UI و UX چیست؟

دوشنبه ، 29 مرداد 1397

زمان لازم برای مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

 در طراحی سایت از دو اصطلاح تخصصی UX و UI بسیار استفاده می شود. عده ای فکر می کنند که این دو، مفهوم یکسانی دارند درحالیکه کاملا در اشتباه هستند. هر دوی این موارد در راستای جلب رضایت مشتری و تاثیرگذاری بر ذهن کاربر نقش مهمی دارند و وجودشان ضروری است، اما وظایف مختلفی دارند. برای درک بهتر، این دو مفهوم را به طور جداگانه تعریف می کنیم:

ui-ux


UX چیست؟

UX (مخفف عبارت User Experience) به معنای تجربه کاربری است که مفهومی بسیار وسیع تر از UI داشته و عبارت است از تجربه، حالات و احساس کاربر هنگام استفاده از یک محصول یا سیستم خاص. طراحی UX از نوع طراحی انتزاعی است و با مفاهیم روانشناسی سر و کار دارد.  تجربه کاربری همچنین شامل فرآیند بهبود دادن قابلیت و سهولت استفاده و بهره وری، با هدف جلب رضایت مشتری و سهولت تعامل بین مشتری و محصول است.
پس طراح UX یک عنصر مهم در تیم طراحی شما خواهد بود که علاوه بر طراحی محیطی زیبا برای وب سایت، باید هیجانات و احساسات مخاطبان سایت را نیز در نظر بگیرد و آن را طوری طراحی کند که مخاطبان با آن ارتباط برقرار کنند.
طراحی تجربه کاربری هر چیزی که ما را به هدف اصلی می‌رساند در بر می گیرد، مثل محتوا، معماری اطلاعات، طراحی تعامل کاربر، تحقیقات درباره کاربران و…

 

UI چیست؟

UI (مخفف عبارت User Interface) به معنای تاثیرات متقابل سایت بر روی کاربران است و مکمل UX (تجربه کاربری) است. در واقع یک طراح UI وظیفه دارد روی نحوه ی ارائه ی محصولات تمرکز کند و آن ها را طوری طراحی کند که اهداف مربوط به UX محقق شوند. در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و ... استفاده می شود.
توجه کنید که هدف UI، نشان دادن چیزهای قشنگ به کاربر نیست. هدف اصلی آن طراحی سیستمی است که کاربر بتواند با کمک آن با محصولات یا خدمات ارتباط برقرار کند و نیازهایش را برطرف کند و همزمان شکل و ظاهر جذاب و مناسبی داشته باشد.

 

به طور خلاصه می توان تفاوت UX و UI را به صورت زیر بیان کرد:

 UX یا تجربه کاربری، درباره‌ی تجربه و احساسی است که کاربران با دیدن و استفاده کردن از صفحات وبسایت کسب می کنند اما UI یا رابط کاربری، بخشی از طرح سایت می باشد که زمانی که کاربر در حال رویت سایت است، آن را می بیند و بیشتر به بخش گرافیکی مربوط می شود.
تجربه‌ی یک محصول، با تجربه کاربر شروع شده و با رابط کاربر ادامه پیدا می کند. یا می توان گفت کل یک محصول، UX می باشد و و هر بخش از آن UI نامیده می شود. بدون وجود طراحی UX ممکن است سایت شما ظاهری زیبا و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.
 طراحی UI طبق سلیقه طراح سایت انجام می شود. اما در طراحی UX، خواست و سلیقه ی کاربران و نیازهای آنان اولویت دارد.

 

 

منبع: تیم تولید محتوای گروه طراحی آرکامپ

                  (کیانا مهدی نژاد)

 

 

 

 

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com