راهنمای آزمون آنلاین

یکی از مهم ترین امکاناتی که در LMS آرکامپ فراهم شده قابلیت ایجاد آزمون آنلاین تستی و تشریحی است و به آموزگاران کمک می کند تا دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار داده و روند آموزشی خود را بررسی نمایند.

 

دسترسی تعریف آزمون ها

به طور پیشفرض دسترسی برای تعریف آزمون های آنلاین فقط به ادمین سایت داده شده است، اما در صورت لزوم میتوانیم این امکان را برای معلمان نیز (درون پنل کاربریشان) فراهم کنیم. برای این کار پس از ورود به پنل مدیریت وارد بخش آزمون آنلاین شده و روی دکمه تنظیمات کلیک میکنیم و در کادر نمایان شده ، گزینه "ایجاد آزمون توسط معلم" را فعال می کنیم:

 

 

دسته بندی آزمون ها

با تعریف دسته بندی آزمون ها می توانیم دسترسی دانش آموزان هر کلاس را به آزمون های مرتبط با کلاس خودشان و همچنین دسترسی معلمین برای تعریف آزمون های مرتبط با دروس خودشان را تعیین کنیم. برای این کار در پنل مدیریت قسمت آزمون آنلاین روی تب دسته بندی ها کلیک می کنیم. درون این تب لیست دسته بندی هایی که از قبل تعریف شده اند، نمایش داده می شود و می توانیم آن ها را ویرایش یا حذف نماییم. برای تعریف دسته بندی جدید کافیست روی دکمه افزودن کلیک کنیم و در فرم باز شده اطلاعات مربوطه را تکمیل نماییم:

 

تعریف اولیه آزمون آنلاین

برای ایجاد آزمون آنلاین در تب "آزمون ها" روی دکمه افزودن کلیک می کنیم و در  فرم مربوطه مشخصات آزمون را تکمیل می کنیم:

 • عنوان: یک نام دلخواه برای آزمون تعیین می کنیم.
 • مجموعه: با انتخاب دسته بندی مورد نظر، تعیین می کنیم که این آزمون در دسترس چه گروه کاربری قرار گیرد.
 • زمان شروع و زمان پایان: در این دو فیلد محدوده زمانی را که دانش آموزان می توانند برای انجام آزمون مراجعه کنند، تعیین می کنیم. مثلاً ممکن است روز جمعه از ساعت 8 صبح الی 15 را برای این کار در نظر گرفته باشیم.
 • زمان پاسخگویی: در این فیلد تعیین می کنیم که دانش آموز از زمانی که شروع آزمون را می زند، چند دقیقه فرصت برای پاسخ گویی خواهد داشت.
 • نوع آزمون: آزمون می تواند تستی و یا تشریحی باشد.
 • نمایش کارنامه: در صورتی که بخواهیم دانش آموز پس از انجام آزمون ، بافاصله نتیجه عملکرد خود را مشاهده کند، این گزینه را فعال می کنیم.
 • توضیحات پیش از آزمون: اگر پیامی برای دانش آموزان دارید که قبل از شروع آزمون می بایست ازآن مطلع شوند، می توانید در این قست آن را تایپ کنید.

 

نکته:

همانطور که اشاره شد، آزمون آنلاین به صورت تستی و تشریحی قابل تعریف هستند. لازم است نکات زیر را اضافه کنیم:

 1. در آزمون های تستی، تعداد گزینه های هر سوال می تواند به دلخواه خودتان تعریف شود.
 2. در آزمون های تستی، تنها یک گزینه می تواند صحیح باشد.
 3. در حال حاضر یک آزمون نمی تواند به صورت ترکیبی (تستی و تشریحی) باشد.
 4. آزمون آنلاین تشریحی به دو صورت در نظر گرفته شده اند:
 • آزمون تشریحی (عکس): در این نوع آزمون ها، دانش آموز پاسخ سوالات را روی یک برگه یا در دفتر خود نوشته و در نهایت از روی آن عکس میگیرد و فایل عکس ها را از طریق کادر مربوطه ارسال می کند:

آزمون آنلاین عکسی

 • آزمون تشریحی (متن): در این نوع آزمون ها، بعد از هر سوال یک کادرر متنی وجود دارد تا دانش آموز پاسخ آن را تایپ نماید:

آزمون آنلاین متنی

 

تعریف سوالات آزمون آنلاین

پس از تعریف اولیه آزمون، مجدداً به لیست آزمون ها بازمی گردیم و برای تعریف سوالات آزمون می بایست روبروی عنوان آزمون روی دکمه ای که با آیکن علامت سوال مشخص شده است کلیک کنیم تا وارد صفحه لیست سوالات شویم. در این صفحه نیز، لیست سوالاتی که از قبل تعریف شده است را مشاهده می کنیم می توانیم هر یک از آنها را ویرایش یا حذف نمایید. برای افزودن سوال جدید روی دکمه افزودن کلیک می کنیم تا وارد فرم تعریف سوال شویم. اجزای این صفحه به سه کادر تقسیم شده است:

 • متن سوال : بهتر است متن سوال را در این فیلد تایپ کنیم.
 • افزودن گزینه : در این کادر متن هر گزینه و صحیح یا غلط بودن آن را تعیین کرده و برای اضافه کردن آن به لیست گزینه ها، روی دکمه « افزودن گزینه» کلیک می کنیم.
 • گزینه ها : لیست گزینه های تعریف شده برای سوال را مشاهده می کنیم و در صورت نیاز می توانیم با کلیک روی آیکن حذف، گزینه مورد نظر را  حذف نماییم.

پس از تعریف متن و گزینه های سوال، روی دکمه ثبت کلیک می کنیم تا سوال مورد نظر اضافه گردد. پس از ثبت سوال، کادر متن و گزینه ها خالی خواهد شد تا سوال بعدی را بتوانیم ثبت کنیم.

نکته:

1- حداکثر تعداد درج سوال برای هر آزمون، 30 سوال می باشد.

2- در صورتی که متن سوال یا گزینه های آن را از نرم فزار ویرایشگر متن (مانند Word) کپی کرده باشیم، توصیه می شود که پس از Paste کردن آن کل متن را انتخاب نموده و گزینه « برداشتن فرمت » را بزنید.

3- در صورتی که نوع آزمونی که تعریف کردیم « تشریحی » باشد، در صفحه تعریف سوالات، فقط کادر متن وجود خواهد داشت و امکان درج گزینه نیست. به عبارت دیگر کادرهای مربوط به افزودن و نمایش لیست گزینه ها، فقط برای آزمون های تستی فعال می باشد.

 

 


نماد اعتماد logo-samandehi

  آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، بوستان 6، ساختمان سپاس واحد 1

 ساعات کار: شنبه الی چهارشنبه 8 الی 14

 تلفن ثابت: 01333754443 - 01391015750

 واتس اپ: 09023754443

 شبکه های اجتماعی: arcompgroup@

 ایمیل: info@arcompgroup.com