صفحه مورد نظر شما اشاره می کنند حذف کنید.

 

تفاوت PA و DA این است که PA قدرت رتبه بندی یک صفحه را اندازه می گیرد در حالیکه DA قدرت رتبه بندی کل دامنه یا زیردامنه ها را محاسبه می کند. اما چون هردوی این معیارها با روش های مشابهی محاسبه می شوند، در بسیاری از جهات شبیه به هم هستند.
البته باید توجه کرد که نمره DA و PA نمره های مقایسه ای هستند، یعنی هدف یک وبسایت نباید صرفا داشتن نمره ی بالا باشد، بلکه باید نمره PA و DA وبسایت های رقیب خود را ارزیابی کند و سعی کند نمره‌ی بهتری از آن ها کسب کند.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

               (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

captcha
  

تاکنون نظری ثبت نشده است.

نمادهای دریافت شده

نماد اعتماد الکترونیکی گروه آرکامپlogo-samandehi

لیست پروژه ها

گروه آرکامپ با تاکید بر نیازهای مشتریان و با بکارگیری جدیدترین تکنولوژی های مربوطه همواره خدمات خود را در زمینه طراحی سایت و اپلیکیشن های موبایل و همچنین راهارهای دیجیتال مارکتینگ ارائه داده است. لیستی از این پروژه ها در این بخش آمده است.
مشاهده پروژه ها

 

جدیدترین مطالب