بیت کوین چیست؟

دوشنبه ، 1 مرداد 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

امروزه نام بیت کوین را در همه جا می شنویم. اما بیت کوین واقعا چیست؟ بیت کوین نوعی پول اینترنتی و نخستین و معروف ترین ارز رمزنگاری شده ی دیجیتال است که به دلیل افزایش شگفت انگیز و روز افزون ارزشش، بر سر زبان ها افتاده است. بیت کوین شامل زمینه های فن آوری و تکنولوژی، ارز، ریاضی، اقتصاد بوده و ارزی چند منظوره، بسیار فنی و همواره در حال تکامل است.

bitcoin

چه کسی بیت کوین را خلق کرده است؟

بیت کوین در سال 2009 توسط شخصی به نام Satoshi Nakamoto، و با هدف ایجاد یک سیستم جدید پولی الکترونیک که به هیچ سرور یا مرکزی متصل نباشد، اختراع شد. مقاله ای ناشناس با امضای ساتوشی منتشر شد که در آن، شکلی از پول را همراه با فرمول های ریاضی، رمزنگاری و اقتصادی و همچنین شیوه ی برنامه نویسی آن در حوزه ی شبکه را توضیح می‌ داد. با انتشار این مقاله، پولی دیجیتال اختراع شد که به هیچ شکلی از دولت وابسته نیست، هیچ مقامی آن را کنترل نمی‌کند، ارزشش فقط به فاکتور های بازار بستگی دارد و وابسته به بانک ها نیست و پشتوانه ی آن "اعتماد" است.
هرکسی که نرم افزار رایگان Bitcoin را داشته باشد و آن را روی کامپیوتر شخصی خود اجرا کند، می تواند روی سیستم مالی بیت کوین تاثیرگذار باشد.

 

آیا این پول چاپ شده و در جایی نگهداری می شود؟

پول هایی که تا قبل از بیت کوین می شناختیم، یا اسکناس کاغذی بود یا سکه یا عددی در بانک و... که پشت همه‌ی آن ها یک دولت وجود داشت. دولت روی تمام تراکنش ها نظارت داشت و اگر کسی پولی در بانک می گذاشت یا در جایی سرمایه گذاری می کرد، پول جابه جا شده، همراه با اسم افراد مالک پول در اختیار دولت قرار می گرفت. در واقع آن پول ناشناس نیست و اینکه هر پولی از کجا آمده و به کجا میرود و برای چه قصدی استفاده شده است، ثبت می شود. اما بیت کوین یک پول فیزیکی نیست که توسط بانک مرکزی، بدون هیچ حساب و کتابی و با قوانین دولتی چاپ شود. این ارز به صورت دیجیتال توسط هر کسی که به شبکه آن ملحق ‌می‌شود ایجاد می گردد. مالکیت این پول ها به صورت آدرس های بیت کوینی و نه به صورت نام و حساب بانکی در جایی به نام بلاک چین (Blockchain) نگهداری و بایگانی می شوند.

bitcoin

شبکه ی پرداخت با بیت کوین

کسانی که از بیت کوین استفاده می کنند، از طریق اینترنت به هم متصل شده و در واقع وارد یک شبکه می شوند که به آن شبکه ی پرداخت با بیت کوین گفته می شود. این ارز دیجیتال بدون این شبکه پرداخت بی معنی خواهد بود. در این شبکه مشخص می شود که هر شخص چه مقدار بیت کوین دارد و چه کسی بیت کوین را برای دیگران می‌فرستند. اگر کسی فرستادن بیت کوین برای دیگران را مخفی کند، شبکه متوجه این پنهان‌کاری خواهد شد. افراد این شبکه با توافق یکدیگر می توانند بین خود پول جا به جا کنند. و هر اتفاقی در این شبکه می افتد بر اساس یک توافق همگانی است و چون امکان ندارد که همه‌ی افراد شبکه بر سر یک تقلب پولی توافق کنند، احتمال تقلب بسیار پایین می‌آید.
پس بیت کوین یک پول بدون پشتوانه و مرکزیت و مورد توافق عام است. مالکان بیت کوین ناشناس هستند و برای اتصال خریداران و فروشندگان، به جای آنکه از نام یا شناسه مالیاتی آنها استفاده شود، از کلید های رمزگذاری شده استفاده می شود.


با بیت کوین چه کار می توان کرد؟

شما می توانید با استفاده از بیت کوین از بیش از 100هزار فروشنده خرید کنید، هرچند هنوز تعداد کمی از آنها فروشنده های بزرگ و مطرح هستند. شما می توانید آن را بفروشید یا می توانید فقط آن را نگه دارید. توجه داشته باشید که در استفاده از بیت کوین هزینه های معاملاتی وجود ندارد، اما در مبادلاتی مانند Coinbase معمولا باید هنگام خرید و فروش مبلغی به عنوان مالیات بپردازید.


تعدادی از ویژگی های بیت کوین که باعث تفاوت بیت کوین با سایر ارزها می شود:
 

  • راه اندازی ساده و سریع
  • رعایت حریم خصوصی
  • عملکرد شفاف
  • هزینه ی انتقال ناچیز
  • نداشتن وابستگی به یک مرکز کنترل
     

آیا استفاده از بیت کوین قانونی است؟

مانند هر ارز دیگر تا زمانی که شما با آن کارهای غیرقانونی انجام ندهید، استفاده از آن قانونی است.  به عنوان مثال، بیت کوین تنها پولی بود که در جاده ابریشم، بازار Dark web برای مواد مخدر و سایر کالاها و خدمات غیرقانونی که توسط FBI در سال 2013 بسته شده بود، پذیرفته شد. البته از آن زمان، بیت کوین تحت نظارت بیشتری قرار گرفته است، زیرا توجه زیادی  را به خود جلب کرده است.
اگرچه خرید و فروش بیت کوین قانونی است، اما منطقه ای خاکستری نیز برای مقرراتی که شاید در آینده برای بیت کوین وضع شود در نظر گرفته شده است.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                   (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com