نکاتی درباره حسابداری مدارس

جمعه ، 5 مرداد 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 6 دقیقه

پیشرفت روز افزون تکنولوژی زمینه سهولت در انجام کارها در تمامی عرصه ها را فراهم نموده است. امروزه اهمیت بهره وری از دنیای پیشرفته ی تکنولوژی بر کسی پوشیده نیست و به ناچار تمامی افراد و به خصوص ارگان ها ناگزیر به استفاده از نرم افزارها و امکاناتی از این دست هستند زیرا اکنون رقابت، تنها بر سر "زمان" است.
انجام امور اداری از حالت دستی و سنتی به حالت اتوماسیون های اداری تغییر شکل یافته که سرعت تحلیل داده ها و گزارش گیری ها را به شدت افزایش می دهد.

حسابداری


مدارس و مراکز آموزشی هم از جمله نهادهایی هستند که از این قاعده مستثنی نیستند زیرا می بایست به بررسی هزینه ها و درآمدهای حاصله از کار پرداخته و در نهایت اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق دفاتر قانونی در اختیار اداره مالیات قرار دهند.
 

دفاتر قانونی چیست؟

تمامی عملیات و امور مالی بعد از بررسی مدیران می بایست در دفاتری که قانون تعیین نموده است درج و ارائه گردند که به آنها دفاتر قانونی گفته می شود. که به دو دسته ی رسمی و غیر رسمی تقسیم می شوند

دفاتر رسمی شامل دفتر روزنامه و دفتر کل و دفاتر غیر رسمی شامل دفتر معین می باشند.


دفتر روزنامه:

در این دفتر تمامی اطلاعات مالی به همراه تاریخ و روز وقوع به ثبت می رسند. و شامل ستون هایی برای درج شماره سند حسابداری، تاریخ، شرح، مبلغ بدهکار و بستانکار برای هر رویداد مالی می باشد. که خود بر دونوع عمومی و اختصاصی تقسیم می شود
 

دفتر کل:

برای تهیه صورت های مالی از دفتر کل استفاده می شود زیرا نحوه ی ثبت در دفتر روزنامه به شکلی است که نمی توان از آن صورت های مالی تهیه نمود به همین خاطر تمامی اطلاعات دفتر روزنامه باید پایان هر ماه یا حداکثر پایان هر 15 روز به دفتر کل منتقل شوند. دفتر کل شامل ستون های شماره سند، تاریخ، شرح، بدهکار، بستانکار و مانده است.

دفتر معین:

 

همانطور که قبلا اشاره کردیم دفتر معین جزو دفاتر قانونی اما غیررسمی به شمار رفته زیرا تنها در زمان هایی که نمی توان اطلاعات دقیق و جزیی حساب ها را از دفتر کل استخراج کرد از آن استفاده می شود و با ثبت این حسابها در دفاتر معین این کار راحتر صورت می گیرد.


نکاتی درباره ی ارائه اظهارنامه مالیاتی مدارس و مراکز آموزشی

  • ماده 134 قانون مالیاتهای مستقیم: درآمد حاصل از تعلیم و تربیت مدارس غیرانتفاعی اعم از ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، فنی وحرفه‌ای، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد دارای مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای كشور، دانشگاه‌ها و مراكز آموزش ‌عالی غیرانتفاعی و مهدهای كودك در مناطق كمتر توسعه یافته و روستاها و درآمد مؤسسات نگهداری معلولین ذهنی و حركتی بابت نگهداری اشخاص مذكور كه حسب مورد دارای پروانه فعالیت از مراجع ذیربط هستند همچنین درآمد باشگاه‌ها و مؤسسات ورزشی دارای مجوز از وزارت ورزش و جوانان حاصل از فعالیت‌های منحصراً ورزشی از پرداخت مالیات معاف هستند.
  • تمام مدارس غیردولتی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند

مدارس غیردولتی پیرامون سایر مالیات‌ها در صورتی از معافیت بهره‌مند می‌شوند که اظهارنامه مالیاتی را به اداره مالیات ارائه کنند و دارای دفاتر و مستندات قانونی باشند.


زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی

موسسان مدارس غیردولتی فرصت دارند تا پایان تیرماه با ارائه اظهار نامه مالیاتی از تخفیف و معافیت مالیاتی بهره‌مند شوند  البته خدمات آنها باید مرتبط با فعالیت‌های آموزشی و پرورشی باشد.


اهمیت انتخاب درست نرم افزار حسابداری

تنوع بالا در تولید نرم افزارها، سازمان ها و حسابداران مجموعه را برای گزینش بهترین نرم افزار با کاملترین امکانات با چالشی بزرگ روبرو کرده است زیرا نرم افزار علاوه  بر اینکه می بایست تمامی نیازهای مجموعه را چه در زمان حال و چه در آینده برطرف نماید، همچنین باید از پشتیبانی قوی و همواره در دسترس برخوردار باشد. چرا که این مورد دغدغه ی اصلی بسیاری از کارفرمایان و سازمان هاست. زیرا تولید نرم افزار تنها، گام اولیه و بعد از آن پشتیبانی و همراه سازمان ها بودن در طول مسیر، امری حیاتی است.
 

از این رو گروه طراحی آرکامپ در راستای تحقق این خواسته و در جهت رشد و سرعت بخشی به امور حسابداری مدارس از سال 1393 بر آن شد تا با طراحی " نرم افزار حسابداری آرکامپ ویژه ی مدارس" با محیطی ساده و کاربرپسند، به همراه پشتیبانی دائمی و همواره در دسترس، گامی موثر در جهت اتوماسیون سازی امور مدارس بردارد.
 

برای آشنایی کامل با جزئیات "نرم افزار حسابداری آرکامپ ویژه مدارس" اینجا کلیک کنید.
 

 

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                 (مه لقا رمضانیان)

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com