آدرس وبسایت با www یا بدون www؟

یکشنبه ، 21 مرداد 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که سایت هایی که از www در URL خود استفاده می کنند چه تفاوتی با سایت های بدون www دارند و آیا استفاده کردن یا نکردن از www تاثیری در سئو دارد یا خیر!
 

www or non www


در ابتدا باید بگوییم که برای یک کاربر معمولی یا صاحبان کسب و کارهای کوچک هیچ تفاوتی بین این دو نوع آدرس دهی وجود ندارد. تفاوت این دو آدرس فقط به تفاوت سلیقه ی شخصی صاحبان وبسایت ها برمی گردد. پیشوند www یک پروتکل بین المللی است و استفاده از آن به منظور توافقی است که بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات وب انجام شده است تا تمامی نام‌های میزبان از یک پروتکل تبعیت کنند. تنها تفاوت فنی این دو نوع آدرس دهی، این است که استفاده  از www  می تواند به انعطاف پذیری DNS کمک کند و توانایی سایت برای استفاده از زیر دامنه های متعدد و محدود کردن کوکی ها و... را افزایش دهد، و جز این مورد مزیت دیگری ندارد.

تاثیر www بر سئو

اگر بخواهیم از منظر SEO به این دو نوع آدرس بپردازیم هم هیچکدام از آنها مزیتی بر دیگری ندارد. حتی گوگل هم می گوید که همه چیز به اولویت بندی و سلیقه ی افراد بستگی دارد. با این وجود مهم است که تعیین کنید سایتتان با www باز شود یا بدون آن. زیرا موتور های جستجو مثل گوگل، برای مثال: دو آدرس arcompgroup.com و www.arcompgroup.com را دو سایت جدا تشخیص داده و هردوی آنها را ایندکس می کنند و چون محتوای هردوی آنها یکی است ممکن است آن را به عنوان محتوای تکراری تشخیص داده و باعث اثرات منفی روی سئوی وبسایت شما شود. پس بهتر است یکی از این دو نوع آدرس دهی را انتخاب کرده و انتخاب خود را به گوگل اعلام کنید.


نحوه ی انتخاب نوع آدرس دهی به گوگل:

برای این کار می توانید از طریق Google webmaster tools اقدام کنید:

  1. وارد حساب کاربری Google Webmaster Tools خود شده و روی وبسایت خود کلیک کنید.(اگر تا کنون از این ابزار برای وبسایت خود استفاده نکرده اید، اکنون وقت استفاده از آن است!)
  2. سپس روی آیکون setting کلیک کرده و Site Setting را انتخاب کنید.
  3. در قسمت –Preferred domain- انتخاب کنید که می خواهید سایتتان با www باز شود یا بدون www.

 

روش دیگری که می توان از آن برای تعیین آدرس سایت با www یا بدون آن، استفاده کرد، استفاده از ریدایرکت 301 است. برای اجرای دستور ریدایرکت301 می توانید از فایل .htaccess استفاده کنید و کد زیر را در این فایل قرار دهید:

301 redirect

 

  1.    RewriteEngine On
  2.    RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
  3.    RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                 (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com