چگونه یک نام دامنه مناسب برای وبسایتمان انتخاب کنیم؟

چهارشنبه ، 17 مرداد 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

دامین یا دامنه، نامی اختصاصی و بخشی از URL است که برای تمایز و شناسایی یک وبسایت‌ به کار می‌رود. در واقع نام دامنه همان نام وبسایت شما است. دامنه ها ازچند قسمت تشکیل شده اند که این قسمت ها با علامت نقطه (.) از یکدیگر جدا می شوند. مثلا در سایت گروه طراحی آرکامپ www.arcompgroup.com، نام دامنه arcompgroup و پسوند دامنه .com است. پسوند دامنه ها معمولا با توجه به نوع فعالیت وبسایت انتخاب می شوند.

arcompgroup.com
نام دامنه

نام دامنه درواقع همان اسمی است که برای سایت خود انتخاب می‌کنید.  این نام می تواند شامل تمام حروف لاتین (a-z)  ، تمامی اعداد (-90) و خط فاصله تیره (-) باشد. انتخاب نام دامنه از آن جهت که به عنوان برند اختصاصی شما در ذهن ها می ماند، امری مهم است پس باید در انتخاب آن دقت کنید. برای انتخاب نام دامنه مناسب، نکات زیر می توانند مفید باشند:


نام دامنه باید به راحتی نوشته شود

یعنی تایپ آن با کیبورد راحت باشد، همچنین از انتخاب نام هایی که ممکن است به چند شکل تایپ شوند دوری کنید.


نام دامنه باید کوتاه باشد

هرچه نام دامنه وبسایتی طولانی و پیچیده تر باشد، کاربران کمتری میل به وارد شدن به آن سایت نشان می دهند زیرا نمی توانند به راحتی آن را در مرورگر خود وارد کنند. دامنه های کوتاه هم راحت تر تایپ می شوند و هم بهتر در ذهن کاربران می مانند.


در نام دامنه از کلمات کلیدی استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی که به فعالیت وبسایت شما مربوط می شود، هم از نظر سئو برایتان سودمند است هم برای کاربران قابل درک است و هم در برندسازی به شما کمک می کند.


استفاده از نام جغرافیایی

اگر خدمات وبسایت شما مختص به یک ناحیه، شهر یا کشور باشد می توانید از نام آن ناحیه در دامنه خود استفاده کنید.


قبل از انتخاب نام دامنه درباره‌ی آن تحقیق کنید

قبل از آنکه اقدام به ثبت نام دامنه انتخابی خود کنید، تحقیق کنید و مطمئن شوید که وبسایت دیگری این نام را برای خود انتخاب نکرده باشد. گاهی با اینکه نام دامنه انتخابی شما، بسیار خوب است اما به دلیل تشابه آن با شرکتی قدیمی تر، کاربران نام شما را با آن اشتباه می گیرند.


پسوند دامنه

پسوند های دامنه، نوع کاربری وبسایت ها را مشخص می کنند پس بهتر است پسوندی که انتخاب می شود متناسب با نوع فعالیت وبسایت باشد. پسوندهایی مجاز و معتبر هستند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند.

پسوند دامنه


پسوند ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • پسوندهای عمومی (gTLD) مثل:.com  ، .net ، .org که عمومی هستند و برای هر نوع کاربری قابل استفاده می باشند. .org مخفف organization بوده و در ارگانها و مراکز غیر انتفاعی استفاده می شود ، .net مخفف network است و مخصوص شبکه و خدمات اینترنتی می باشد و .com که مخفف commercial است مربوط به بنگاه ها و مراکز اقتصادی می شود.
  •  پسوندهای اختصاصی  که پسوندهایی هستند که افراد و کسب و کارهایی با فعالیتهای خاص می توانند دامنه خود را روی آنها ثبت کنند  مثل .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , .aero, .arpa , .coop, .museum  برای ثبت دامنه با این پسوند ها ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاصی لازم است.
  • پسوندهای ملی (ccTLD) پسوند هایی با کد اختصاری یک کشور هستند. مثل  .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it . مدیریت و نحوه تخصیص این نوع پسوند ها در اختیار دولتها و مراجع رسمی هر کشور است و پسوند مخصوص کشور ایران .ir می باشد.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com